Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rowery miejskie za 7 mln zł. Chorzów zapłaci Nextbike

6
Podziel się

Nextbike Polska podpisał umowę z Miastem Chorzów na dostarczenie i obsługę systemu rowerów miejskich. W kraju praktycznie zmonopolizował rynek, ale na giełdzie notowania są na dnie.

Coraz więcej takich stacji w polskich miastach instaluje Nextbike
Coraz więcej takich stacji w polskich miastach instaluje Nextbike (Nextbike Polska / materiały prasowe)
bDHIZYQB

Docelowo system rowerów miejskich w Chorzowie składać się będzie z 46 stacji i 460 rowerów. Wartość kontraktu jaki miasto podpisało z Nextbike Polska to blisko 6,7 mln zł brutto.

Nie poruszyło to zupełnie inwestorów giełdowych. Na NewConnect notowania spółki są w czwartek na historycznym dnie 97 zł, a wartość spółki wynosi już niecałe 104 mln zł. Jeszcze na początku roku było to 145 mln zł.

Notowania Nextbike w ostatnich trzech miesiącach

bDHIZYQD
Zobacz także: Zobacz też: Pijane wypożyczyły rowery. Ciągle się przewracały

Uruchomienie systemu odbędzie się w trzech etapach. W ciągu 10 tygodni udostępnione zostanie 150 rowerów i 15 stacji. W 10 tygodni, czyli do 11 października. To nie najlepszy pod względem pogodowym moment w Polsce na uruchamianie systemu rowerów miejskich. Ale Chorzów tak zdecydował, choć mieszkańcy na początku będą pewnie nowe stacje oglądać puste.

W drugim etapie, który zakończy się 20 grudnia pojawi się w Chorzowie 10 stacji i 100 rowerów. Wreszcie w etapie trzecim, do 21 marca 2019 r. dostarczone będzie 210 rowerów, w tym te z fotelikiem dziecięcym, dziecięce, tandemy i cargo.

bDHIZYQJ

- Chorzowski Rower Miejski będzie już ósmym systemem Nextbike w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i jedenastym w całym województwie - jesteśmy już obecni m.in. w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Tychach i Częstochowie- powiedział prezes Robert Lech.

Chorzów ma mieć największy jak dotąd system rowerowy na Śląsku - powiedział prezes.

- Wiemy, że miasto Chorzów ma w planach rozbudowę infrastruktury, m.in. dróg rowerowych oraz utworzenie parkingu Bike&Ride. Czujemy się częścią większego projektu i bardzo cieszymy się, że nasza usługa kolejny raz doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie mieszkańców i włodarzy - dodał.

Monopol rowerowy

W siedmiu systemach w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dostępnych jest już ponad 850 rowerów. Korzysta z nich ponad 60 tysięcy użytkowników, którzy w tym roku wypożyczyli rowery ponad 200 tysięcy razy - podała spółka.

bDHIZYQK

Nextbike Polska jest numerem jeden na polskim rynku miejskich systemów rowerowych pod względem liczby rowerów (80 proc. udziału w rynku). Spółka jest operatorem systemów rowerów miejskich w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.

W pierwszym kwartale bieżącego roku 80 proc. przychodów Nextbike pochodziło z płatności od miast (w tym 37 proc. za dostawę sprzętu). Opłaty użytkowników stanowiły zaledwie 1 proc. Podobne proporcje były zresztą w 2017 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHIZYRe
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
real
3 lata temu
Podatnicy płacą za infrastrukturę, za rowery za obsługę za wypożyczenie, a zyski z tego biznesu trafiają do prywatnej firmy, w Niemczech! Niezłe :)
sss
3 lata temu
Ta niemiecka firma to jeden wielki przekręt do pompowania pieniędzy z kas miasta.
jakotakimiś
3 lata temu
"bo największe pieniądze zarabia się na drogich słomianych inwestycjach" Miś
bDHIZYRf
TylkoPytam
3 lata temu
Jak to jest, że miasto musi płacić za zainstalowanie sieci stacji rowerów, z której zyski czerpać będzie firma dostarczająca 'rozwiązanie'. Przecież to przekręt, gdzie CBA ?
przewał
3 lata temu
To zwykła bańka, POmpowana z pieniędzy podatników. Gdy wsparcie zaprzyjaźnionych urzędników się skończy, nie ma szans by zarabiali na siebie wypożyczając rowerki po cenach rynkowych.