Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Nowa opłata paliwowa. Rząd zaklina rzeczywistość, ale zapłacą kierowcy

108
Podziel się:

Nieważne, jak bardzo rząd będzie zapewniał, że nowa opłata doliczana do każdego litra paliwa nie spowoduje wzrostu cen. Nieważne, jakich zaklęć użyje. Jeśli dystrybutorzy nie wezmą nowego podatku na siebie, to zapłacą go klienci.

Liczydło na dystrybutorach może wkrótce wskazywać o osiem groszy na litrze więcej niż obecnie
Liczydło na dystrybutorach może wkrótce wskazywać o osiem groszy na litrze więcej niż obecnie (Karolina Misztal/REPORTER)
bEKTToqJ

A wystarczy podstawowa wiedza z arytmetyki, by wyliczyć, że nawet niedzielni kierowcy dopłacą do paliwa przynajmniej 42 zł rocznie.

Wygląda na to, że rząd PiS wymyślił formułę, której nie znają ekonomiści. Czyli podatek od produktu, który nie ma wpływu na jego cenę. Bo jak inaczej rozumieć deklaracje Ministerstwa Energii, że obłożenie paliw silnikowych opłatą emisyjną "nie powinno skutkować bezpośrednim wzrostem cen paliw dla klientów detalicznych"?

Przypomnijmy. Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie ona 80 zł od 1000 litrów benzyny i oleju napędowego wprowadzanych na polski rynek. Czyli, mówiąc prościej, 8 groszy netto na każdym litrze. Pieniądze mają zasilić nowy twór, zwany Funduszem Niskoemisyjnego Transportu.

bEKTToqL

Po co to wszystko? Pieniądze mają iść na walkę ze smogiem, czy rozwój pojazdów napędzanych energią elektryczną.

Zobacz także: Zobacz też: Paliwowa fuzja. "Orlen z Lotosem będzie i tak mikrusem"

Kto zapłaci więcej

Projekt odpowiedniej ustawy objawił się nagle. Informowaliśmy o nim we wtorek, a już tego samego dnia przyjął go Komitet Stały Rady Ministrów. W założeniu nowa opłata ma wejść w życie od początku przyszłego roku.

bEKTToqR

Wyliczyliśmy w money.pl, jak nowy podatek wpłynie na portfel przeciętnego Polaka. Przyjmijmy, że jeździ on Oplem Astrą. Dlaczego akurat ten model? Bo Polacy wyraźnie mają do niego sentyment. Otwiera zestawienia najpopularniejszych aut w kraju i jest przebojem serwisów aukcyjnych. Astra pali około 7 litrów paliwa na 100 kilometrów.

Ale kierowca kierowcy nierówny. Jedni jeżdżą tylko na zakupy i do kościoła, drudzy codziennie, a jeszcze dla innych auto to narzędzie pracy i niemal w nim mieszkają. Dlatego uwzględniliśmy przy wyliczeniach kilometry, które każdy z nich nabija rocznie na licznik.

bEKTToqS

Rząd zaklina rzeczywistość

Jednak rząd przekonuje, że drożej nie będzie. Z zapewnieniami, że ceny nie wzrosną ruszyły też kontrolowane przez państwo koncerny paliwowe: Orlen i Lotos. Płocki koncern wydał nawet komunikat w tej sprawie. - Analizujemy sytuację w kontekście wszystkich uwarunkowań makroekonomicznych i rynkowych i dzisiaj co do zasady zyskujemy przekonanie, że wprowadzenie opłaty emisyjnej nie będzie skutkować wzrostem cen dla naszych klientów detalicznych - mówi cytowany w nim Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen.

- Ta opłata jest tak marginalna, że mamy odwagę wziąć ją na siebie - zadeklarował z kolei prezes Lotosu Marcin Jastrzębski.

