Notowania

kownacki
12.07.2009 14:08

"NBP to zasłona dymna. Naprawdę chodzi o podatki"

Dyskusje o NBP mają odwrócić uwagę od przyszłorocznej podwyżki podatków?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*Politycy różnych opcji nie ustają w komentarzach dotyczących zagospodarowania ewentualnej nadwyżki NBP.Opozycja twierdzi, że dyskusja ma zamydlić oczy obywatelom, których prawdopodobnie czekać będzie podwyżka podatków. *

Joachim Brudzińskiz PiS skrytykował przedwczesną dyskusję o zysku Narodowego Banku Polskiego. Uznał, że _ mówienie w lipcu o 12-14 mld zysku jest wróżeniem z fusów, (...) jest jedną wielką ściemą _.

Polityk PiS powiedział, że rząd robi _ zasłonę dymną, tylko i wyłącznie po to, żeby przerzucić odpowiedzialność za bardzo niepopularną decyzję o podniesieniu podatków _.

_ - Mogę się założyć, że zaraz usłyszymy od polityków PO, że wskutek nieodpowiedzialnej postawy pana prezydenta i prezesa NBP, rząd PO i odpowiedzialny premier Donald Tusk nie wyklucza podniesienia podatków - powiedział Brudziński . _

_ POSŁUCHAJ JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO: _


Joachim Brudziński jest przekonany, że jego partia nie poprze pomysłu, który narusza niezależność NBP.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło także podkreśla, że o wysokości rezerw decyduje Rada Polityki Pieniężnej, a nie rząd:
* POSŁUCHAJ ALEKSANDRA SZCZYGŁO: *

Lewica martwi się o stabilność waluty *_ _Poseł LewicyRyszard Kaliszpowiedział, że jeśli zgodnie z uchwałą Rady Polityki Pieniężnej z 2006 roku musi być większa rezerwa dla stabilności polskiej złotówki, to rządowi nic do tego. _ _ POSŁUCHAJ RYSZARDA KALISZA: *

_ ** _ _ - Pieniądz polski, stabilność - to jest najważniejsze dla banku _ - podkreślił poseł Lewicy.

PO: Nie ma mowy o przeksięgowaniu zysku

Szef klubu POZbigniew Chlebowskiocenił, że szef gabinetu politycznego premieraSławomir Nowakposunął się za daleko, mówiąc, że być może rząd spróbuje ustawowo _ Szef klubu PO powiedział, że minister finansów w rządzie PiSZyta Gilowskaprzekazała do budżetu cały zysk NBP za 2006 rok nie tworząc żadnej rezerwy. W przypadku 2008 roku celowo jest utworzona rezerwa _ - ocenił. przeksięgować zysk NBP, aby trafił do budżetu państwa.
_ Polityk Platformy powiedział w niedzielę w Radiu ZET, że Nowak posunął się za daleko, dlatego, że - jak ocenił - _ wszyscy wiemy, że taka ustawa przez pana prezydenta będzie zawetowana _. _Premier Donald Tusk powiedział, że przekazanie ponad 10 mld zł z prognozowanego zysku NBP za 2009 rok do budżetu jest jednym z rządowych pomysłów na uniknięcie podwyżki podatków w przyszłym roku.

Później NBP podał w komunikacie, że w 2009 roku jego wynik finansowy wyniesie zero, więc w 2010 r. nie będzie mógł zasilić budżetu swoim zyskiem. Tymczasem resort finansów wyliczył, że nadwyżki finansowe NBP wyniosą kilkanaście miliardów złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polska w 2010 roku. Do budżetu dołożymy z pensji ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;w;2010;roku;do;budzetu;dolozymy;z;pensji,178,0,460210.html )
* [ Kto zyska na obniżce składki rentowej ]( http://wwhttp//www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/kto%3Bzyska%3Bna%3Bobnizce%3Bskladki%3Brentowej,216,0,247768.html )
* [ Skrzypek: pomożemy rządowi, jeśli będzie zysk ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/skrzypek;pomozemy;rzadowi;jesli;bedzie;zysk,40,0,490024.html )
* [ Rząd chce sięgną po rezerwę kursową NBP ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;chce;siegnac;po;rezerwe;kursowa;nbp,0,0,489984.html )
* [ NBP nie odda nadwyżki? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nbp;nie;odda;nadwyzki;ustawa;kaze;stworzyc;rezerwe,56,0,490552.html )

_ _ - Jeżeli NBP ma do swojej dyspozycji w zakresie stabilizacji kursu walutowego 20 mld pożyczki z MFW, to po co z własnych pieniędzy tworzy rezerwę w bilansie - tylko po to, żeby te pieniądze nie trafiły do budżetu _ - _ocenił w niedzielę Chlebowski. _ _

Dodał, że jest to nieodpowiedzialne w obliczu kryzysu i poważnych problemów budżetowych. W takim momencie wszystkie instytucje państwa powinny zachowywać się odpowiedzialnie:

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA CHLEBOWSKIEGO:

PSL: trudno powiedzieć, co z zyskiem NBP
_ Podobnie pomysł Nowaka ( na zdjęciu ) skomentował szef klubu PSLStanisław Żelichowski: _ _ jak to mówi młodzież - trochę za bardzo poszedł po bandzie, mówiąc, że będzie próba ustawy _. _ Chociaż przyznam uczciwie, że trudno określić w tej chwili jaki będzie stan zysku NBP _ - _mówił. _Zaznaczył, że również wypowiedź prezesa NBP o zerowym zysku banku jest co najmniej niezręczna. - _ _ W tym jest zbyt dużo polityki, zbyt mało ekonomii _ - _dodał.

Tagi: kownacki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz