Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Na Orlenie zapłacisz telefonem. Stacje szykują się na rewolucję

460
Podziel się:

Orlen testuje nowy system płatności mobilnych - dowiedział się money.pl. Największa sieć paliwowa w Polsce chce uruchomić Orlen Pay. Klienci mają tankować i płacić dzięki niemu szybciej. Koncern natomiast zaoszczędzi.

Na razie w testach Orlen Pay uczestniczą tylko pracownicy koncrenu. Jeszcze w tym roku sieć liczy jednak na start nowej usługi dla wszystkich klientów.
Na razie w testach Orlen Pay uczestniczą tylko pracownicy koncrenu. Jeszcze w tym roku sieć liczy jednak na start nowej usługi dla wszystkich klientów. (materiały prasowe Orlen)

Orlen testuje nowy system płatności mobilnych - dowiedział się money.pl. Największa sieć paliwowa w Polsce chce uruchomić Orlen Pay. Klienci mają tankować i płacić dzięki aplikacji szybciej. Koncern natomiast zaoszczędzi.

Podjeżdżasz na stację paliw. Wkładasz pistolet do dystrybutora, tankujesz. Wsiadasz do auta, wyjmujesz komórkę i płacisz za paliwo. Nie musisz nawet wchodzić do budynku stacji, a przede wszystkim stać w kolejce. Tak wygląda najnowszy system płatności mobilnych Orlen Pay.

Paliwowy koncern rzuca nim wyzwanie pozostałym sieciom. I to nie tylko tym paliwowym. Dotąd nikt w tak łatwy sposób nie umożliwiał płacenia. Jak ustalił money.pl w tej chwili trwają testy rozwiązania. Na razie uczestniczą w nich wyłącznie pracownicy Orlenu, którzy sami mogą telefonem zapłacić za paliwo.

- W kolejnym etapie planowane jest udostępnienie rozwiązania wszystkim klientom własnych stacji paliw Orlenu. Przewidujemy, że mogłoby to nastąpić w trzecim kwartale 2018 roku - mówi nasz informator.

Z Orlen Pay korzystać będą mogli i przedsiębiorcy, i osoby indywidualne. Aplikacja na smartfona będzie umożliwiała sparowanie jej z kartą płatniczą. Nie trzeba więc będzie zakładać żadnych e-portmonetek czy przelewać gdzieś pieniędzy.

Zobacz także: Niezwykły klimat Orlen Warsaw Marathon. Zobacz

Aplikacja będzie łączył się z systemem rozliczeniowym kart, systemem kasowym oraz automatyką stacji paliw. Nie wiadomo jak będzie wyglądał mechanizm antykradzieżowy. Klient przecież nie będzie musiał nawet wchodzić do stacji paliw, by odjechać nie niepokojony przez pracowników. Można się jednak domyślić, że Orlen zabezpieczał będzie się po prostu sczytując z monitoringu numery rejestracyjne tankujących aut.

Jak udało się nam ustalić, w przyszłości koncern będzie chciał wdrożyć rozwiązanie nie tylko na swoich stacjach, ale także franczyzowych. Tych na koniec zeszłego roku było ok. 450. Sieć własnych placówek liczyła ok. 1300 lokalizacji.

- Rozwiązanie ma duży potencjał rozwojowy. Docelowo umożliwi zakupu towarów za pomocą QR kodu - dodaje nasz informator.

Po co Orlenowi własny system płatności? Swego czasu firma był wściekła na zbyt wysokie opłaty płacone bankom i organizacjom kartowym. Kilka lat temu z mocy ustawy te jednak gwałtownie spadły. Orlen i tak jednak może na tym rozwiązaniu zaoszczędzić.

- To jak Biedronka i wprowadzenie kart płatniczych. Przy gotówce średni czas płacenia to 30 sekund, przy karcie 10 sekund. Proszę to przemnożyć przez kilka milionów transakcji dziennie i wychodzą tysiące zaoszczędzonych godzin. Tak samo może być na Orlenie. Pracownik nie będzie musiał obsługiwać przecież transakcji w aplikacji, będzie w tym czasie robił co innego. Firma więc zyska - mówi money.pl Robert Łaniewski, prezes Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Jak dodaje, Orlen jako jeden największych detalistów w Polsce musi myśleć o nowoczesnych rozwiązaniach. Według Łaniewskiego, aplikacja osiągnie sukces jeśli będzie kompleksowa - połączy funkcję płacenia kartą, programów lojalnościowych, a w przyszłości też np. e-paragonów.

Orlen to największa polska firma z przychodami w 2018 roku wynoszącymi 95 mld zł. Swoje stacje paliw posiada na rynku polskim, niemieckim, czeskim, litewskim. Jest właścicielem kilku rafinerii. Od kilku lat prężnie działa na rynku wydobywczym i poszukiwania ropy naftowej (m.in. w Kanadzie). Zatrudnia ok. 20 tys. pracowników.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(460)
paweł
5 lata temu
Na Orlenie już się zmieniło. Wszystkie narodowo-katolicki gazety stoją z przodu, zasłaniając inne
Mirgol
5 lata temu
Tak, ale jak się zrobi zwarcie i płatność zniknie, to cię oskarżą o ucieczkę bez płacenia i zanim po 3-4 latach może zdołasz udowodnić swoją niewinność, to cię zgnoją i przecw... w areszcie, stracisz mieszkanie, pracę... itd. Jeszcze gorzej, jak ci pobiorą np. 20 razy po 200 zł z konta... Zanim sprawa się wyjaśni (o ile się wyjaśni), będziesz żreć trawę, a komornik zlicytuje ci mieszkanie za bankowy dług. NIE MA GŁUPICH.
tbk
5 lata temu
na tej złodziejskiej stacji juz nie zatankuje!
emeryt
5 lata temu
Nie uznaję żadnych, kart, telefonów, tylko gotówka, niech spadają z nowikami na drzewo. Najważniejsze jest tanie paliwo.
Kon
5 lata temu
Oho, pomysł ukradziony od JustDrive, wykiwanego przez zarząd Orlenu,,,
...
Następna strona