Notowania

Ministerstwo nie planuje kolejnych zmian składki rentowej

Jeśli sytuacja gospodarcza się poprawi, to być może uda się składkę obniżyć - uważa minister pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)

*Nie przewidujemy w tym roku ponownego podwyższenia składki rentowej - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jeśli sytuacja gospodarcza się poprawi, to być może uda się składkę obniżyć. *

- _ Obecnie w rządzie nie ma żadnej dyskusji na temat ponownego podwyższenia składki rentowej. Nie planujemy tego w tym roku ani po stronie pracowników, ani pracodawców. Co będzie później? Jeśli przyjdzie lepszy czas, być może uda się obniżyć składkę _ - powiedział minister.

Jak dodał, składka rentowa wzrośnie od lutego br. tylko o 2 pkt proc. po to, _ aby nie dusić konsumpcji w trudnych czasach i nie nakładać większych obciążeń na pracodawców _.

W grudniu 2011 r. Sejm przyjął nowelę ustawy o podwyższeniu składki rentowej. Zgodnie z nią od lutego 2012 r. składka rośnie o 2 pkt proc. do 8 proc. po stronie pracodawcy. Pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc.

Według rządu _ rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych _. Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego _ o około 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r. _

O podniesieniu składki rentowej czytaj w Money.pl
Nie będzie podwyżek. Przez tę składkę Ekspert Polskiej Konfederacji Pracowników Prywatnych Lewiatan Jeremi Mordasewicz uważa, że podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców to zła decyzja.
Rosną koszty pracy - składka rentowa w górę Minister pracy broni decyzji o podniesieniu składki rentowej.
Podwyżka składki rentowej. "To konieczność" Sejm i Senat zdecydowały o wzroście tego ubezpieczenia o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców.
Tagi: władysław kosiniak-kamysz, emerytury, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz