Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe mieszkania. Deweloperzy przyspieszyli, żeby zdążyć przed ustawą

0
Podziel się:

W maju już tak dobrze nie będzie.

Nowe mieszkania. Deweloperzy przyspieszyli, żeby zdążyć przed ustawą
(shironosov/iStockphoto)

Tak jak można było tego oczekiwać, w kwietniu wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz tych, na realizację których wydano pozwolenia.

Zgodnie z najnowszymi danym Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnich 12 miesiącach łącznie rozpoczęto budowę 166,1 tys. lokali mieszkalnych. Oznacza to roczną dynamikę przyrostu ich liczby na poziomie równo 5 proc.

Głównym motorem były firmy deweloperskie, które spieszyły się, aby zdążyć wprowadzić do sprzedaży jak najwięcej mieszkań jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o ochronie praw nabywcy, co miało miejsce pod sam koniec kwietnia. W ich przypadku dynamika wzrostu wyniosła 12,7 proc., a liczba rozpoczętych mieszkań przekroczyła 70,8 tys.

Także uzyskanie pozwolenia na budowę jest wystarczająca przesłanką do rozpoczęcia sprzedaży przez deweloperów. Dlatego również tu w kwietniu można było zaobserwować wyraźny wzrost liczby mieszkań, na realizacje których wydano pozwolenia. W skali 12 miesięcy ich liczbą sięgnęła 188,8 tys., co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznych wcześniejszym okresem o 7,2 proc.

Podobnie jak w przypadku mieszkań, których budowę rozpoczęto, tu również główną i w zasadzie jedyną siłą napędową byli deweloperzy. Tylko w tej grupie zanotowaliśmy bowiem dodatnią roczną dynamikę zmiany, która wyniosła 25,9 proc. W ostatnim roku deweloperzy wystarali się o 88,7 tys. pozwoleń.

Cały czas rośnie też liczba mieszkań oddawanych do użytkowania - w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła 140,6 tys., o 9,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Tu również największą dynamiką wzrostu mogą pochwalić się deweloperzy, i to zarówno w ujęciu procentowym (17,3 proc.), jak i ilościowym (8180 mieszkań).

Za kwietniowy wyraźny wzrost liczby oddawanych lokali oraz uzyskiwanych pozwoleń w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż odpowiada najprawdopodobniej ustawa o ochronie praw nabywcy. Dla deweloperów jest ona restrykcyjna, a spod jej obowiązywania, wyłączone mają być wszystkie te mieszkania, które wprowadzono do sprzedaży przed 28 kwietnia br.

Nic więc dziwnego, że firmom deweloperskim zależało na tym, aby z jak największą liczbą inwestycji wyrobić się przed tym terminem. W konsekwencji już w danych dotyczących maja powinniśmy zaobserwować znaczne wyhamowanie tempa przyrostu liczby rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń.

Czytaj więcej o rynku nieruchomości w Polsce w Money.pl
Deweloperzy mają nowy pomysł na zyski Firmy budujący mieszkania, chcę je teraz wynajmować. Ma to rozruszać branżę.
Ich długi stale rosną. Mazowsze na czele Rekord zadłużenia - prawie 6 mln zł. To nie dziwi, bo w tej branży źle się dzieje, a na rynku zastój.
Deweloperzy są coraz aktywniejsi. Powód? W pierwszym kwartale w największych polskich miastach oddano do użytku blisko 74 tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)