Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Nowy dom, Polska. Ponad połowa Ukraińców chce u nas zostać na dłużej

14
Podziel się:

Ponad jedna piąta pracowników z Ukrainy chciałaby zostać w Polsce na stałe. A nieco ponad jedna czwarta - zostać co najmniej kilka lat. Tak wynika z badania zrobionego na zlecenie EWL, agencji zatrudnienia cudzoziemców.

Ukrainiec w Polsce chce pracować 10-12 godz. dziennie
Ukrainiec w Polsce chce pracować 10-12 godz. dziennie (Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Powody emigracji są niezmienne. Decydują czynniki ekonomiczne, czyli po prostu – wyższe zarobki w Polsce. Ponadto respondenci wskazywali na perspektywy rozwoju zawodowego, które oferuje Polska.

Z raportu wynika, że migracja Ukraińców ma charakter krótkookresowy. Co drugi Ukrainiec mówi, że chce pracować w Polsce od trzech do sześciu miesięcy. Średnio zaś pracownik zza Buga spędza u nas 5,9 miesięcy. Niemniej, gdyby była taka możliwość, to ponad połowa Ukraińców osiedliłaby się w Polsce na dłużej. Z tego 22 proc. - na stałe.

Zobacz także: W Polsce brakuje rąk do pracy. Firmy nie mogą już nawet brać nowych zleceń

Za największe wyzwanie Ukraińcy uważają adaptację w Polsce. W tej sprawie liczą na wsparcie państwa i swoich agencji pracy.

Aż trzy czwarte Ukraińców twierdzi, że nigdy nie pracowało w Polsce nielegalnie. Przyznaje się do tego jedynie 23 proc. Twierdzą, że dzięki pracy bez umowy otrzymują oni wyższe wynagrodzenia.

Pracujący u nas Ukraińcy są gotowi do ciężkiej pracy. Co drugi ankietowany wyraził chęć pracy od 10 do 12 godzin dziennie. Przy tym ich wymagania finansowe nie są wygórowane. Ponad czterdzieści proc. respondentów oczekuje wynagrodzenia w wysokości 9-11 zł netto za godzinę. A tymczasem ustawowa płaca minimalna w Polsce to 9,97 zł netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Tom
6 lat temu
To nie ich wina ale dzięki nim płace stoją w miejscu a my musimy emigrować.taka podmianka.za dużo ich w Polsce.
Polski robotn...
6 lat temu
A potem, na początek zagonią nas do rezerwatów.
Marek
6 lat temu
Co z tego ze chca pracowac, jak duza cześć z nich to partacze. Nawet z najwiekszym doświadczeniem wymienionym z ukrainy moga co najwyżej pracowac jako pomocnik polaka. Takich fuszerek i prob jego ukrycia chyba by nie wymyslil Bareja.
Fred
6 lat temu
A gdzie będą mieli lepiej niż w Polsce, są traktowani na równych prawach z Polakami. zresztą duża grupa ma korzenie Polskie.
Anty
6 lat temu
Wolyn. A wroclaw czy wroclawia juz Banderowska. Przejeli wszystko. Banderom mowie Won.