Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samorządowcy mogą ochronić się przed obniżkami. Wystarczy decyzja radnych

1
Podziel się:

Zarobki samorządowców mają spaść o 20 proc. już z początkiem lipca. Związek Powiatów Polskich jest jednak zdania, że obniżki wcale nie muszą wejść w życie. - Rządowe rozporządzenie nie obniża nam automatycznie pensji - mówią samorządowcy.

Prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie mogą uniknąć obniżek pensji
Prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie mogą uniknąć obniżek pensji (Piotr Jedzura/REPORTER)

- Rządowa decyzja nie powoduje automatycznego obniżenia ich pensji, lecz wymaga podjęcia działania przez rady gmin i powiatów, a także sejmiki województw - mówi "Rzeczpospolitej"Grzegorz Kubalski, wiceszef Związku Powiatów Polskich.

Zobacz także: Robert Biedroń: nie narzekam na swoją pensję. Zobacz wideo:

Kubalski uważa, że część takich instytucji nie zgodzi się na obniżki dla samorządowców. Czy to oznacza, że rządowe rozporządzenie o obniżkach z maja w miejscach, w których rady czy sejmiki wstawią się za samorządowcami, po prostu nie będzie obowiązywać?
Według "Rz", wtedy wejść do gry może wojewoda - i po prostu obciąć pensje burmistrzom, prezydentom miast i wójtom. Jednak taką decyzję samorządowcy mogą zaskarżyć do sądu administracyjnego, a cała sprawa może toczyć się nawet kilka lat. - Niewykluczone więc, że samorządowcy utrzymają swoje dotychczasowe pensje do końca kadencji - konkluduje "Rz".

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
funio
4 lata temu
samorządowcy zarabiają świetnie, by nie powiedzieć za dużo, nasz prezydent miasta 17 tys. ł a w rządzie, który ma caly kraj na głowie 1/3 tej stawki - kuriozalne , wręcz nienormalne