Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Miliony Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie. Resort kultury idzie do sądu

261
Podziel się:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia. Chodzi o Fundację Czartoryskich, która przelała 100 mln euro do fundacji Le Jour Viendra w Liechtensteinie. Zdaniem resortu to niezgodne z przepisami prawa oraz statutem fundacji.

Ministerstwo kultury idzie do sądu w sprawie Fundacji Czartoryskich
Ministerstwo kultury idzie do sądu w sprawie Fundacji Czartoryskich (Jacek Dominski/REPORTER)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w sprawie Fundacji Czartoryskich, która przelała 100 mln euro do fundacji Le Jour Viendra w Liechtensteinie. Zdaniem resortu to niezgodne z przepisami prawa oraz statutem fundacji.

O tym, że ministerstwo zdecydowało się na taki krok, poinformowało Radio ZET.

Chodzi o sprawę, którą opisywaliśmy już w money.pl wielokrotnie. Wiosną fundacja przelała do innej fundacji - Le Jour Viedra w Liechtensteinie - m. in. 100 mln euro,które otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach transakcji sprzedaży 86 tys. obiektów muzealnych, budynków i biblioteki. Symbolem zawartej umowy był najcenniejszy obiekt w nabytej kolekcji, czyli obraz Leonarda DaVinci "Dama z łasiczką".

16 stycznia tego roku do krakowskiego sądu rejestrowego wpłynął wniosek o likwidacje Fundacji. Powód? Brak środków na dalszą działalność. Jej kontynuatorem ma być Le Jour Viedra.

Dlaczego, żeby prowadzić swoje działania Czartoryscy, musieli przenosić pieniądze do nowej fundacji w Liechtensteinie? W oświadczeniu fundacja wskazywała wówczas, że winne są "przepisy prawa, które funkcjonują w Polsce, a które zostały uchwalone jeszcze w okresie PRL".

Zdaniem Fundacji XX. Czartoryskich mają one mankamenty, "które skutecznie blokują rozwój Fundacji z dużymi zasobami finansowymi".

Cała procedura nie spodobała się resortowi kultury, który teraz sprawę chce wyjaśnić w sądzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(261)
taki nierząd
4 lata temu
pis okradł ludzi i dał 100 mln+ cwaniakom
Mona
4 lata temu
Rozkoszny "techniczny" uśmiech. Czyżby coś ugrał? Tylko dla kogo?
Ania
6 lat temu
Najpierw wymusili na Fundacji Czartoryskich sprzedaż dzieł sztuki na warunkach które podyktowało ministerstwo, a teraz mają pretensje że nowa Fundacja Czartoryskich przeniosła to co jej jeszcze zostało do Liechtensteinu. Może zamiast tego zajęli by się SKOK-ami które wykazują długi a mimo to ciągu ostatnich dwóch lat wyprowadziły do Luksemburga 150 mln zł, a roczne dochody Biereckiego, twórcy skoków przekroczyły 8 mln zł. Dodam jeszcze że Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił poszkodowanym klientom SKOK-ów już ponad 3 mld zł a to zapewne nie koniec. Przy tym przekręcie afera Amber Gold to pikuś.
Jano
6 lat temu
Jak zwykle z PiS dolili
Jano
6 lat temu
Brakuje kasiory to zabrać fundacją bo Rydzyk głodny co za patol
...
Następna strona