Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Minister zdrowia ma problem. W tym szpitalu wszyscy wypowiedzieli klauzulę opt-out

165
Podziel się:

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie ma łatwego startu. Dzień po tym jak objął urząd, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu klauzule opt-out wypowiedziało 350 lekarzy. To cały skład lekarski tej placówki. W innych szpitalach jest lepiej, ale niewiele.

Nowy minister zdrowia jest lekarzem kardiologiem
Nowy minister zdrowia jest lekarzem kardiologiem (STANISLAW KOWALCZUK/ EastNews)

Nie ma taryfy ulgowej. Problemy służby zdrowia nie czekają, aż nowy minister na dobre zagrzeje miejsce na stanowisku. Lekarze bowiem nie chcą już pracować ponad normę. Jak pisaliśmy w money.pl na początku stycznia, klauzulę opt-out, czyli umowę, dzięki której szpital mógł wymagać od nich świadczenia usług powyżej 48 godzin tygodniowo, wypowiedziało już co najmniej 3,5 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów.

Zobacz także: Zobacz też: Protest rezydentów. Co frustruje młodych lekarzy?

Okazuje się, że to nie koniec lawiny.Jak informuje tvn24.pl, wśród szpitali należących do samorządu województwa dolnośląskiego nie ma placówki, gdzie problem wypowiadania klauzul opt-out by nie istniał. Najgorzej jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu, gdzie klauzule opt-out wypowiedziało 350 lekarzy. Czyli wszyscy.

W efekcie dyrekcja szpitala musi się nagimnastykować, by obstawić wszystkie dyżury. Na razie placówka przyjmuje pacjentów, choć możliwe, że trzeba będzie przekładać zaplanowane zabiegi. Na razie negocjacje między lekarzami a dyrekcją szpitala trwają.p

Polski lekarz zatrudniony w szpitalu na pełen etat zarabia średnio od około 3,2 tys. do 4,6 tys. zł brutto. Więcej na temat zarobków lekarzy przeczytasz w raporcie money.pl. Lekarze uciekają więc za granicę. Już teraz, jak wynika z danych Eurostatu, nasz kraj zajmuje ostatnią pozycję w UE pod względem liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców.

Z danych przekazanych money.pl przez Naczelną Izbę Lekarską wynika, że - zgodnie ze stanem na 10 sierpnia 2017 r. - w Polsce zawód wykonuje 134 398 lekarzy, 36 245 lekarzy dentystów oraz 448 medyków z podwójnym prawem wykonywania zawodu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(165)
STANISLAW B.
6 lat temu
Szczecin, dnia 06,05.2014r. PACJENTKA NN1 zaznaczam PACJENTKA NN1 z rozbita czaszka , lezala przez TRZY godziny na Izbie Przyjec w szpitalu na Unii Lubelskiej, pozbawiona nie tylko sprzetu medycznego ale i opieki lekarskiej ---- Przetstawiciele szpitala ,nie maja sobie nic do zarzucenia ------UZASADNIENIE--PPR ==zmarla z przyczyn naturalnych --------- I POZAMIATANE--OJCIEC
Emeryt nie mo...
6 lat temu
Powiedzcie mi szanowni Polacy ,dlaczego nie strajkują specjaliści ,tylko staźyści .Taki staźysta jak nie jest ,nie ma specjalizacji to za nic nie odpowiada .Najgorsze jest to ,źe Polski pacjent, szybciej umiera niź w Europie. Nasi lekarze to krezusi finasowi .Dla mnie obcnie to jest jedno marzenie to jak bandę umierał ,źeby się nie musiał męczyć w szpitalu i patrzeć na te hieny lekarskie jak mówią.rodzina się przed nimi płaszczy.
Jol
6 lat temu
Niech zaplaca za drogie studia to sie naucza szacunku anie prywatka tak sie rozpuscili.
Gargamel
6 lat temu
Ale będą strzelnice, patrioty, źródła termalne w Toruniu lub nie, mieszkania +, 500+, komisje, komisje, komisje.....
kardiolog 20 ...
6 lat temu
na zmianach powinno zalezec chorym. placimy ZUS a nie ma dobrej opieki medycznej system jest zly. lekarz zawsze sobie poradzi. cierpia chorzy. nie mam gabinetu. lubie swoj zawod. ale jak mam leczyc jezeli dyrekcja publicznego szpitala okresla mi 10 minut na pacjenta i odlicza od mojego zarobku za kazde zlecone badanie. za moje studia placili moi rodzice. przez 6 lat placili za moje utrzymanie. nikt mi nie dal studiow. uczylem i zakuwalem i skonczylem medycyne. kazdy mogl studiowac. jak byl leniem to jego wybor. edukacja w komunizmie byla bardzo dobra i bezplatna.
...
Następna strona