Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

OECD krytykuje reformę emerytalną w Polsce. Emilewicz: drastyczny odpływ na emeryturę to mit

9
Podziel się:

Przedstawiony w poniedziałek raport OECD pokazuje, że choć ogólny wskaźnik bezrobocia spadł, istnieje zagrożenie, że coraz więcej starszych osób będzie pozostawać poza rynkiem pracy.

OECD krytykuje reformę emerytalną w Polsce. Emilewicz: drastyczny odpływ na emeryturę to mit
(Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)

Obniżenie wieku emerytalnego ma wpływ na decyzje o wcześniejszym przejściu na emeryturę - powiedziała cytowana przez PAP wicesekretarz generalna OECD Mari Kiviniemi. Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości uważa, że mitem jest twierdzenie iż mamy do czynienia z „drastycznym odpływem na emeryturę”.

Z przedstawionego w poniedziałek raportu OECD wynika, że choć ogólny wskaźnik bezrobocia spadł, istnieje zagrożenie, że coraz więcej starszych osób będzie pozostawać poza rynkiem pracy. Według OECD, obniżenie wieku emerytalnego w Polsce może „wpłynąć niekorzystnie na zatrudnienie osób starszych”. Z tej przyczyny eksperci organizacji zalecają podniesienie wieku emerytalnego w Polsce lub zrównanie go dla kobiet i mężczyzn.

- Ludzie nie dostrzegają zachęt, które mogłyby ich skłonić do pozostawania na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Postrzegamy potrzebę lepszego informowania obywateli – powiedziała cytowana przez Polską Agencję Prasową Kiviniemi i dodała, że z doświadczenia innych krajów widać, że obniżenie wieku emerytalnego ma wpływ na decyzję o przejściu na emeryturę, co może prowadzić do ubóstwa wśród osób starszych.

Zobacz także: Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii uważa, że mitem jest twierdzenie, że po reformie emerytalnej mamy do czynienia z "drastycznym odpływem na emeryturę".

- Reforma efektywnie nie dotyczyła mężczyzn przed 65 rokiem życia. A wpływ na osoby miedzy 55 a 64 rokiem życia był ograniczony do kobiet, które ukończyły 60 rok życia. Ze wszystkich badań, które mamy na koniec 2017 roku nie widzimy drastycznego odpływu na emeryturę osób, które były aktywne zawodowe – powiedziała cytowana przez PAP Emilewicz i dodała, że ruch widać wśród osób, „które na tym rynku aktywne zawodowo już nie były”.

Zdaniem minister Polacy wybierają pracę, a nie emeryturę.

- Drastyczny wpływ na rynek pracy nie wystąpił. Co więcej, widzimy osoby, które pomimo możliwości skorzystania z emerytury, zdecydowały się jednak na pozostanie na rynku pracy – powiedziała minister i przypomniała, że w Polsce emeryci mogą łączyć pracę z pobieranym świadczeniem.

W poniedziałek OECD przedstawiła raport dotyczący polskiej gospodarki. Wynika z niego m.in, że poziom życia w Polsce rośnie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Edward
6 lat temu
Pierwszy raz użyłem podatnik info i jestem zachwycony. Naprawdę prosta obsługa i przyjazna szata graficzna. Wszystko przejrzyste.
Bobo
6 lat temu
Era płacenia księgowym za rozliczanie PITu już minęła. Teraz jest podatnik info. Naprawdę każdy będzie potrafił się w nim rozliczyć.
walia
6 lat temu
jakkolwiek by nie kombinowali to i tak emeryci w Polsce zawsze byli kantowani na kasie przez wszystkie rządy na PiS kończąc. kazda tzw waloryzacja to nic innego jak kolejny kant rządu, kolejne nagrabianie kasy na emerytach ktorzy co roku coraz biedniejsi, coraz wieksze dziady. Ale ceny i usługi rosną, czym sie rząd nie martwi bo ma od nich VAT więc może dawać z niego sobie podwyzki i kolejne premie. Im nigdy emerytury nie maleją bo oni zawsze przy korycie, SLD/PSL od wojny a pozostałe partie udające demokratyczne już od 1989r. Biora emerytury, biorą diety, biora premie i.. siedzą dalej w sejmie, senacie, rządzie. Niezniszczalni, nieprzemakalni, Bmw .
juto emeryt
6 lat temu
a GWno ich to obchodzi
Solon
6 lat temu
Co głupiemu po rozumie?