Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Przekręty przy budowie autostrady A4. Szef firmy budowlanej zatrzymany

21
Podziel się:

Prezes firmy Tech-Max Budownictwo miał oszukać podwykonawców na prawie milion złotych. Prokuratura zawnioskowała już do sądu o tymczasowe aresztowanie.

Do przekrętów miało dochodzić na budowie autostrady A4.
Do przekrętów miało dochodzić na budowie autostrady A4. (EAST NEWS)

O sprawie nieuczciwej firmy budującej A4 napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, prezes działającej na terenie Podkarpacia spółki jest podejrzewany o przekręty na prawie milion złotych, a jego ofiarami miało paść 20 podwykonawców.

Prezes miał nie wypłacać im pieniędzy za wykonane prace i wynajem sprzętu budowlanego, mimo że sam regularnie otrzymywał zapłatę za kolejne etapy robót od generalnego wykonawcy.

Dodatkowo, jak się okazało w toku śledztwa, firma miała przymuszać podwykonawców do kupowania od niej paliwa, choć nie miała nawet zezwolenia na handel. Przemyska prokuratura, która zajmuje się sprawą, zawnioskowała do sądu o tymczasowe aresztowanie prezesa.

Zobacz także: Zobacz też: Na drogi ekspresowe poczekamy dekadę? Brakuje ponad 3600 km

"DGP" przypomina, że ostrzejszą walkę z przekrętami przy budowach dróg zapowiedział ostatnio minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jest już projekt ustawy w tej sprawie. Jak pisaliśmy, zakłada on m.in., że główny wykonawca mógłby otrzymać pieniądze za skończoną budowę dopiero po udokumentowaniu, że zapłacił podwykonawcom.

Ministerstwo chce wprowadzenia szybkiego trybu, w którym Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie sprawdzał zgodność wykonania prac z zapisami umowy. Chce też powołać Komisję Inwestycji Drogowych, której podstawowym zadaniem będzie rozpatrywanie odwołań od wydanych "zaświadczeń drogowych". Za nieprzestrzeganie prawa mają też być przewidziane surowsze kary.

- Chcemy zaproponować rozwiązania, które raz na zawsze ukrócą bezkarność i oszukańcze praktyki, które mają miejsce w stosunku do podwykonawców robót budowlanych i robót drogowych w Polsce - mówił Ziobro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(21)
ipik
4 lata temu
Mnie zachwycają szefowie firm podwykonawczych.....mają łeb Bo ja bym interesu nie zrobił bo tylko faktoring mnie interesuje i płatność za materiały na bieżąco przez inwestora ;)))
Max-bud
4 lata temu
Jeżeli Ziobro chce mieć problem to niech idzie w tym kierunku. On jest w stanie tym sposobem rozłoży na łopatki całe polskie budownictwo.
gosc
4 lata temu
platfus niech kazdy sie wezmie za siebie to bedzie porzadek a nie innym tylki obrabiasz
Bob Budownicz...
4 lata temu
Jeśli firma wygrywa przetarg a nie posiada sił i środków na samodzielne wykonanie inwestycji powinna zapłacić karę i być ZLIKWIDOWANA a cwaniaczków DO PIERDLA !
Platfus
4 lata temu
W końcu jest rząd, który zajmuje się państwem. Za kilka lat będzie w końcu porządek z "dziećmi" po nieboszczce PO.
...
Następna strona