Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowa wersja paszportów. Cyberatak na rządową stronę

14
Podziel się

Co najmniej dwa razy rządowa strona, na której można było oddawać głosy na nową wersję paszportów, padła ofiarą cyberataków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ich celem było manipulowanie liczbą głosów.

Nowy paszport na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Nowy paszport na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości (Andrzej Hulimka/REPORTER)
bEicZIKZ

Chodzi o rządową stronę ZaprojektujPaszport.gov.pl, na której internauci mogli głosować na motywy historyczne związane z odzyskaniem niepodległości, które znajdą się w nowym paszporcie. Dokument ma wejść w życie po wakacjach.

Ataki, jak czytamy w "DGP", przeprowadzone zostały z adresów IP w Kijowie i Mariupolu, a także Bazylei, Budapesztu i Bukaresztu. Część ekspertów, z którymi rozmawiali dziennikarze gazety, jest zdania, że cyberataki mogą być związane z napięciami z Litwą i Ukrainą.

Zobacz także: Obejrzyj: Kontrowersyjny projekt nowego paszportu
bEicZILb

Sprawa motywów na paszporcie była dość głośna. Gazeta przypomina, że władze Ukrainy protestowały przeciw umieszczaniu na polskim paszporcie motywu Cmentarza Orląt Lwowskich, dlatego Mariusz Błaszczak chciał wymienić go na postać Antosia Petrykiewicza, a Litwa miała zastrzeżenia do motywu Ostrej Bramy w Wilnie - wymieniono go na inskrypcję z grobu Marii Piłsudskiej.

Część motywów, jakie znajdą się w nowym dokumencie, wybrana została odgórnie, część mieli wybrać internauci w głosowaniu. Czy wobec cyberataku jego wyniki mogą być ważne? PWPW odmówiło "DGP" komentarza.

bEicZILC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(14)
Oburzony
3 lata temu
Ukraina i Litwa decydują o wizerunku polskiego paszportu, a my nawet nie możemy się oburzać na pomniki UPA i Bandery? Jakie jeszcze upokorzenie nas czeka z ich strony?
gol
3 lata temu
Nowy paszport ma być z Jarosławem Kaczyńskim z najgorszym Polakiem jakiego nosi Polska ziemia
Polak
3 lata temu
ja nie chce czerwonego paszportu z naglowkiem kolhozu u gory - nie dla mnie
bEicZILD
Bolus
3 lata temu
Bardzo ladny
Rafal
3 lata temu
Ale czemu CZERWONY ten paszport?