Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Obowiązkowe pożegnanie ze złotówką? KE chce, by do 2025 roku euro było we wszystkich krajach UE

551
Podziel się:

Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej - podał w poniedziałek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na stanowisko komisarzy Valdisa Dombrovskisa i Pierre'a Moscoviciego.

Obowiązkowe pożegnanie ze złotówką? KE chce, by do 2025 roku euro było we wszystkich krajach UE
(Hermann Bredehorst)

Jak ustaliła redakcja "FAZ", na poufnym spotkaniu z wybranymi eurodeputowanymi w zeszłym tygodniu w Strasburgu obaj komisarze opowiedzieli się ponadto za stworzeniem nowych źródeł finansowania dla strefy euro oraz za wprowadzeniem kontroli Parlamentu Europejskiego nad ministrami finansów krajów eurolandów.

Gazeta twierdzi, że ma protokół z tego spotkania, który został sporządzony mimo zakazu robienia notatek. Celem spotkania było zapoznanie wybranych europosłów z treścią "dokumentu refleksyjnego", który KE chce przedstawić za 10 dni.

Według "FAZ" Moscovici domaga się "demokratyzacji unii walutowej". Jego zdaniem PE ma uprawnienia do sprawowania demokratycznej kontroli nad strefą euro.

Komisarze domagają się stworzenia oddzielnego budżetu dla eurolandu. Zdaniem Dombrovskisa możliwe są też wspólne zasiłki dla bezrobotnych, lecz dopiero po reformach rynku pracy.

Z protokołu wynika, że kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron uzgodnili, iż kwestia euroobligacji dotyczyć może jedynie przyszłych długów państwowych, a nie istniejącego zadłużenia - czytamy w "FAZ".

W dokumencie KE nakreślony został cel wprowadzenia do 2025 roku we wszystkich państwach UE wspólnej waluty euro. Do tego czasu unia walutowa ma być "dokończona". "FAZ" zwraca uwagę, że w traktatach Dania zastrzegła sobie prawo do niewstępowania do strefy euro oraz że do unii walutowej nie przystąpiła też Szwecja. Pozostałych sześć krajów - Polska, Czechy, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria - nie spełnia kryteriów. "Przede wszystkim Polska, Czechy i Węgry zdecydowanie odrzucają, także z przyczyn politycznych, wejście (do strefy euro)" - zauważa "FAZ".

Prezydent Andrzej Duda przyznał w ubiegłym tygodniu, że pytanie o przyjęcie w Polsce euro mogłoby się znaleźć w referendum dotyczącym konstytucji. - Oczywiście, że ta sprawa będąca, myślę, dla Polaków sprawą ważną, pewnie zostanie przez kogoś zgłoszona - powiedział prezydent. Dodał, że pytanie o wprowadzenie euro sprowadza się do tego, czy powinniśmy mieć walutę "polski złoty" określoną w konstytucji jako polską walutę, czy też nie.

euro
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(551)
jk
7 lat temu
......a moze dolary jamajskie?
jo
7 lat temu
A jaka to różnica czy dostajesz w euro czy w PLN jeżeli wszystkie kwoty zostaną przeliczone po tym samym kursie. Jak jutro wszystko podzielimy przez 4 to stać nas będzie na to samo. Może na operacjach bankowych i wyjazdach zaoszczędzimy. To pytanie jeżeli jest inaczej mówcie?
oko
7 lat temu
żadne euro w Polsce polska padni eupadnie chyba ze zrownaja pensje w Polsce takie jakie sa np. w Niemczech 1 do 1
berliner
7 lat temu
75% chcialo z was do U no to jak bedzie nastepne Referendum to 75% z was tez powie ja chce Euro jako walute. W Polsce za kazdym razem jest tak samo przed wyborami czy referendami wszyscy ryje od ucha do ucha, wszyscy znawcy i eksperci a kiedy masz zaglosowac to sluchasz swojej dyyy gdzie masz ten krzyzyk postawic ........ a potem to mozesz pobeczec
Maciej
7 lat temu
niech sobie unia z Merkel na czele pilnuje uchodźców a od złotówki niech się odwali !!!!!
...
Następna strona