Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Na razie to tajemnica. Podniosą podatki i zabiorą ulgi

0
Podziel się

Co ukrywa przed nami rząd, odkrywa Andrzej Zwoliński.

Na razie to tajemnica. Podniosą podatki i zabiorą ulgi
bDTGVpzF

Budżet państwa na 2012 rok będzie uchwalony na pewno w przyszłej kadencji - ogłosił marszałek Sejmu. **_ - To sprawa Sejmu przyszłej kadencji. Nie było pozytywnych konsultacji z Komisją Trójstronną. Nie ma sensu rozpoczynać prac _ - oznajmił jak gdyby nigdy nic Grzegorz Schetyna.

Jak przy tym zaznaczył, lepiej narzucić tempo pracy nad budżetem po wyborach i uchwalić go _ zapewne w listopadzie lub grudniu _. To nic, ze jeszcze wiosną ogłosił budżetowy sprint, tak by z najważniejszym dokumentem w państwie zdążyć przed wyborczą gorączką. _ - Jest to wielkie wyzwanie, żeby w czerwcu przygotować i do końca lipca przyjąć budżet, który ominie prezydencję, ale przede wszystkim kampanię wyborczą. Bardzo ciekawe i bardzo też śmiałe - _ mówił wtedy Schetyna.

SLD podniósł larum, że Donald Tusk oszukał Polaków, wpierw obiecując legislacyjną kampanię w tym właśnie załatwienie sprawy budżetu, refundacji in vitro czy kwestii związków partnerskich. Zdaniem szefa Sojuszu, Grzegorza Napieralskiego - _ Tusk nie zdał testu na prawdomówność _.

bDTGVpzH

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/te;partie;przyznaly;ze;przegraja;wybory,225,0,881633.html) Te partie przyznały, że przegrają wybory
Może i Jacek Rostowski jest - jak to zarzuca PJN - bardziej kreatywnym księgowym niż ministrem finansów, ale liczyć potrafi. A jeszcze lepiej kalkulować jak efekty tego liczenia mogą podziałać na wyborców.

Rządzący doskonale zdają sobie sprawę z nierealności założeń zawartych w projekcie budżetu przyjętym już na początku maja. Zapisano w nim między innymi to, do czego zmusza nas Komisja Europejska, czyli zbicie deficytu finansów publicznych z blisko 8 proc. w ubiegłym roku poniżej 3 proc. na koniec 2012 roku. Sztandarowe zmiany, które niedawno przeforsowano, między innymi obcięcie składek do OFE, wprowadzenie reguły wydatkowej, czy podwyżka stawek VAT mają w sumie przynieść obniżenie deficytu o niespełna 3 proc. PKB. Co z pozostałymi 2 punktami procentowymi?

Jak twierdzi minister Rostowski, poprawę bilansu przyniesie błyskawiczny wzrost wpływów z podatków. Nic dziwnego, zapisano aż blisko 90-procentowy skok tylko z tytułu podatku CIT. To już, przy słabnącej ostatnio koniunkturze, jest przykładem modelowego myślenia życzeniowego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/swietnym;pokerzysta;jest;minister;rostowski;ile;wygral,122,0,879994.html) Świetnym pokerzystą jest minister Rostowski. Ile wygrał?
Rząd doskonale zdaje sobie sprawę, że to co zaplanowano zdecydowanie nie wystarczy, by spełnić budżetowe założenia, że trzeba będzie pójść na całość. Budżetówce nie tylko trzeba będzie zamrozić płace, ale je obniżyć, że podobnie będzie z rentami i wydatkami dla samorządów. Jeżeli to nie wystarczy, to przecież jest jeszcze możliwość podwyżki VAT i zabranie ulgi na dzieci i ulgi internetowej. Jednak przyznanie wprost, tuż przed wyborczym finiszem do przecież polityczne samobójstwo. I macherzy od PR w Platformie Obywatelskiej doskonale zdają sobie z tego sprawę.

bDTGVpzN

Cynik (czyt. politolog) może to skwitować stwierdzeniem, że na tym właśnie polega polityka, a więc na umiejętnym i skutecznym przekonywaniu do swojej racji. A że tych racji jest kilka? Już Józef Piłsudski mawiał -_ Racja jest jak du.., każdy ma swoją _.

Problem naszej opozycji polega na tym, że jak by nie eksponowała swojej racji, oburzając się na wiarołomność rządzącej Platformy Obywatelskiej, to nie potrafi jej skutecznie sprzedać wyborcom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t153105.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ulzymy;kredytobiorcom;nie;podniesiemy;podatkow;-;obiecuje;money;pl;jacek;rostowski,86,0,879958.html) Rostowski w Money.pl: Pomysły PiS grożą bankructwem posiadaczy kredytów Minister finansów ujawnia, jak rząd chce pomóc zadłużonym we frankach szwajcarskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wieloletni;plan;finansowy;rzad;dazy;do;podniesienia;cit,37,0,811045.html) Wieloletni Plan Finansowy: Rząd dąży do podniesienia CIT Money.pl jako pierwszy przeprowadził analizę ekonomiczną Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Dochody tylko z podatku CIT w 2014 r. mają być o ponad 90 procent wyższe niż w 2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t138892.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/opozycja;o;budzecie;na;2012;rok;to;bujanie;w;oblokach;i;zamki;na;piasku,183,0,823991.html) Opozycja o budżecie na 2012 rok: To bujanie w obłokach i zamki na piasku Według polityków, projekt jest _ fikcją wyborczą _ rządu i został przyjęty po to, by _ obiecać złote góry _ przed wyborami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t116772.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;w;gospodarce;chca;zmienic;po;wyborach;znamy;pomysly;partii,168,0,880808.html) To w gospodarce chcą zmienić po wyborach. Znamy pomysły partii Money.pl sprawdził, czym w kampanii wyborczej będą grali politycy.
bDTGVpAi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)