Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowatorski projekt badaczki z AGH może pomóc w walce z niedoborem wody

16
Podziel się:

Pozyskiwanie większych ilości wody z mgły jest celem badań prowadzonych przez dr inż. Urszulę Stachewicz z AGH w Krakowie. Pozytywne wyniki pracy uczonej mogłyby się przyczynić do efektywniejszej walki z niedoborami wody w świecie.

Nowatorski projekt badaczki z AGH może pomóc w walce z niedoborem wody
(Doug Kerr/Flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Badaczka pracuje nad zastosowaniem nanowłókien polimerowych w konstrukcji kolektorów pozyskujących wodę z mgły.

Wykorzystanie nanotechnologii do budowy kolektorów byłoby przełomowe. - Nowatorskość polega na tym, że badamy zwilżanie powierzchni w skali nanometrycznej, która nie do końca jest poznana. W kolektorach wody z mgły nanowłókna nie są jeszcze wykorzystywane - powiedziała dr inż. Stachewicz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH.

Obecne kolektory są zbudowane ze zwykłych włókien polimerowych, które tworzą siatki o powierzchni do 50 m kw. Urządzenia te montowane są na terenach, gdzie występują mgły, zwykle w górach lub na wybrzeżach. Kolektor, dzięki skraplaniu się mgły na jego powierzchni, może zebrać do 150 litrów wody dziennie.

- Możemy zwiększyć efektywność kolektorów poprzez włączenie w ich konstrukcję nanowłókien - podkreśliła badaczka. Dodała jednak, że w obecnej, początkowej fazie projektu, nie jest w stanie określić, o ile więcej wody kolektory mogłyby pozyskać dzięki zastosowaniu nanowłókien.

- Jeżeli uda się nam skonstruować siatki, które rzeczywiście mogą być włączone w tego typu kolektory, to będziemy próbować patentować pracę - powiedziała inżynier.

Nanowłókna to włókna milion razy cieńsze od ludzkiego włosa. Mają interesujące i jeszcze nie do końca poznane właściwości powierzchniowe i mechaniczne ze względu na to, w jaki sposób są wytwarzane.

Zespół z AGH produkuje te mikroskopijne nici przy użyciu nowej elektroprzędzarki. Sam proces przędzenia jest - zdaniem uczonej - dość prosty: wykorzystuje wysokie napięcie, które przykłada się do igły, przez którą przepływa roztwór polimeru. Pod wpływem przyłożonego wysokiego napięcia tworzy się cienki strumień - z niego po odparowaniu rozpuszczalnika otrzymuje się nanowłókna.

Właśnie tak uzyskane nanowłókna naukowcy będą badać w kontakcie z wodą; spróbują określić, w jaki sposób zmieniają się kształty kropel na nowych powierzchniach. Badania pokażą także reakcje mikroskopijnych nici na różne warunki atmosferyczne. Planowane eksperymenty pozwolą potwierdzić skuteczność nanowłókien w pozyskiwaniu wody z mgły.

Kolektory wody z mgły rozpowszechniają się w Afryce, Ameryce Południowej i innych miejscach zagrożonych suszami. W Europie trudno je spotkać, choć są np. na wybrzeżach Hiszpanii lub w Chorwacji. Zdaniem inżynier mogłyby one znaleźć zastosowanie także w Polsce. - Kolektory wody z mgły nie są stosowane w Polsce chociaż Polska boryka się z wielkim niedoborem wód. Bazujemy na wodach podziemnych, których zasoby maleją - powiedziała.

Projekt, który potrwa pięć lat, kosztuje ponad 1,5 mln zł, jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.

Beata Kołodziej

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
semka
7 lat temu
No i stało się. Teraz rządzący nałożą na nas nowy podatek. Oprócz podatku od deszczu teraz będziemy płacić podatek od mgły.
v.klomp
7 lat temu
Kilka lat temu widziałem cały program o naukowcu,który popularyzował taki właśnie sposób pozyskiwania wody w Maroku. Też mi rewelacja.
malkontent
7 lat temu
A może by tak wodę z mózgu....
Antypis
7 lat temu
Na pustyni Kalahari i Atacama od dawna rozstawiają na wydmach płachty z drobna siatka na której skrapla się woda z mgieł z nad oceanów.Ta woda jest rurami odprowadzana ze specjalnych chwytających wodę rynienek do zbiorników. Ale mi odkrycie zrobiła....
byrcyn
7 lat temu
Wody z tego niewiele, a osiadająca mgła daje wilgoć roślinom, więc sensu, ani przyszłości w tym nie widzę.