Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

USA publikują listę oligarchów Putina. Wśród nich biznesmeni robiący interesy w Polsce

6
Podziel się:

Na liście znaleźli są również tacy, którzy dobrze znani są w Polsce.

Opublikowanie listy ma wywrzeć nacisk na Władimira Putina.
Opublikowanie listy ma wywrzeć nacisk na Władimira Putina. (Kremlin.ru)

W sumie 210 nazwisk znalazło się na tzw. "liście Putina". Wśród nich Departament Skarbu USA wyróżnia 114 polityków i 96 oligarchów ściśle powiązanych z Władimirem Putinem. Ma ona wskazać wpływowych Rosjan, którzy wzbogacili się na kontaktach z Kremlem.

Każdy z 96 wpływowych przedsiębiorców, którzy znaleźli się na "liście Putina", według amerykańskiej administracji, ma na swoim koncie co najmniej miliard dolarów – podaje CNBC.

Biznesmeni ci robią interesy na całym świecie. Ale są również tacy, którzy dobrze znani są także w Polsce, jak choćby Wiaczesław Kantor, który próbował przejąć polską spółkę Azoty - o czym pisaliśmy w money.pl.

Na oprogramowaniu antywirusowym Kaspersky działa wiele polskich firm. Pod koniec ubiegłego roku rosyjska firma została jednak wykluczona z przetargu dla Centralnego Ośrodka Informatyki. Właściciel Kaspersky Lab - Jewgienij Kaspierski – również znalazł się na liście.

Wśród nazwisk oligarchów można znaleźć także prezesa Lukoilu. Wagit Alekperow zainwestował w Polsce w sieć stacji benzynowych, jednak na początku 2016 roku zapowiedział, że sprzeda wszystkie 230 punktów dystrybucji - więcej na ten temat przeczytasz w money.pl.

Na liście znajdują się również dyrektorzy generalni największych przedsiębiorstw państwowych, w tym gigantów energetycznych: Rosneftu - Michaił Gucerijew oraz Sbierbanku - German Gref.

Wśród słynnych nazwisk znalazł się także Roman Abramowicz, właściciel słynnego angielskiego klubu piłkarskiego, Chelsea Londyn, czy jeden z najbardziej prominentnych i bogatych ludzi na świecie - Oleg Deripaska, którzy działa na rynku aluminium.

Zobacz także: Reakcja Putina na pytanie Polaka: dorośnijcie!

Wśród słynnych nazwisk znajdzie się również Aliszer Usmanow, magnat biznesu, potentat na rynku metalurgii i telekomunikacji oraz właściciel części londyńskiego klubu piłkarskiego Arsenal, oraz Andrej Kostin, prezes drugiego co do wielkości pożyczkodawcy, VTB.

Na opublikowanej przez Amerykanów liście możemy znaleźć też najbogatszych Rosjan notowanych na szczycie listy "Forbesa" - jak choćby Leonida Michelsona, o majątku którego pisaliśmy w money.pl. To współwłaściciel koncernu gazowego Novatek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
RSD
6 lat temu
czy wp może podać adresy ip komentatorów lub kraje z których pochodzą?
DoLa
6 lat temu
Opublikowano pełne składy menedżerów administracji prezydenckiej oraz Rady Ministrów z premierem Miedwiediewem na czele. Rosja ma ludzików jakieś 130 milionów z hakiem, czyli Uesa będzie jeszcze długo publikować listy Rosjan "pozostających na liście płac reżimu kremlowskiego" (emerytom też Putin płaci :-). Na tę chorobę nie ma lekarstwa - oprócz radiacji przenikliwej...
mirmir
6 lat temu
A w Europie ruscy robią co chcą bez żadnych konsekwencji prawnych czy finansowych !
Prześliczna,m...
6 lat temu
Nie przeszkadzają mnie te spółki---działają zgodnie z naszym prawem i odprowadzają podatki to chwała na wysokości a nie garną od bezdomnych autka.
obłuda_manipu...
6 lat temu
Niech ci obłudnicy lepiej opublikują listę korpo-syjonistów pasożytujących na usa.