Notowania

emisja co2
13.07.2011 14:48

Nie odpuszczają Polsce w sprawie CO2

Parlament Europejski ponownie wyjdzie z inicjatywą rezolucji w sprawie 30 procentowej redukcji emisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nickolaykhoroshkov/Dreamstime)

Wpływowy deputowany Parlamentu Europejskiego Jo Leinen z niemieckiej partii SPD zapowiedział, że Parlament Europejski ponownie wyjdzie z inicjatywą rezolucji w sprawie 30 proc. redukcji emisji CO2 do 2020 r.

Szef komisji ds. środowiska w Parlamencie Europejskim Jo Leinen zapowiedział, że PE w drugiej połowie roku zainicjuje rezolucję w sprawie podwyższenia celu redukcji CO2 z 20 do 30 proc. do 2020 r. _ Ścieżka redukcji emisji w UE do 2050 r. pokazuje, że potrzebujemy większej redukcji emisji niż 20 proc. w tej dekadzie _ - podkreślił Leinen.

_ - Nie wejdziemy w żadną opcję, dopóki nie będzie rachunków _ - tak odniósł się do tej zapowiedzi minister środowiska Andrzej Kraszewski. _ Czekamy na rachunki KE, obiecane w lipcu _ - dodał. Stwierdził, że _ zwiększenie celu redukcji do 25-30 proc. kosztuje, nasz protest budzi fakt, że nie wiemy, ile. Inne są koszty dla kraju, który w 80 proc. czerpie energię z elektrowni jądrowych, inne dla tego, który korzysta z elektrowni wodnych, a inne dla kraju takiego jak Polska, który ze względów historycznych opiera się na węglu _ - wyjaśnił Kraszewski. Dodał, że nie ma _ średnich kosztów dla UE, ale dla każdego kraju _.

Na początku lipca w PE była już głosowana rezolucja w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji do 2020 r. Wówczas PE ją odrzucił. Pomysłom podwyższenia celu stanowczo sprzeciwiali się polscy eurodeputowani. Podobnie jak polski rząd uważają, że koszty zwiększenia redukcji CO2 - zwłaszcza dla polskiej gospodarki opartej na węglu - byłyby za wysokie. Orędownikami zwiększenia celu redukcji emisji w UE są socjaliści i Zieloni.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t97440.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedziemy;procesowac;sie;z;unia;przez;2;lata,130,0,871554.html) Będziemy procesować się z Unią. Przez 2 lata Waldemar Pawlak przekonuje, że spór wokół limitów CO2 nie wpłynie na polską prezydencję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t87198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;czas;naklaniac;polske;do;ambitniejszej;redukcji;co2,18,0,862994.html) "Nie czas nakłaniać Polskę do ambitniejszej redukcji CO2" Szef komisji spraw zagranicznych francuskiego Zgromadzenia Narodowego Axel Poniatowski powiedział, że nie nadeszła jeszcze pora, aby UE zaostrzyła obecne cele redukcji emisji CO2 i aby unijni partnerzy nakłaniali do tego przeciwną temu Polskę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pawlak;wystapimy;przeciwko;brukseli,18,0,842770.html) Pawlak: Wystąpimy przeciwko Brukseli Chce zaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzji dotyczącej darmowych pozwoleń na emisję CO2.
Tagi: emisja co2, emisja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz