Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Deficyt publiczny przekroczy 7 proc. PKB

0
Podziel się:

Deficyt finansów publicznych w 2010 będzie dwukrotnie wyższy niż rok temu.

NBP: Deficyt publiczny przekroczy 7 proc. PKB
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

Rząd zbyt optymistycznie oszacował deficyt finansów publicznych na 2010 rok - twierdzi Narodowy Bank Polski.

W ciągu dwóch lat wzrośnie on niemal dwukrotnie - z 3,6 proc. PKB w 2008 do ponad 7 procent w 2010 - ocenia Bank Centralny.

Z kolei rząd poziom przyszłorocznego deficytu szacuje na 6,3 procent.

Zdaniem NBP _ pod znakiem zapytania stoi _ także wypełnienie przez Polskę zobowiązań nałożonych przez Radę UE w ramach procedury nadmiernego deficytu, zgodnie z którymi do 2012 r. powinien on zostać obniżony poniżej 3 procent PKB.

Na deficyt finansów publicznych składa się deficyt sektora rządowego (nazywany skrótowo deficytem budżetowym) oraz deficyt finansów samorządowych.

Rada UE rekomendowała przy tym, aby niezbędne dostosowania fiskalne rozpoczęły się w 2010 r. i skala redukcji deficytu strukturalnego do 2012 r. wynosiła średniorocznie nie mniej niż 1,25 pkt proc. PKB. _ _

_ Przedstawiony projekt Ustawy budżetowej nie przewiduje działań ograniczających strukturalną nierównowagę w finansach publicznych _ - stwierdza RPP.

[

Gomułka: Rząd może podać dowolną wielkość deficytu ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;rzad;moze;podac;dowolna;wielkosc;deficytu,93,0,528477.html )Według szacunków NBP, w 2010 r. deficyt strukturalny nieco wzrośnie, m.in. na skutek relatywnie wysokiej dynamiki wydatków na świadczenia emerytalno-rentowe.

_ B _ ez podjęcia znaczących działań dostosowawczych, ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 _ procent PKB do 2012 r. nie wydaje się możliwe _ - twierdzi Bank Centralny.

Budżet 2010 - rekordowy deficyt sektora rządowego

Dotychczas rekordowo wysoki niedobór, w wysokości ponad 41 mld złotych, zanotowano w 2004 roku.

w 2009 roku ustawa budżetowa, 2010 prognoza MF
źródło: sprawozdanie z wykonania budżetu NIK, MF

Koszt przyszłorocznego deficytu będzie wysoki. Z racji jego wysokości inwestorzy będą oczekiwać wyższego oprocentowania obligacji i bonów skarbowych. Jest wielce prawdopodobne, że choć pożyczymy 52,2 mld złotych, to w sumie będziemy musieli oddać grubo ponad 100 mld złotych w ciągu 20 lat.

Czytaj w Money.pl
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko. Czytaj w Money.pl
Raport Money.pl
*Sami ratujemy naszą gospodarkę. Kupując * Naszą gospodarkę ratujemy sami, bo nie przestraszyliśmy się recesji i cały czas robimy duże zakupy w sklepach. Izolacja naszego kraju i niski udział eksportu w PKB również nam pomagają. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)