Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NowoczesnaPL: Ryszard Petru formuje nowe ugrupowanie i ujawnia program

0
Podziel się:

NowoczesnaPL wzywa m.in. do pozbawienia partii politycznych finansowania z budżetu i ograniczenia do dwóch kadencji obecności posłów w parlamencie.

NowoczesnaPL: Ryszard Petru formuje nowe ugrupowanie i ujawnia program
(Lukasz Szelag/REPORTER / Eastnews)

Ekonomista Ryszard Petru, były doradca Leszka Balcerowicza, otworzył w niedzielę w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL. Zgromadził wokół siebie działaczy społecznych, przedsiębiorców i samorządowców, nawołujących do uwolnienia gospodarki od obciążeń polityki.

Aktualizacja, 31.05, godz. 16:12

Szef nowego ugrupowania przedstawił główne założenia programowe: wzywa m.in. do pozbawienia partii politycznych finansowania z budżetu, ograniczenie do dwóch kadencji obecności posłów w parlamencie, przywrócenia wolności gospodarczej, zmiany systemu pomocy społecznej oraz dostosowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

- Wprowadźmy kadencyjność posłów, niech po dwóch kadencjach wrócą do "realu" i zobaczą, jak wyglądają prawdziwe problemy Polaków - mówił ze sceny do tłumu.

Jak zaznaczył, w polskiej polityce od lat nie ma debaty o podstawowych problemach kraju, ograniczana jest energia obywateli.

- Musimy dać szansę młodym ludziom - mówił. - Chcemy lepszego państwa dzięki energii i zaangażowaniu obywateli - dodał. Jak powiedział, budowany przez niego ruch to inicjatywa oddolna, obywatelska, naturalna i dostrzega potrzebę jego powołania.

Zdaniem Ryszarda Petru, żadna z dotychczasowych partii nie zmieni Polski. Jak przekonywał, jest jednak alternatywa na scenie politycznej. - Spór między PiSem a anty-PiSem jest jałowy. Nie ma tam w ogóle debaty o podstawowych problemach naszego kraju.

Nazwał błędem koncentrację rządu jedynie na wykorzystaniu pieniędzy z Brukseli. Dodał, że "choć środki unijne są pomocne, wzrost tworzymy my. Dajcie nam tylko rozwinąć skrzydła". Członkowie NowoczesnaPl chcą przywrócenia wolności gospodarczej. - Z każdym rokiem przybywa przepisów, a ministerstwo finansów walczy z przedsiębiorcami, traktując ich często jak przestępców - podkreślał ekonomista.

Petru zapowiedział, że po kongresie będzie jeździł po Polsce, konsultując tezy programowe i budując struktury lokalne. - Tylko silny ruch może mieć wpływ na rzeczywistość. Społeczeństwo obywatelskie musi dać odpór starym partiom - podkreślił.

- Wprowadźmy głosowanie przez internet. Cały czas w Polsce mało osób jest aktywnych, głosuje połowa. 56 proc. w ostatnich wyborach. Dajmy ludziom szansę zwiększyć tę liczbę osób głosujących, a nie mówmy, że się nie da, że PKW nie przerobi - podkreślił.

- Przywróćmy wolność gospodarczą. To nie może być tak, że wszyscy wspominają, że kiedyś było lepiej - ale nie 40 lat temu, tylko 10, 12, 15. Z każdym rokiem przybywa przepisów, a Ministerstwo Finansów walczy z przedsiębiorcami, traktując ich często jak przestępców. Ta wolność gospodarcza spowodowałaby (...), że w końcu pracodawca będzie zabiegał o pracownika. Wtedy będzie dużo mniej "umów śmieciowych", Polacy będą więcej zarabiali - ze sceny do tłumu.

W trakcie kongresu założycielskiego wypowiadali się również praktycy. Rafał Brzoska z firmy InPost, opowiedział się przeciwko barierom, które ograniczają przedsiębiorców. Jak zaznaczył, sygnałem walki z absurdem był kawałek blachy przyklejanej przez jego firmę na przesyłki listowe. - Był to symbol walki z absurdem na gruncie prawa oraz z absurdem wspierania przez państwo za nasze pieniądze złych, nieefektywnych i drogich monopoli - zaznaczył.

Joanna Scheuring-Wielgus, która startowała w ostatnich wyborach samorządowych na prezydenta Torunia uważa, że powstanie NowoczesnejPl to sygnał, że ludzie biorą ważne sprawy we własne ręce. Polska to nie politycy i posłowie, tylko sami Polacy i ich marzenia - podkreślała.

Ryszard Petru zapowiada stworzenie komitetu wyborczego, który wystawi kandydatów w w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Ryszard Petru to znany ekonomista, który pracował m.in. Banku BPH, BRE Banku i PKO BP. W latach 2001-2004 pracował jako ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym. Był również partnerem w firmie doradczej PwC. Jest przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Współpracował również z prof. Leszkiem Balcerowiczem. W rozmowie z Polskim Radiem prof. Leszek Balcerowicz podkreślił kilka dni temu, że Ryszarda Petru zna od dawna. Kiedyś Petru był jego studentem, później współpracował z nim, gdy był ministrem finansów w rządzie Jerzego Buzka.

NowoczesnaPL to przedsięwzięcie, które - jak zapowiedział Ryszard Petru w rozmowie z Money.pl, w pierwszej kolejności ma wpłynąć na poprawę jakości debaty publicznej w Polsce. - Tu nie chodzi tylko o mówienie o gospodarce, ale raczej o czynny udział w dyskursie politycznym. Chcemy zbierać na przykład podpisy pod ustawami, które trafią do Sejmu - powiedział Ryszard Petru w rozmowie z Money.pl.

I dodał: - Bez przekonania, że to się uda, nawet bym nie zaczynał. Moim zdaniem prędzej czy później nastąpi rewolucja pokoleniowa. Jest w Polsce milcząca większość, która albo stoi z boku, albo nawet wprost nie akceptuje poziomu dyskusji w polityce. Nie uwierzę w to, że jeżeli młodzi ludzie mają problemy z pracą i muszą emigrować, to wiecznie będą akceptować status quo w Polsce. Na to potrzeba lat, może dekad, ale historia pokazuje, że taka rewolucja pokoleniowa się zdarza - zaznaczył.

Wśród projektów, które chciałby wnieść pod obrady Sejmu, wskazał np. zgłoszenie ustawy o zniesieniu przywilejów emerytalnych dla niektórych grup.

- Nie proponujemy, by zabrać przywileje górnikom, którzy już pracują w kopalniach. Projekt zakłada, że nowe osoby, które dopiero będą pracować na tych stanowiskach, nie będą już tak faworyzowane przez ustawodawcę - powiedział Ryszard Petru w Money.pl.

Sondaże na razie nie dają wielkich szans Ryszardowi Petru, gdyby jego organizacja wystartowała do Sejmu. Według sondażu CBOS dla Newsweeka NowoczesnaPL może liczyć na 4 procent poparcia, a więc poniżej progu wejścia do Sejmu. Podobny wynik ma PSL. Na Listę Kukiza zdecydowałoby się zagłosować 25 procent respondentów. Zaś 20 procent badanych popiera PO. Prowadzi PiS wraz z Solidarną Polską oraz Polską Razem - ten blok notuje 36-procentowe poparcie.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)