Notowania

wiadomości
16.07.2018 20:23

Dostaniesz pieniądze, jak zapłacisz podwykonawcy. Ziobro zapowiada zmiany w prawie

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzenia nowego prawa przeciwko nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad. - Zadaniem państwa jest chronić uczciwych przedsiębiorców - mówi minister Zbigniew Ziobro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Stępień/Agencja Gazeta)

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada m.in., że główny wykonawca mógłby otrzymać pieniądze za skończoną budowę dopiero po udokumentowaniu, że zapłacił podwykonawcom.

- Chcemy zaproponować rozwiązania, które raz na zawsze ukrócą bezkarność i oszukańcze praktyki, które mają miejsce w stosunku do podwykonawców robót budowlanych i robót drogowych w Polsce - mówił minister Ziobro na poniedziałkowej konferencji.

Zdaniem przedstawicieli resortu, sprawy w sądach administracyjnych pomiędzy konsorcjami budowlanymi a firmami podwykonawczymi ciągną się latami. Aby skrócić ten czas, ministerstwo chce wprowadzenia szybkiego trybu, w którym Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie sprawdzał zgodność wykonania prac z zapisami umowy.

- Będzie wydawał tzw. zaświadczenie drogowe, które następnie będzie podstawą do orzekania przez sądy - tłumaczy Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. - Będzie to procedura wolna od jakichkolwiek kosztów oraz kruczków prawnych.

Resort chce też powołać Komisję Inwestycji Drogowych, której podstawowym zadaniem będzie rozpatrywanie odwołań od wydanych "zaświadczeń drogowych".

Zobacz też: "Money. To się liczy". Gościem: Marcin Karny - Menedżer ds. Rozwoju Produktów w Alior Banku

Ostatnia z planowanych zmian to nowelizacja kodeksu karnego. - Mamy nowe typy przestępstw w takiej postaci, że ten, kto uzależnia wypłatę wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za wykonaną usługę od okoliczności nieprzewidzianych w umowie, będzie podlegał karze pozbawienia wolności do lat dwóch - zapowiada Warchoł.

Zdaniem resortu, proponowane zmiany mają chronić małych i średnich przedsiębiorców. - Zadaniem państwa jest chronić uczciwych przedsiębiorców, chronić uczciwe reguły gry w obszarze gospodarczym - mówił Zbigniew Ziobro.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-07-2018

Prawda WyzwalaBrawo dla Ziobry - właściwy człowiek na właściwym stanowisku !!! Ludzie opozycji jak zwykle podawali o nim nieprawdę zniesławiając go po owocach … Czytaj całość

16-07-2018

BotanikTen pomysł jest tak głupi, że jego autor powinien stale paradować z okazałą rośliną doniczkową aby uzupełniała na bieżąco zużywany przez jegomościa … Czytaj całość

16-07-2018

marekBrawo Pis ,jak PO bydowao drogi wiele mniejszych firm zbankrutowalo ,bo PO nie oddalo im pieniedzy ktore w to włozyli

Rozwiń komentarze (20)