Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama negocjuje. Uchroni gospodarkę przed recesją?

0
Podziel się

Klif fiskalny grozi Amerykanom, jednoczesnym podniesieniem podatków i obcięciem wydatków budżetowych. Zobacz, jak to uderzy w Polskę.

Obama negocjuje. Uchroni gospodarkę przed recesją?
(PAP/EPA)
bDJazKwl

Prezydent USA Barack Obama odbył rozmowy telefoniczne z przywódcami Kongresu, by uzyskać wiedzę o obecnym stanie negocjacji w sprawie uniknięcia klifu fiskalnego - poinformował Biały Dom.

Prezydent i Republikanie w Kongresie toczą zażarty spór na temat środków zaradczych, jakie należy podjąć w sytuacji grożącego klifu fiskalnego - czyli zniesienia od 1 stycznia ulg podatkowych przy równoczesnym znacznym ograniczeniu wydatków federalnych, czego efektem mogłaby być silna recesja w gospodarce USA.

Jak podał Biały Dom, powracający samolotem z krótkiego urlopu na Hawajach do Waszyngtonu Obama rozmawiał z przywódcą demokratycznej większości w Senacie Harrym Reidem, republikańskim przewodniczącym Izby Reprezentantów Johnem Boehnerem, przywódcą republikańskiej mniejszości w Senacie Mitchem McConnellem i przywódczynią demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi.

bDJazKwn

Klif fiskalny to jednoczesne podniesienie podatków i zmniejszenie wydatków budżetowych - od pierwszego stycznia 2013 roku. Taka automatyczna zmiana, wynikająca z poprzednich ustaleń, ma uratować amerykański budżet. Ale - zdaniem wielu ekspertów - klif fiskalny może wpędzić Stany Zjednoczone w kolejną recesję.

Główne partie polityczne spierają się co do możliwych rozwiązań. Republikanie nie chcą zmniejszać wydatków na obronę czy ulg podatkowych dla najbogatszych. Demokraci nie chcą rezygnować ze wsparcia dla najuboższych. Zdaniem analityków, możliwy jest krótkoterminowy kompromis, który przesunie moment wejścia w życie nowych przepisów do wiosny.

Ekonomistka banku BZ WBK podkreśla, że jeśli politycy nie dojdą do porozumienia, odbije się to również na stanie polskiej gospodarki. Agnieszka Decewicz uważa, że pogorszenie sytuacji w Stanach Zjednoczonych może odwlec nadejście ożywienia gospodarczego w strefie euro. W takim razie pogorszy się również sytuacja Polski, która stanie na krawędzi recesji - dodaje.

Ekspert wskazuje, że nawet jeśli zagrożenie zostanie zażegnane, to i tak oszczędności są konieczne. Pozostaje jednak pytanie, jak dotkliwe będą dla społeczeństwa. Główny ekonomista Nordea Bank Polska Piotr Bujak uważa, że tak radykalne zaostrzenie polityki finansowej to poważne zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki.

bDJazKwt
Czytaj więcej w Money.pl
Klif fiskalny zagraża światowej gospodarce Pogorszenie sytuacji w Stanach Zjednoczonych może odwlec nadejście ożywienia gospodarczego w strefie euro. Uderzy też w Polskę.
Zażarty spór w USA. Obama i tak zawetuje Prezydent Barack Obama zawetuje przygotowywany przez Republikanów w Izbie Reprezentantów "plan B" w sprawie uniknięcia przewidzianych na 1 stycznia podwyżek podatków.
Obama twardo negocjuje. Chce recesji? Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów USA John Boehner zarzucił w administracji Baracka Obamy, że demonstrując powściągliwość w kwestii redukcji wydatków budżetowych, wydaje się chcieć spowolnienia gospodarki aż do klifu fiskalnego.
bDJazKwO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)