Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ochrona danych osobowych bez konsekwencji. Przez 20 lat skazano tylko 300 osób, kar więzienia nie orzekano

Ochrona danych osobowych bez konsekwencji. Przez 20 lat skazano tylko 300 osób, kar więzienia nie orzekano

Za złamanie przepisów o ochronie danych osobowych orzekane są bardzo łagodne kary.
Za złamanie przepisów o ochronie danych osobowych orzekane są bardzo łagodne kary.

Wkrótce wchodzi nowa, surowa ustawa o ochronie danych osobowych, która wprowadza karę do 3 lat więzienia za przetwarzanie danych wbrew prawu. Warto jednak pamiętać, że przez ostatnie 20 lat za takie przestępstwo groziły surowe sankcje, ale przepisy te były w dużej mierze martwe.

Przez ponad 20 lat obowiązywania ustawy o ochronie danych osobowych, akt ten zawierał aż dziewięć przepisów, których naruszenie stanowiło przestępstwo.

Przestępstwem jest nadal, do 25 maja 2018 roku, niedopuszczalne przetwarzanie danych osobowych i danych wrażliwych, udostępnianie danych osobowych osobom nieupoważnionym, naruszenie obowiązku zabezpieczenia danych osobowych, niezgłoszenie zbioru danych do rejestracji, niepoinformowanie o prawach osoby, której dane są przetwarzane oraz utrudnianie wykonywania czynności kontrolnych.

Zobacz też: Powstaje najdroższa spółka giełdowa na świecie


 

Tak surowe przepisy okazały się jednak całkowicie nieskuteczne. W ciągu 20 lat organy ścigania wszczynały około 300 spraw rocznie, z których zdecydowaną większość umarzano.

- Przez cały czas obowiązywania tych przepisów skazano za ich złamanie niecałe 300 osób. Większość z nich ukarano niewielką grzywną do 3000 zł lub niższą. Nikt nigdy nie został skazany na karę więzienia, mimo że najsurowsze zagrożenie to aż trzy lata - mówi Michał Jackowski, General Counsel w LexDigital.

Karane były głównie działania niefrasobliwe, takie jak wyrzucenie dokumentacji osobowej na śmietnik, porzucenie przesyłek pocztowych przez listonoszy, czy udostępnienie systemu informatycznego osobie nieuprawnionej.

To głównie z powodu takiej asymetrii - z jednej strony wielu przepisów, teoretycznie surowych, a z drugiej strony niemal całkowitego braku ich skuteczności - ustawa z 1997 roku była krytykowana. Większość przedsiębiorców działała i działa nadal bez jakiejkolwiek świadomości, że każdego dnia narażają się na zarzuty i oskarżenie.

Jeśli wdrożenie RODO jeszcze przed Tobą, sprawdź co musisz wiedzieć, zanim firma zewnętrzna wyceni wdrożenie RODO

LexDigital
Czytaj także
Polecane galerie
Marek
2018-06-29 19:30
Z racji tego że nasze dane osobowe w ogóle już nie są bezpiecznie, wykupiłem sobie pakiet ochrony danych, myślę że teraz mogę już spać spokojnie
cały
2018-04-11 20:12
UWAGA !!!!! na T-mobile !!!! ...NIESTETY ! przeszedłem do tej niemieckiej sieci .... I bardzo tego ŻAŁUJĘ !!!! ... .Jestem od 2 miesięcy w Belgii .... ZASTRZEGŁEM WSZYSTKIE REKLAMY u operatora ectr. Nic to nie dało ... .DZWONIĄ CODZIENNIE Z SIECI .... Z POLSKIEGO NUMERU ... jak odbieram "szprecha" sekretarka automatyczna z ofertami reklamowymi.... .Przestrzegam wszystkich którzy nie chcą słuchać głupich głupot reklamowych w dodatku w innym języku ...z polskiego numeru... .Zrywam umowę a powód będzie ten o którym tu napisałem.. ..Pozdrawiam wytrwałych.. .
T-mobile
NieZgadzamSię
2018-04-11 19:33
Znowu naciągacie ludzi na umowy. Link na dole przenosi do artykułu sponsorowanego ! Reklama poprzez straszenie !!!
Pokaż wszystkie komentarze (53)