Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mistrzostwa Świata w Katarze. Władze wybudują osiedla dla imigrantów

0
Podziel się:

Oprócz 55 bloków znajdą się w nim szpital, centrum handlowe, drugi największy w Katarze meczet, a nawet... stadion do krykieta.

Mistrzostwa Świata w Katarze. Władze wybudują osiedla dla imigrantów
(Gawalkiewicz/REPORTER)

Katar wybuduje osiedla dla ponad 250 tysięcy imigrantów pracujących między innymi przy wznoszeniu stadionów na piłkarskie mistrzostwa świata w 2022 roku - poinformowały we wtorek władze emiratu.

Siedem osiedli ma być gotowych do końca 2016 roku. Pierwsi robotnicy mają się wprowadzić do nich już w najbliższych tygodniach.

W największym z osiedli - "Labour city" - zamieszka 70 tysięcy osób. Oprócz 55 bloków znajdą się w nim szpital, centrum handlowe, drugi największy w Katarze meczet, a nawet... stadion do krykieta. Ta gra zespołowa jest bardzo popularna w krajach, z których pochodzą duże grupy imigrantów: Pakistanie, Indiach, Sri Lance i Bangladeszu.

W osiedlach zamieszka łącznie 258 tys. osób, czyli około 25 proc. wszystkich cudzoziemców zatrudnianych przez Katar. Wybudowanie osiedli jest odpowiedzią władz na powtarzające się informacje w zachodnich mediach na temat fatalnych warunków zakwaterowania imigrantów. Katar był też oskarżany o łamanie zasad bezpieczeństwa na swoich budowach. W 2013 roku brytyjski dziennik "The Guardian" ujawnił, że tylko w ciągu dwóch miesięcy zginęło 44 Nepalczyków, którzy padli ofiarą "niewolnictwa naszych czasów". Dauha zakwestionowała tę liczbę śmiertelnych wypadków.

Katar kupił Mistrzostwa Świata? Głosy za gaz

Zarzuty o fatalne traktowanie imigrantów pracujących przy budowach stadionów . Od dłuższego czasu zagraniczne media donoszą o podejrzeniach o możliwą korupcję podczas wyboru organizatora imprezy. Niemieckie media informowały niedawno o łapówkach i niejasnych układach biznesowych, jakie towarzyszyły przyznaniu praw do organizacji mundialu Rosji i Katarowi. Ustalenia dziennikarzy rzucają cień głównie na FIFĘ, czyli Międzynarodową Federację Piłkarską.

Dziennikarze niemieckiej telewizji ARD rozmawiali z byłą pracownicą komitetu odpowiedzialnego za kandydaturę Kataru Phaedrą Almajid. Oskarżyła ona trzech wysokich rangą funkcjonariuszy FIFA o przyjęcie po 1,5 miliona dolarów łapówki za to, że w głosowaniu poprą pomysł organizacji mundialu na pustyni.

Z kolei w ubiegłym roku podobne zarzuty opisywała brytyjska gazeta "The Sunday Times". Główne rewelacje dotyczyły delegatów Karaibów, Afryki i Oceanii, których głosy - jak twierdzi "The Sunday Times" - kupił Katarczyk Mohamed bin Hammam, wiceprezydent FIFA usunięty z niej potem za korupcję.

Brytyjska gazeta twierdzi również, że Mohamed bin Hammam i szef tajlandzkiego stowarzyszenie piłkarskiego, Worawi Makudi byli z zagadkowych powodów głównymi pośrednikami w zawarciu bardzo korzystnej dla Tajlandii umowy na dostawy ciekłego gazu z Kataru. Doszło do tego jesienią 2010 roku, a wkrótce potem, w głosowaniu FIFA w Zurichu 2 grudnia, Tajlandia oddała swój głos na Katar.

Gazeta donosi też o czekach wystawianych przez firmę Kemco należącą do Mohameda bin Hammama na szefów narodowych federacji piłkarskich na Filipinach, w Mongolii, Libanie, Nepalu, Jordanii, Tadżykistanie, Pakistanie, Afganistanie i Bangladeszu. FIFA od dawna utrzymuje, że do tak istotnej korupcji przy wyborze Kataru nie doszło.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny sukces francuskiej zbrojeniówki Prezydent Francji Francois Hollande i emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad as-Sani podpisali opiewający na 6,3 mld euro kontrakt.
Cywilizowane kraje nie chcą już igrzysk - Nie nagradzajcie dyktatorów igrzyskami, bo biorą to za akceptację swoich rządów - mówiła jedna z przywódczyń azerbejdżańskiej opozycji, która dziś siedzi już w więzieniu.
Miliard od Kataru na odbudowę Strefy Gazy Władze Autonomii Palestyńskiej szacują całkowity koszt odbudowy na 4 miliardy dolarów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)