Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Fundacja Czartoryskich bez grosza. W rok straciła pół miliarda złotych

34
Podziel się:

Skarb Państwa za 100 mln euro kupił Kolekcję Książąt Czartoryskich

Uroczystosc podpisania umowy dotyczącej uregulowania statusu kolekcji Książąt Czartoryskich.
Uroczystosc podpisania umowy dotyczącej uregulowania statusu kolekcji Książąt Czartoryskich. (Bartosz Krupa/East News)

Do krakowskiego sądu rejestrowego wpłynął wniosek o likwidację Fundacji XX. Czartoryskich. Powód? Brak środków na dalszą działalność. Co się stało z pieniędzmi od skarbu państwa?

Umowę, dzięki której Fundacja XX Czartoryskich stała się jedną z najbogatszych instytucji kultury w kraju, podpisał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz prezydent Fundacji Książąt Czartoryskich, Adam Karol Czartoryski.

Po roku, 16 stycznia 2018 r., do krakowskiego sądu rejestrowego wpłynął wniosek o likwidację fundacji z powodu braku pieniędzy na dalszą działalność – pisze "Tygodnik Przegląd". Jak podaje, do uchwały stwierdzającej konieczność likwidacji fundacja nie przekazała żadnych dokumentów.

Nie dołączono żadnego sprawozdania finansowego ani merytorycznego uzasadnienia. Sąd czeka więc na konkretne dowody upadłości Czartoryskich. W zamian otrzymał jedynie oświadczenie prezesa zarządu Fundacji Czartoryskich Macieja Radziwiłła.

Zobacz także: PiS przywróci ulgę dla artystów? Piotr Gliński składa deklarację:

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy KRS ponownie wezwał więc Fundację do uzupełnienia dokumentów. Jak podaje "Przekrój", odpowiedź Czartoryskich nie nadeszła. Z ustaleń tygodnika wynika, że ogromnym kosztem miała być digitalizacji kolekcji. Poza tym, jak poinformował prezes Radziwiłł: „zgodnie ze statutem Fundacja realizuje swoje cele także poprzez darowizny dla innych fundacji lub instytucji kultury. W czasie ostatnich 12 miesięcy Fundacja przekazała liczne darowizny na rzecz instytucji zajmujących się kulturą, nauką itd.”.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
Gorszy sort
5 lata temu
Ciekawe jak się podzielili kasą podatników i na ktorych pisowców kontach teraz leży. TKM w całej krasie.
Kmw
5 lata temu
Komu oni te koty wciskają?
Yonnek
5 lata temu
Hmmm... Nie znam się, ale ciekaw jestem , jakie są rzeczywiste cele i jak wyglądają ich rozliczenia. Radziwil nie kojarzy mi się zbyt korzystnie...
Alek
5 lata temu
PiS dał im kasę, której by nie mieli w gotówce za obrazy itd. które i tak były dostępne. A oni od razu kasę do raju podatkowego? Przecież ludzie w PiSie musieli o tym wiedzieć. Jedna rodzinka dzięki PiS wzbogaciła się o 500 mln i kasę wprowadziła z Polski, brawo PiS.
Olo
5 lata temu
powołać komisję
...
Następna strona