Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unia
18.02.2005 07:08

Ministrowie UE zaniepokojeni Polską

Ministrowie finansów Unii Europejskiej po swoim czwartkowym spotkaniu stwierdzili, że istnieje poważne ryzyko, że deficyt budżetu Polski w 2007 roku będzie wyższy niż 3 proc. PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska w swoim planie konwergencji zaplanowała, że w 2007 roku wypełni kryterium budżetowe z Maastricht i zmniejszy deficyt budżetu do poniżej 3 proc. PKB.

"Istnieje ryzyko, że wyniki fiskalne będą gorsze, niż planowano w planie konwergencji. Ryzyko opóźnionego lub niekompletnego wdrożenia planu Hausnera materializuje się. Wciąż istnieje niepewność co do implementacji pozostałych elementów planu, które potrzebują procesu legislacji, a zawarto je w budżecie na ten rok" - napisano w komunikacie.

Parlament nie zakończył jeszcze prac nad czterema ustawami z całego pakietu ograniczania wydatków.

Jednak sam wicepremier Hausner mówił wcześniej, że jego zdaniem większe szanse na uchwalenie ma tylko ustawa różnicująca składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, a także druga dotycząca zmian zasad łączenia zarobkowania oraz pobierania rent i emerytur.

Wicepremier dodał wtedy, że mniejsze szanse powodzenia mają zaś ustawy dotyczące reformy KRUS i PFRON.

Rząd dodatkowo złagodził ustawę o ubezpieczeniu rolniczym i oszczędności z tego tytułu są znikome.

"Polska powinna silniej zacieśnić politykę fiskalną w latach po 2005 roku, aby w 2007 roku obniżyć deficyt" - napisano w komunikacie.

Tagi: unia, deficyt, budżet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz