Notowania

Nawrocki: Platforma ratuje poparcie śmieciami

Rząd przygotował ustawę, której nie neguje PiS. Można? Można! Szkoda, że późno.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sejm pod koniec ubiegłego tygodnia przyjął ustawę, której głównym założeniem jest w uproszczeniu przeniesienie odpowiedzialności za śmieci z mieszkańców na gminy. Projekt jest niczym innym, jak zastosowaniem założeń zakupów grupowych w gospodarce samorządowej. I bardzo dobrze, tylko szkoda, że tak późno. *

Nowe przepisy oznaczają, że gmina reprezentując obywateli ma lepszą pozycję negocjacyjną wobec firm wywożących śmieci. Jako silniejszy kontrahent może - i oby tak robiła - wynegocjować lepsze stawki. Oszczędności mogą sięgnąć nawet do 40-50 procent. Optymistyczne założenia Ministerstwa Środowiska mówią nawet o zmniejszeniu opłat o 70 procent.

Nie koniec na tym. Nowe przepisy zmuszą też gminy do recyklingu i poważnego zajęcia się tematem spalania odpadów. Takie rozwiązanie będzie sprzyjać powstawaniu nowych firm, skutkiem będą więc nie tylko korzyści ekologiczne, ale też ekonomiczne. No i wreszcie znikną - bo przestaną się opłacać - te _ dzikie _ wysypiska, które tak nam działają na nerwy. Podobny los czeka _ cwaniaczków _, którzy by nie płacić, podrzucają śmieci do cudzych śmietników.

Wreszcie widoczny jest efekt tej słynnej choć, opóźnionej _ jesiennej ofensywy legislacyjnej _. Po bardzo kontrowersyjnych zmianach dotyczących emerytur czy VAT-u powstał projekt, którym rząd naprawdę może się pochwalić. Nawet PiS nie zdecydował się głosować przeciw!

[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t139580.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/podatek;smieciowy;kto;zaplaci;wiecej,19,0,831251.html) Podatek śmieciowy. Kto zapłaci więcej?
Wychodzi na to, że można przygotować pożyteczne przepisy, nie wywołując przy tym politycznej wojny. W odróżnieniu od _ batalii o krzyż _, wojny z dopalaczami czy kibolami - potrzebne wszystkim. Szkoda tylko, że to jeden z tak nielicznych przypadków.

_ Śmieciówka _, która powinna być wprowadzona już dawno temu - została użyta jako zwykła _ kiełbasa wyborcza _. Ta ustawa to żywy dowód na to, że rząd może zrobić coś pożytecznego, jednak woli poczekać z wdrożeniem do okresu przedwyborczego i tym samym podreperować sobie malejące słupki poparcia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t129945.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;sie;ogranicza;przed;wyborami;60;ustaw;mniej,21,0,783637.html) Rząd się ogranicza. Przed wyborami 60 ustaw mniej Ma być łatwiej przedsiębiorcom, ma spaść składka do OFE, mamy mieć dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t128322.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;zwiera;szyki;do;kolejnej;ofensywy,199,0,750023.html) Tusk zwiera szyki do kolejnej ofensywy? Nieoficjalne doniesienie mówią o kolejnej akcji ustawowej rządu. A co z jesienną?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t127477.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wikinski;zamiast;dobrego;prawa;mamy;paranoje;po,40,0,744488.html) Wikiński: Zamiast dobrego prawa mamy paranoję PO Rząd tkwi w chaosie. Miała być ofensywa legislacyjna, a mamy paraliż.

autor jest dziennikarzem Money.pl

Tagi: ustawa śmieciowa, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz