Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraińcy w Polsce. Większość chce wyjechać do Niemiec

440
Podziel się

Prawie 60 procent Ukraińców pracujących w Polsce chciałoby pracować w Niemczech, pod warunkiem zmiany polityki migracyjnej w Niemczech - wynika z badania przygotowywanego przez Work Service. Taką opcję odrzuca jedynie 6 procent.

Ukraińcy w Polsce. Większość chce wyjechać do Niemiec
(Artur Sasik/ EAST NEWS)
bDzJpueZ

- To ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki, która w efekcie zaistnienia takiego scenariusza, w kilka miesięcy pogłębiłaby swoją lukę kadrową z poziomów 150 tys. wakatów do ponad 500 tysięcy. A to miałoby negatywne przełożenie na tempo wzrostu PKB - mówi prezes Work Service Maciej Witucki.

Jak dodaje, dotychczas wiele osób przekonywało, że przy ewentualnej konkurencji z niemieckim rynkiem pracy, naszymi atutami będzie bliskość geograficzna i językowa. - Niestety, nasze badania pokazują, że te elementy znajdują się na końcu listy powodów, dla których obywatele Ukrainy wybierają nasz kraj. Kluczową rolę, podobnie jak w przypadku emigracji Polaków, ogrywają wyższe zarobki, a te w Niemczech są nadal kilkukrotnie wyższe niż na naszym rynku - mówi prezes Work Service Maciej Witucki.

bDzJpufb

Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Z badania wynika, że ponad 3/4 pracowników z Ukrainy wskazuje na wyższe wynagrodzenia w Polsce jako główny powód migracji, następnie - wyższy standard życia (37%), a jako trzeci powód podawane są problemy ze znalezieniem pracy na ukraińskim rynku (22%).

Ponadto 1 na 10 badanych deklaruje, że przyjechało do Polski ze względu na większe bezpieczeństwo, co jest często podawanym argumentem w obiegowej dyskusji, wskazano w materiale.

ZOBACZ: * *Polacy są pozytywnie nastawieni do pracowników z Ukrainy. Boją się tylko młodzi ludzie

bDzJpufh

- Obraz imigracji do naszego kraju ma wiele odcieni, ale na pewno warto zwrócić uwagę na 79% wskazań mówiących o zadowoleniu z pracy w Polsce, a także 85% odpowiedzi dobrze oceniających współpracę z polskimi kolegami z pracy - mówi Witucki.

To między innymi takie nastawienie przekłada się na deklaracje przeszło 3/4 badanych, którzy mówią o tym, że chcieliby zostać w naszym kraju na 2-3 lata.

- Te statystyki powinny cieszyć, ale nie można ich czytać bez dodatkowych spostrzeżeń. Przede wszystkim 2/3 imigrantów z Ukrainy pracuje obecnie poniżej swoich kwalifikacji, co w głównej mierze dotyka osób z wyższym wykształceniem. Oznacza to, że przy obecnym modelu imigracji, potencjał osób napływających na nasz rynek pracy nie jest w pełni wykorzystywany. A musimy pamiętać, że w skali kraju występują coraz większe deficyty kadrowe również po stronie zawodów specjalistycznych - powiedział prezes Work Service.

bDzJpufi

Dane prezentowane w ramach raportu "Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy" zostały przygotowane i opracowane przez Work Service na celowej próbie 303 osób. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy obywateli Ukrainy, którzy świadczą pracę w ramach spółek z Grupy Work Service.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzJpufC
praca
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(440)
Historyk.
2 lata temu
Zlikwidować Urzędy Pracy i Wszelkie Ośrodki Pomocy Społecznej, 500+ i Polaków starczy obsadzić wszystkie wakaty. Ja ktoś nie chce pracować za pensję minimalną to niech zakłada firmę i robi na swoim. Żaden rząd nie rozwiązał żadnego problemu, on tylko je tworzy. Z Polaków robi NIEWOLNIKÓW, którzy bez rządu są bezradnymi dziadami.
Obserwator
2 lata temu
A moze by tak stworzyc interesujace warunki w Polsce dla tych wszystkich naszych rodakow ktorzy wyjechali kiedys z kraju. Niech wracaja ktorzy zechca ze zdobytym doswiadczeniem zawodowym popartym zachodnimi technologiami produkcji np.
lucek
2 lata temu
A ja bym chciał by wszyscy wrócili na tę swoją "Wielką Ukrainę", którą tak bohatersko wyrwali z rąk polskich dziecki, kobiet i starców.
bDzJpufD
robert
2 lata temu
I OTO GIERMAŃCOM CHODZIŁO O JESZCZE TAŃSZĄ SIŁĘ ROBOCZĄ
ochrona zdrow...
2 lata temu
No a jak? Przecież to było do przewidzenia. Tak nas straszyli, że do pracy do Polski przyjadą ukraińskie pielęgniarki :-) Jak przyjechały do Katowic i dowiedziały się ile trzeba pracować i ile za to dostaną to nie mogły się utrzymać ze śmiechu na nogach. Żadna się nie zatrudniła. Wolą prywatnie w domu opiekować się jednym chorym, a nie całym oddziałem za grosze. A jak zarobią to następny przystanek wypada im w Berlinie. Teraz niech zatrudnią z Bangladeszu. Może one dadzą się nabrać na "dobre płace" i "podwyżki".
...
Następna strona