Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zarobki samorządowców. Prezydenci i burmistrzowie miast dorabiają na potęgę

Zarobki samorządowców. Prezydenci i burmistrzowie miast dorabiają na potęgę

Pensje samorządowców są skromne? Potrafią nieźle do nich dorobić Fot. Fot. Grzegorz Krzyzewski REPORTER
Pensje samorządowców są skromne? Potrafią nieźle do nich dorobić

Prezydenci i burmistrzowie miast buntują się przeciwko proponowanej przez PiS obniżce wynagrodzeń. Ale nie mówią, ile potrafią dorobić. Rady nadzorcze, uczelnie, wynajem nieruchomości - z tego często wyciągają więcej niż dzięki pensji z urzędu miasta.

Podstawowa pensja prezydenta miasta to obecnie nie więcej niż 12,5 tysiąca złotych brutto. PiS chce jednak zarobki samorządowców zmniejszyć. Nie wszystkim się to podoba, na przykład Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, otwarcie mówi, że zamierza teraz szukać pracy poza samorządem.

Tylko że pensja z urzędu miasta zwykle nie jest jedynym źródłem dochodu samorządowców. Prezydenci Gdańska, Sopotu, Szczecina czy Poznania zasiadają na przykład w radach nadzorczych, często z ramienia... swoich miast.

Sprawdzamy, ile do pensji dorobić mogą samorządowcy.

Rady nadzorcze, wynajem mieszkań, a nawet zarządy

 

Rekordzistą, jeśli chodzi o dodatkowe wynagrodzenie, jest prezydent Krakowa. Jacek Majchrowski w 2016 roku zarobił ponad 159 tys. zł z prezydenckiej pensji. Ponad 100 tysięcy wypłacił mu Uniwersytet Jagielloński - prezydent jest profesorem na tej uczelni. Niemal 170 tysięcy wypłaciła mu Akademia Krakowska, a 43 tysiące jeszcze dorzucił ZUS.

Robert Biedroń: nie narzekam na swoją pensję. Zobacz film

 

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy, sporo zarobiła dzięki pracy naukowej. Uniwersytet Warszawski zapłacił jej ponad 122 tys. zł. Zaledwie 1700 zł przyniosły jej natomiast prawa autorskie z takich wydawnictw jak C.H. Beck czy Wolters Kluwer.

Miejsce w radzie nadzorczej jest tłustym kąskiem

Największe chyba emocje wywołuje zasiadanie przez czołowych samorządowców w radach nadzorczych. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zasiada w radzie Zarządu Portu Morskiego Gdańsk oraz Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wszędzie tam figuruje jako przedstawiciel gminy miejskiej Gdańsk. Jak nietrudno się domyślić, jest to bardzo dochodowe zajęcie. W 2016 roku Adamowicz zarobił tam 142 tys. zł

Również prezydent Szczecina zasiada w radzie nadzorczej lokalnego portu. W 2016 roku dzięki temu zarobił dodatkowe 40 tys. zł.

W dwóch radach zasiada Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Najwięcej, bo ponad 65 tys. zł zarabia w gdańskim porcie lotniczym. Dorabia też na uczelni - tam zarabia jednak niewiele - nieco poniżej 4 tys. zł rocznie na umowę o dzieło.

Na czym jeszcze zarabiają prezydenci dużych miast? Marcin Krupa, prezydent Katowic, jest na przykład wiceprzewodniczącym zarządu Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z tego tytułu dostał prawie 30 tys. zł.

Prezydent Poznania z kolei, poza zasiadaniem w dwóch radach nadzorczych, wynajmuje też mieszkania. W 2016 r. zarobił dzięki temu niemal 130 tysięcy. Zdarzają się i samorządowcy, którzy czerpią spore zyski z posiadanych akcji. Tu wyróżnia się prezydent Gdańska, który z dywidend potrafi zarobić ponad 70 tysięcy, czasami akcje też sprzedaje.

Czytaj też: Kaczyński obniży pensje posłom i senatorom. "Do polityki nie idzie się dla pieniędzy"

Nie wszyscy samorządowcy lubią jednak dorabiać. Prezydent Wrocławia nie ma większych zajęć poza zarządzeniem miastem. Dzięki swojemu gospodarstwu rolnemu w 2016 roku zarobił zaledwie 700 złotych.

Danych dotyczących zarobków samorządowców w 2017 roku jeszcze nie ma. Mają czas do 30 kwietnia na złożenie oświadczeń majątkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Thora Noir
2018-04-23 15:53
Wspomnieliście o Tyszkiewiczu. Ten człowiek tak dla większego sprostowania niczego w Polsce nie dokonał. Wręcz spowolnił globalną gospodarkę, wywołał Brexit i ludzie na całym świecie przez takich ludzi jak Tyszkiewicz czekają na raczej największy kryzys jaki kiedykolwiek mógł zaistnieć. Ale to jeszcze nic. Imperium Brytyjskie od lat rozpada się. Dla mnie jest to fakt dość oczywisty, zarówno wtedy gdy miało ono swoją wielką świetność jak i teraz są i były zagrożenia ale nie takie jak teraz. Dla przykładu podam tu już nie sam BREXIT ale np. co by się stało gdyby Brytyjczycy w tej swojej psychoneurozie podstawili nogę Kanadyjczykom. Co by się stało ziemia by upadła do najbardziej katastrofalnej sytuacji czy co... Tyszkiewicz o wielkich pieniądzach nigdy nie słyszał ani o kurtuazji wielodziesięciomiliardowego biznesu w tym przypadku z Kanadyjczykami, zawalił KGHM, zawalił Copper Miedzi i nic dostał jakieś lokalne odznaczenia za to że nalał zupy do garnka ludziom z Nowej Soli, których to nigdy na tą zupę nie było stać, co najwyżej na jakieś ziółka i herbatkę na wieczór. A w wielkim globalnym biznesie jest jedynie kłodą pod nogami na której trzeba lawirować. Sprawa miedzi w rejonie Nowej Soli, Zielonej Góry, Leszna w Polsce to więcej niż stalowo-węglowe zagłębia w Niemczech czy Francji ze względu na wartość samej miedzi jak również sąsiadujących złóż innych szlachetnych czy śladowych pierwiastków.
Taki crack gospodarczy jak władza Tyszkiewicza należy usunąć jak raka z dobrze funkcjonującego organizmu. Polska na pewno wizerunkowo straciła i to dużo przez Tyszkiewicza na arenie również międzynarodowej. TYSZKIEWICZ TY TANI TYPKU NIEMAJĄCY NIC WSPÓLNEGO Z OBECNĄ INFORMATYKĄ ANI POLITYKĄ NA POZIOMIE PAŃSTW ZACHODNICH.
WRÓĆ DO TEJ SWOJEJ WARSZAWY I WARSZAWIAKOM SZALETY CZYŚĆ.
jasiu
2018-04-22 14:28
idę o zakład że zaden "przy korycie" nie zmieni pracy!
sigi ö
2018-04-22 08:53
A PRZECIERZ ONI TE PIENIADZE ZAROBILI NIE UKRADLI Z BUDZETU I A MOZE MAJO TE ZAROBIONE PIENIADZE ODDAC K K
Pokaż wszystkie komentarze (91)