Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nord stream 2
24.04.2017 20:54

Budowa Nord Stream 2. Gazprom dogadał się z pięcioma europejskimi koncernami

Spółka "Nord Stream 2" podpisała z pięcioma europejskimi koncernami porozumienia o finansowaniu budowy gazociągu Północny Potok 2. Gazprom poinformował, że kompanie ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper i Wintershall zobowiązały się pokryć połowę kosztów, szacowanych łącznie na dziewięć i pół miliarda euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Leonid Eremeychuk)

Wkład każdego z tych koncernów ma wynieść do 950 milionów euro. Jedynym akcjonariuszem kompanii Nord Stream 2 ma być Gazprom.

Rosyjska gazeta "Kommiersant" tłumaczy, że chodzi o finanse na budowę trzeciej i czwartej nitki gazociągu, biegnącego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec. Podkreśla, że początkowo planowano, iż tak jak w przypadku zbudowanych dwóch pierwszych nitek partnerzy rosyjskiego monopolisty otrzymają po 10 procent udziałów.

Gazprom stworzył nawet spółkę akcyjną, ale - jak czytamy w rosyjskiej gazecie - wykup udziałów przez zagranicznych akcjonariuszy zablokował polski regulator - UOKiK. Gazeta dodaje, że "wtedy postanowiono zmienić schemat finansowania. Do budowy Nord Stream potrzebna będzie zgoda Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec".

18 kwietnia w Federalnym Urzędzie Żeglugi i Hydrografii w Hamburgu, w Urzędzie Górniczym w Stralsundzie oraz w komunalnych i gminnych urzędach północnej Meklemburgii Przedmorza, został wyłożony do publicznego wglądu raport planu wykonalności oraz wpływu na środowisko gazociągu Nord Stream 2.

Niemiecko-rosyjskie konsorcjum nie przewiduje żadnych opóźnień w budowie Nord Stream 2 - powiedział rzecznik prasowy firmy Steffen Ebert.

Z raportem można się zapoznać do końca maja. Organizacje ekologiczne WWF i Związek na rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody (BUND) zapowiedziały, że dokładnie przyjrzą się dokumentowi. Rzecznik prasowy Nord Stream 2 powiedział, że konsorcjum nie przewiduje żadnych kłopotów ze strony ekologów. Tym bardziej, że firma - jego zdaniem - wyjątkowo dba o ekologię.

Tagi: nord stream 2, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2017

podatnikMiller za zerwanie rozmów z NORWEGAMI ,a klaun Pawalak za kontrakt i kwoty w nim podpisane na Kremlu - POD TRYBUNAŁ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

24-04-2017

YugolBiznes first,nie udało się w Syrii obalić Asada a i Erdogan urwał się ze smyczy więc nici z gazociągu Katarskiego.To teraz i Ruski gaz dobry nie … Czytaj całość

24-04-2017

A.Polacy zapraszamy was do niemiec! Wasze zloto, dziela sztuki i dobra rodowe juz tam sa!

Rozwiń komentarze (8)