Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mieszkanie+. Józef Wojciechowski dla money.pl: nie da się budować taniej niż 3 tys. zł za m2

Mieszkanie+. Józef Wojciechowski dla money.pl: nie da się budować taniej niż 3 tys. zł za m2

Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS pokazał program Mieszkanie+. Zapowiada, że będzie budował mieszkania na wynajem na gruntach Skarbu Państwa, przez co koszt budowy spadnie do 2,5 tys. zł za metr kwadratowy. Tymczasem jeszcze w lutym Józef Wojciechowski, jeden z najbogatszych Polaków, właściciel J.W. Construction, mówił, że to niemożliwe. - Nie da się budować taniej niż 3 tys. zł za m2 – twierdzi milioner.

PiS pokazał wreszcie swój nowy program mieszkaniowy Mieszkanie+. Zakłada on między innymi budowanie mieszkań na wynajem z możliwym przenoszeniem własności w przyszłości. Ministerstwo zapowiada, że będzie budować tanie mieszkania na gruntach należących bezpośrednio lub pośrednio do Skarbu Państwa, dzięki czemu koszt wybudowania takiego mieszkania - i to już wykończonego - spadnie do 2,5 tys. zł za m2.

To realizacja programu wyborczego, bowiem PiS już w kampanii obiecywał mieszkania w tej cenie.

Tymczasem Józef Wojciechowski, właściciel JW. Construction, już w lutym oceniał w programie #dziejesienazywo, że to niemożliwe.

- Najniższy możliwy koszt to 3-3,5 tys. zł – wyliczał Józef Wojciechowski. I dodał: - Kaczyńskiemu doradzają nieodpowiedzialni ludzie. Mam nadzieję, że nie ci sami ludzie, którzy kiedyś mówili o 3 mln mieszkań. To nie są eksperci, to ludzie nieodpowiedzialni – mówił w programie #dziejesienazywo Wojciechowski.

Czy skorzystasz z rządowego programu Mieszkanie+?

Tak
Nie
Nie wiem

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Z kolei Marcin Krasoń z Home Broker twierdzi, że budowanie po 2,5 tys. zł za m2 jest całkiem realne. – Jeśli da się w małych miastach budować i sprzedawać mieszkania po 3 tys. zł za metr kwadratowy, to znaczy, że również w dużych miastach będzie to możliwe, o ile rzeczywiście odpadnie koszt gruntów, na jakich mieszkania będą budowane – twierdzi analityk Home Broker.

Jednocześnie jeden z najbogatszych Polaków, kiedy znane były tylko bardzo wstępne pomysły na Mieszkanie+, powiedział, że taki program budowy tanich mieszkań będzie korzystny dla deweloperów. – Ktoś te mieszkania musi zbudować, ktoś musi nimi zarządzać. Ja chętnie będę budował takie mieszkania – mówił wówczas Wojciechowski.

Zdaniem prezesa Polnordu Dariusza Krawczyka dofinansowanie dla mieszkań budowanych pod wynajem może być szansą dla wszystkich deweloperów.

"Potencjalną szansą dla wszystkich deweloperów, szczególnie takich, którzy posiadają duży bank ziemi, wydaje się być dofinansowanie dla mieszkań budowanych pod wynajem. Na pewno rozważymy taką możliwość, gdy znane będą wszystkie szczegóły" - dodał w komentarzu przesłanym ISBNews. Więcej tutaj>>
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
liczby oceniają firmę
2017-03-20 19:15
Opinia Wojciechowskiego nie jest wiarygodna tak jak JWC. Podczas debiutu giełdowego akcje JWC były wycenione i emitowane w cenie około 90 zł za 1 szt. (dziewięćdziesiąt zł za jedną sztukę) a teraz jaki kurs to każdy wie. W taki sam sposób zarabia na mieszkaniach jeżeli twierdzi, że można budować w cenie około 3 tys. za m2. a za ile sprzedaje? Tam nikt nie umie liczyć.
jest osiągalne
2016-11-09 19:47
fundamentalne pytanie czy mówimy o cenie z gruntem czy bez ??? sa miejsca w Polsce w dużych miastach gdzie 5 tys zł kosztuje GRUNT w metrze kwadratowym mieszkania i do tej ceny można dodać koszt postawienia samego budynku i marzę dewelopera (wtedy m2 mieszkania sprzedawany jest po np. 11-12 tys zł/ m2). Jeżeli mowa o koszcie budowy bez gruntu i mowimy o stanie deweloperskim to spokojnie 2 tys. zł / m2 jest osiągalne
inspektor budowlany
2016-11-09 18:54
Panie Wojciechowski, musi pan dokonać zmian w funkcjonowaniu swoich firm, obniżyć koszty i marże. Jednym słowem budować więcej, lepiej i taniej. Prawo rynku... cwaniaczku.
Pokaż wszystkie komentarze (718)