Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Moody's planuje obniżkę perspektywy ratingu Polski

0
Podziel się:

Agencja Moody's może obniżyć ocenę kredytową polskiej gospodarki - informuje jeden z analityków.

Moody's planuje obniżkę perspektywy ratingu Polski
(kryczka/iStockphoto)

Jeśli polski rząd nie przygotuje się na wypadek spowolnienie gospodarczego w świetle europejskiego kryzysu zadłużeniowego, obecna stabilna perspektywa ratingu suwerennego A2 może znaleźć się pod presją, ostrzega agencja ratingowa Moody's Investors Service.

Wiceprezes agencji ds. ryzyka ratingów suwerennych Jaime Reusche uważa, że rządowy plan obniżenia deficytu sektora rządowego i samorządowego do 2,9 proc. PKB w 2012 roku. (z planowanych na ten rok 5,6 proc. PKB w porównaniu do 8,0 proc. PKB w ubiegłym roku) _ może być poza zasięgiem _, jak napisał w mailowej odpowiedzi na pytania agencji Bloomberg.

_ - Nie zobaczyliśmy jeszcze rządowych planów awaryjnych, co z pewnością może wpłynąć na stabilną perspektywę ratingu. Wyzwania przyszłości podkreślają ryzyka, które mogą prowadzić do negatywnej perspektywy _ - napisał Reusche.

Podkreślił, że Polska okazała się odporna na pierwszą fazę kryzysu, ale _ w drugiej fazie ta odporność będzie dalej testowana ze względu na szoki dla bilansu rządu i gospodarki _.

Dodał, że najprawdopodobniej Moody's podejmie decyzję dotyczącą ratingu Polski pod koniec tego roku, być może na początku następnego.

Moody's prognozuje, że wzrost PKB Polski wyniesie w 2012 roku około 3 proc. (rząd spodziewa się 4 procent). Reusche zaznacza jednak, że wzrost może okazać się mniejszy przez kryzys wynikający z zadłużenia niektórych krajów europejskich.

Czytaj w Money.pl o ratingach kredytowych państw
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t161148.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;w;dol;a;i;tak;sa;lepsi;od;polski,32,0,936224.html) Są na skraju bankructwa, ale lepsi od Polski Money.pl zestawił oceny agencji ratingowych największych europejskich gospodarek. Ekonomiści wieszczą recesję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t97458.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unijny;komisarz;chce;zakazac;ratingow;to;one;pogarszaja;sytuacje;krajow,45,0,942637.html) Przez ratingi jest gorzej. Trzeba ich zakazać Michel Barnier proponuje, by - w razie konieczności - zabronić agencjom publikowania ocen wiarygodności kredytowej pogrążonych w kryzysie krajów UE - pisze Financial Times Deutschland.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t164312.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/standard;;poors;obnizyl;rating;slowenii,200,0,942536.html) Kolejny kraj z obniżonym ratingiem. Przez... Agencja Standard & Poor's podała jako powód sytuację budżetową tego niewielkiego alpejskiego kraju należącego do strefy euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)