Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Najważniejsza kobieta światowej gospodarki ostrzega. Wojna handlowa z Chinami uderzy we wszystkich

Najważniejsza kobieta światowej gospodarki ostrzega. Wojna handlowa z Chinami uderzy we wszystkich

Szefowa MFW nie ma wątpliwości. Długi i wojna handlowa uderzą we wszytskich Fot. SAUL LOEB
Szefowa MFW nie ma wątpliwości. Długi i wojna handlowa uderzą we wszytskich

Wojna handlowa między Waszyngtonem a Pekinem jest coraz poważniejszym zagrożeniem dla całego świata. Świadczy o tym fakt, że ostrzega przed jej konsekwencjami nawet szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Spiralę zdarzeń, która może skończyć się wojną handlową, zapoczątkował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Zdecydował o wprowadzeniu ceł na sprowadzane do USA aluminium i stal. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Zapowiedziały ją nie tylko Chiny, które najmocniej odczują blokadę, ale także Unia Europejska czy Kanada. Szybko okazało się, że poza Pekinem niemal każda światowa stolica może liczyć na ulgowe traktowanie.

I choć pomysł Trumpa na pierwszy rzut oka wygląda jedynie na straszak, to głos postanowiła zabrać szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Ostrzegła, że ograniczanie wolnego handlu może negatywnie wpłynąć na perspektywę globalnego wzrostu gospodarczego szacowanego na niewidziane od dawna 3,9 proc. - On musi zostać utrzymany. Nie chcemy wracać do tego przeciętnego, który widzieliśmy w poprzednich latach. W tym celu rządy i polityczni decydenci muszą wdrażać wolnorynkowe reformy - mówiła. - Jest słonecznie, ale trzeba naprawić dach, bo pojawiają się chmury - obrazowo tłumaczyła.

Zobacz też, jak polski rząd planuje wspierać prywatny biznes:

 

 

Jako największe zagrożenia wskazywała gigantyczne zadłużenie, które sięga 229 proc. światowego PKB, a długi publiczne rządów są najwyższe od zakończenia II wojny światowej. Drugim z zagrożeń są właśnie jednostronne decyzje uderzające w wolny handel. - Działania protekcjonistyczne widzieliśmy w ostatnich 3 latach. Oczywiście są problemy z własnością intelektualną czy wspieraniem firm przez państwa, ale one muszą być przedyskutowane wspólnie. Odpowiedzią jest wolny handel - przekonywała Lagarde i tłumaczyła, że przecież prywatny biznes działają ponad granicami.

- Historia pokazuje że jednostronne bariery handlowe, takie jak cła, są nieefektywnym narzędziem - dodała. W jej ocenie wojna handlowa na linii Pekin - Waszyngton "wpłynie nie tylko na te dwa państwa, ale całą globalną gospodarkę".

cło, stal, aluminium, wojna handlowa, międzynarodowy fundusz walutowy, lagarde
mfw
Czytaj także
Polecane galerie
dr
2018-04-20 11:03
Czy, aby najważniejsza..... Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego została oficjalnie oskarżona przez francuski wymiar sprawiedliwości o zaniedbania w związku z aferą biznesmena Barnarda Tapie - 2014. Mają pech do szefów MFW. Poprzednik napastował pokojówki w hotelu w NY.
obserwator
2018-04-20 10:11
Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami jest nieunikniona. Można ją tylko przesuwać w czasie - tyle, że im później nastąpi tym USA będą w gorszej sytuacji.
A że to musi się odbić na całym świecie to logiczne i też nieuniknione - w końcu to będzie "starcie bogów", czyli najpotężniejszych ludzi na tym świecie posiadających 50% majątku światowego.
zeb11
2018-04-20 09:19
nie ma powodu aby gospodarki świata rozwijały się w tempie 3%, dla ludzi korzystniejsza jest stabilizacja i zamknięcie w ramach samowystraczalnego państwa. Wtedy do życia na średnim poziomie wystarczą 2 godziny pracy w grupie pracujących. Tak mogłoby być w Polsce, zamknąć granice. Energetycznie, żywnościowo i w podstawowych dziedzinach przemysłu jesteśmy samowystarczalni.
Pokaż wszystkie komentarze (8)