Jednak paliwo w Polsce sprzedają nie tylko Orlen i Lotos. Pozostałe koncerny na razie nie spieszą się tak z zapewnieniami. Sceptyczni są eksperci.

bEKTToqT

- Zaproponowane w projekcie rozwiązanie dotyczące opłaty emisyjnej może niestety odbić się na kieszeni tankujących - uważa analityk e-petrol.pl dr Jakub Bogucki. - Wprawdzie obowiązek uiszczenia opłaty dotyczy producentów i importerów paliw, ale koszt ponoszony nie będzie musiał być przez nich finansowany i ostatecznie może wiązać się podwyższeniem ceny dla odbiorcy ostatecznego, czyli kierowcy - dodaje.

Skąd to przekonywanie, że nowy podatek nie spowoduje wzrostu cen na stacjach? Może dlatego, że nakładanie jakichkolwiek nowych podatków na benzynę czy olej napędowy to bardzo niepopularna decyzja. Już teraz w cenie paliwa ponad połowa to podatki. Ponad jedna trzecia ostatecznej ceny to akcyza, niemal jedna piąta - VAT. To tego doliczmy już obowiązującą opłatę paliwową, z której wpływy mają iść na budowę dróg. I jeszcze kilkuprocentowa marża. Gdybyśmy płacili za paliwo jak w hurcie, cena wynosiłaby około 40 proc. obecnej.

O tym, jak niepopularne jest majstrowanie przy cenie paliwa rząd PiS przekonał się już dwa lata temu. Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit zapowiedział wówczas, że są plany podniesienia opłaty paliwowej. Przedstawił nawet wyliczenia, ile rząd chce z niej zebrać. Minęło kilka godzin, a przełożony Szmita minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewniał, że takich planów nie ma. Choć na konferencji, gdzie padły słowa o podniesieniu opłaty, stał tuż obok Szmita i nie prostował jego wypowiedzi.

bEKTTorm
KOMENTARZE
(108)
Ta, jasne...
3 lata temu
Nawet jeśli (w co bardzo wątpię) Lotos i Orlen nie podwyższą przez ten podatek cen, to i tak wolę dopłacić i zatankować na innej stacji. Dlaczego? Bo inne stacje nie sponsorują sportu, a szczególnie piłki nożnej
J.
4 lata temu
A jeszcze zarobią na WAT-cie bo przecież naliczany jest na końcu !!!
ruwado
4 lata temu
Ta władza jak i poprzednie - tylko wyciąga swoje brudne nieskalane praca łapy po nasze pieniądze. Na wszystko ciągną z naszych kieszeni. Kupili sobie rządzenie za 500 + - i tylko ci co to biorą mniej odczują skutki ich pazerności. Ja 500 + nie biorę i dla mojego jedynego dziecka muszą sam na wszystko ciężko zapracować i jeszcze oddać w podatkach na tych, co 500 + biorą. Mnie może nie być na coś stać, dla mnie i mojego dziecka - tych co 500 + biorą stać będzie! Nienawidzę PIS - zakłamanych bogobojnych wierzących i gorliwie się modlących u O. Dyrektora.
bEKTTorn
Xd
4 lata temu
Wmawiają nam ,że ceny paliw są rynkowe ! A ostatnio było wahnięcie cen ropy prawie o 1zł w dół , dolar spadł o ok 1 zł a HURTOWY DYKTATOR RZĄDOWY ORLEN obniżył o 3 GROSZE po czym podniósł cenę o 10 groszy !!!!!!!!!!! PODATKOWI ZŁODZIEJE i ich "rynkowe ceny" !!!!!!!!!!!
pisowiec
4 lata temu
PRÓBOWALI PISOWCY W TAMTYM ROKU PRÓBUJĄ I W TYM TO NORMALNA TYCH ZDRAJCÓW WYBORCZYCH ....AAA TAK NAM DOBRZE IDZIE PKB WZRASTA ??? A ONI OKRADAJĄ POLAKÓW CZAS WYBORÓW ABY WYTRZYMAĆ BO TA ICH POLSKA Z FASZYZUJĄCYM ELEKTORATEM NIE PRZETRWA
...
Następna strona