Notowania

Nowy dom, Polska. Ponad połowa Ukraińców chce u nas zostać na dłużej

Ponad jedna piąta pracowników z Ukrainy chciałaby zostać w Polsce na stałe. A nieco ponad jedna czwarta - zostać co najmniej kilka lat. Tak wynika z badania zrobionego na zlecenie EWL, agencji zatrudnienia cudzoziemców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
Ukrainiec w Polsce chce pracować 10-12 godz. dziennie

Powody emigracji są niezmienne. Decydują czynniki ekonomiczne, czyli po prostu – wyższe zarobki w Polsce. Ponadto respondenci wskazywali na perspektywy rozwoju zawodowego, które oferuje Polska.

Z raportu wynika, że migracja Ukraińców ma charakter krótkookresowy. Co drugi Ukrainiec mówi, że chce pracować w Polsce od trzech do sześciu miesięcy. Średnio zaś pracownik zza Buga spędza u nas 5,9 miesięcy. Niemniej, gdyby była taka możliwość, to ponad połowa Ukraińców osiedliłaby się w Polsce na dłużej. Z tego 22 proc. - na stałe.

W Polsce brakuje rąk do pracy. Firmy nie mogą już nawet brać nowych zleceń

Za największe wyzwanie Ukraińcy uważają adaptację w Polsce. W tej sprawie liczą na wsparcie państwa i swoich agencji pracy.

Aż trzy czwarte Ukraińców twierdzi, że nigdy nie pracowało w Polsce nielegalnie. Przyznaje się do tego jedynie 23 proc. Twierdzą, że dzięki pracy bez umowy otrzymują oni wyższe wynagrodzenia.

Pracujący u nas Ukraińcy są gotowi do ciężkiej pracy. Co drugi ankietowany wyraził chęć pracy od 10 do 12 godzin dziennie. Przy tym ich wymagania finansowe nie są wygórowane. Ponad czterdzieści proc. respondentów oczekuje wynagrodzenia w wysokości 9-11 zł netto za godzinę. A tymczasem ustawowa płaca minimalna w Polsce to 9,97 zł netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cudzoziemcy, ukraińcy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2018

MarekCo z tego ze chca pracowac, jak duza cześć z nich to partacze. Nawet z najwiekszym doświadczeniem wymienionym z ukrainy moga co najwyżej pracowac jako … Czytaj całość

28-08-2018

@@@@@tylko ze my was nie chcemy

28-08-2018

gośćJuż kiedyś żyliśmy razem i co z tego wyszło?

Rozwiń komentarze (14)