Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nord Stream 2 to inwestycja nieuzasadniona ekonomicznie - twierdzi prezydent Duda

Nord Stream 2 to inwestycja nieuzasadniona ekonomicznie - twierdzi prezydent Duda

Fot. PAP/EPA

Nord Stream 2 to inwestycja nieuzasadniona od strony ekonomicznej, ma charakter polityczny i uderza w bezpieczeństwo energetyczne m.in. Polski. Wierzymy, że solidarność europejska zwycięży nad partykularnym interesem - powiedział w poniedziałek w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

- Jeśli chodzi o Nord Stream, stanowisko Polski się nie zmienia. My uważamy, że jest to inwestycja nieuzasadniona od strony ekonomicznej, ona z ekonomią nie ma nic wspólnego. Raczej powiedziałbym, że jest ona bardziej negatywna ekonomicznie niż pozytywna - zaznaczył prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Brukseli z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Sankcje wobec Rosji są skuteczne?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Podczas ich wspólnej konferencji prasowej prezydent ocenił, że "do tej pory istniejące drogi transportu gazu do Europy z Rosji nie są dzisiaj w pełni wykorzystane".

- Trzeba w takim razie postawić zasadniczy znak zapytania, po co ta inwestycja. Odpowiedź jest następująca: niestety ma ona charakter polityczny. W naszym przekonaniu nie tylko ma charakter polityczny, ale jeszcze w dodatku jest w tym momencie niezgodna z prawem europejskim, podważa solidarność energetyczną w ramach Europy, uderza w bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale także Ukrainy, Słowacji i innych krajów - powiedział.

Prezydent dodał, że "oczywiście będziemy czynili wszystko, przede wszystkim na forum Komisji Europejskiej, bo tam się dzisiaj ta sprawa dzieje, aby te realne i rzeczywiste argumenty, także prawne, i nasz punkt widzenia tutaj przedstawiać".

- Wierzymy w to, że solidarność europejska zwycięży nad partykularnym myśleniem i partykularnym interesem - podkreślił Duda.

Tusk poinformował, że jednym z tematów jego rozmowy z Dudą były kwestie bezpieczeństwa energetycznego UE. - Polska od lat współtworzy główną strategię Europy, cieszę się, że znaleźliśmy wspólny język także w tej kwestii. Również w odniesieniu do Nord Stream 2 nasze oceny są bardzo podobne, żeby nie powiedzieć zbieżne - dodał.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jerzy52
188.124.184.* 2016-01-23 11:48
skąd ta troska, jeśli jest nieuzasadniona ekonomicznie to nie my będziemy dopłacać do tej rury ?
koło gospodyń
94.78.143.* 2016-01-19 18:05
Brawo Donald !!!!!!!!!!
Loco223
178.239.14.* 2016-01-19 16:46
Duda wygląda jak Plastuś:)
Zobacz więcej komentarzy (102)