Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wrogie przejęcie
25.08.2015 19:17

Próba przejęcia Grupy Azoty? Potężna kara dla spółki, która skupowała akcje

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 800 tys. zł kary na Norica Holding - spółkę powiązaną z rosyjskim koncernem Acron. Spółka nie informowała, ile akcji Grupy Azoty posiada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Azoty Tarnów)

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła 800 tys. zł kary na Norica Holding - spółkę powiązaną z rosyjskim koncernem Acron. Norica miała informować, że ma nieco ponad 12 proc. udziałów w Grupie Azoty, podczas gdy rzeczywiście miała ich ponad 18 proc. W opinii KNF spółka celowo zatajała, ile akcji chemicznego giganta posiada.

Naruszenia ze strony Norica Holding są związane z niepodawaniem do publicznej wiadomości zmian w liczbie posiadanych akcji Grupy Azoty. Według Komisji, spółka naruszyła przepisy aż sześciokrotnie.

##Kto w końcu kupował akcje Azotów?

Norica Holding wprawdzie przekazywała spółce i KNF zawiadomienia o zmianach stanu posiadania akcji Grupy Azoty. Jednak akcje Grupy na jej rzecz nabywały także zarejestrowane na Cyprze Vertco Ventures Limited i Omana Holdings Limited, o czym uczestnicy rynku kapitałowego już nie wiedzieli. "Największa różnica pomiędzy faktycznym stanem posiadania Norica Holding a informacjami ujawnionymi w tym zakresie wynosiła około 6,6 proc. ogólnej liczby głosów w spółce - według stanu na dzień 15 stycznia 2013 r. rzeczywisty udział Norica Holding wynosił 18,67 proc., podczas gdy rynek był poinformowany o posiadaniu 12,03 proc. ogólnej liczby głosów w spółce" - poinformowała Komisja.

Zdaniem KNF, Norica Holding konsekwentnie nie doliczał do swego stanu posiadania akcji spółki będących w posiadaniu Vertco Ventures Limited i Omana Holdings Limited,chcąc odłożyć w czasie obowiązek zawiadomienia KNF i spółki o zwiększaniu stanu zaangażowania. O zmianach stanu posiadania Norica Holding informowała dopiero w momencie nabycia akcji od Vertco Ventures Limited i Omana Holdings Limited poza rynkiem regulowanym.

Sprawdź, jak zmieniał się kurs Azotów przez ostatnie trzy miesiące:

##Strach przed Rosjanami

Podchody rosyjskiego koncernu do Grupy Azoty trwają od kilku lat. W 2012 r. Acron podjął nieudaną próbę zakupu większościowego pakietu Azotów Tarnów. Wówczas jednak ministerstwo skarbu i fundusze inwestycyjne zablokowały ten krok, a resort podjął decyzje o konsolidacji Zakładów Azotowych Tarnów z zakładami z Puław, tworząc Grupę Azoty. Obecnie właściciel Acronu, Wiaczesław Kantor, wraz z podmiotami zależnymi ma 20 proc. akcji Grupy. Największym akcjonariuszem pozostaje Skarb Państwa z 33 proc. akcji.

O tym, czy istnieje realne zagrożenie wrogiego przejęcia Grupy Azoty pisaliśmy więcej tutaj.

Grupa Azoty jest jednym z gigantów europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2008 roku.

Tagi: wrogie przejęcie, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz