Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

MF szykuje uproszczenia w podatkach. Docelowo zlikwiduje "podatkową niepewność"

6
Podziel się:

Ministerstwo Finansów pracuje nad uproszczeniami w przepisach. Ich kluczowe cele to: mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników.

Minister Teresa Czerwińska zapowiada "mniej biurokratycznych obowiązków podatkowych"
Minister Teresa Czerwińska zapowiada "mniej biurokratycznych obowiązków podatkowych" (Robert Ostrowski)

- Obejmując urząd ministra finansów, postawiłam sobie za cel taką ewolucję systemu podatkowego, by był on przejrzysty, prosty i przyjazny podatnikowi, co można nazwać filozofią 3xP. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa pracują nad szeregiem propozycji regulacyjnych zgodnych z tym podejściem - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska. - Docelowo zamierzamy zlikwidować podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych - zapowiedziała.

Pierwszy z czterech obszarów uproszczeń podatkowych został określony jako "mniej biurokratycznych obowiązków podatkowych". Obejmuje on zapowiadane już ułatwienie w przekazywaniu PIT do urzędu skarbowego (Twój e-PIT), rezygnację z deklaracji VAT od 2019 r. (możliwą dzięki otrzymywaniu danych z JPK_VAT) i zmniejszenie obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców.

Zobacz także: Jeden z najbogatszych Polaków o daninie solidarnościowej: Nigdy nie będę szczęśliwy z tego typu podatku

Zmiany obejmą też m.in. odbiurokratyzowanie obowiązków sprawozdawczych w samorządach czy ujednolicenie formularzy w podatkach lokalnych. Inne planowane rozwiązanie to możliwość składania zbiorczej deklaracji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych za cały miesiąc w miejsce wielu deklaracji składanych do tej pory od poszczególnych czynności (np. w przypadku przedsiębiorstwa prowadzącego działalność kupna-sprzedaży).

W obszarze "niższe podatki dla biznesu i inwestycji" przewidziano obniżenie stawki podatku CIT do 9 proc. - będą nią objęte małe firmy, stanowiące grupę ok. 90 proc. wszystkich podatników podatku CIT.

- Proponujemy podwyższenie z 20 tys. euro do 150 tys. zł limitu wartości samochoduosobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów - dodaje ministerstwo.

Resort planuje m.in. ulgę "Innovation Box" - miałaby ona polegać na preferencyjnym opodatkowaniu (np. obniżoną stawką podatkową) kwalifikowanego dochodu, wyodrębnionego z całości dochodu podatnika, uzyskiwanego ze składników własności intelektualnej chronionych przez m.in. patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego czy prawo autorskie.

Ministerstwo chce też wprowadzić rozwiązania pozwalające na jednorazowe rozliczenie całości poniesionej straty, jeżeli nie przekracza ona 5 mln zł w jednym roku podatkowym.

"Planujemy zwolnić z podatku od spadków i darowizn nabycie przedsiębiorstw jednoosobowych w związku ze śmiercią przedsiębiorcy. Zwolnienie dotyczy nabywców, którzy podejmą się kontynuowania prowadzenia firmy przez co najmniej 2 lata. Ma to zachęcać potencjalnych nabywców do podejmowania decyzji o kontynuacji prowadzenia działalności zmarłego przedsiębiorcy (dając im wymierną korzyść finansową). Z punktu widzenia gospodarki rozwiązanie to stwarza szansę zachowania istniejących miejsc prac" - napisano też w komunikacie.

Resort zamierzamy także podwyższyć próg "małego podatnika" w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży. Dzięki temu większa liczba przedsiębiorców skorzysta z bardziej korzystnych zasad amortyzacji, rozliczeń kwartalnych czy - w wypadku CIT - niższej stawki podatku.

W ramach obszaru "Prostsze, przyjaźniejsze przepisy" Ministerstwo Finansów pracuje nad uporządkowaniem obecnej sytuacji, która "powoduje kłopoty interpretacyjne oraz generuje absurdalne sytuacje związane z przyporządkowaniem poszczególnych towarów do właściwych stawek". Nowa matryca "w żadnym razie nie ma celu fiskalnego".

Resort chce też, by pięcioletni termin, po którym dom, czy mieszkanie może być sprzedane bez podatku, u spadkobiercy był liczony od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę (obecnie jest on liczony on od nabycia przez spadkobiercę). Koszty nabycia czy wytworzenia nieruchomości przez spadkodawcę będą również kosztem u spadkobiercy.

"Proponujemy wydłużenie do trzech lat okresu, w jakim ma nastąpić wydatkowanie na nabycie - również to ostateczne - własności innego mieszkania czy domu celem skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej. Obecnie termin ten wynosi dwa lata. Chcemy też rozszerzyć katalog wydatków na cele mieszkaniowe, aby znalazły się w nim także wydatki na przebudowę lub remont lokalu, które podatnik poniesie, zanim stanie się jego właścicielem" - czytamy w komunikacie.

Organizacje branżowe będą mogły składać wnioski o wydanie interpretacji ogólnych w przypadku nowych przepisów podatkowych.

Ostatni obszar to "Bezpieczny podatnik" - obejmuje on prace nad nową ordynacją podatkową, która ma zapewnić szerszą ochronę podatnika i zmieni w prawie relację na linii fiskus - podatnik. Resort chce także skrócić ze 150 do 120 dni termin ulgi, która umożliwia wierzycielowi zastosowanie przepisów dotyczących "ulgi na złe długi".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Dyzio_Racjona...
6 lat temu
Strach się bać. Zawsze jak coś urzędnik wymyśli, to musi kosztować drogo, przeciwko społeczeństwu i wbrew logice biznesowej. A tak najprościej - zlikwidować PIT i nie wypłacać 500+. Się samo zbilansuje. A jak będzie prosto. Przekazuję tą koncepcję darmo. Tylko zadziałać.
cyklista
6 lat temu
Po tych "uproszczeniach" znowu obłowią się doradcy podatkowi i banki. Po zapowiadanej przez PiS obniżce składki ZUS dla drobnych, będę płacił o dwie stówy więcej. Po "uproszczeniach" ze split paymentem płacę bankowi dwa razy więcej za przelewy. Po "ułatwieniach" z leasingiem samochodu , jego koszt wzrośnie dwukrotnie. Przypomina mi się "zielone światło dla rzemiosła" z epoki Gierka.
fbt
6 lat temu
Proponujemy podwyższenie z 20 tys. euro do 150 tys. zł....nie mozna po prostu podac w jednej walucie...mialobyc przejrzyscie a MATACZY
Felix
6 lat temu
Uproszczenia już sa ! Blokada konta na 72h bez powiadomienia firmy, a potem z automatu na 3 mies, coraz mniej odliczeń od aut firmowych( teraz chcą uwalić o 50% odliczenie raty leasingowej ), brak odliczenia VAT-u od nowych samochodów i paliwa. Do tego kontrole „na legitymację” bez nakazu itd. Dlatego ja i moja firma pozdrawiamy z Czech.
VALDI
6 lat temu
Ha, ha, ha! Podatkowa niepewność jest odwrotnie proporcjonalna do IQ ludzi uchwalających nowe ustawy. Nasz system polityczny GWARANTUJE WZROST NIEPEWNOSCI PODATKOWEJ.