Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Próba przejęcia Grupy Azoty? Potężna kara dla spółki, która skupowała akcje

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 800 tys. zł kary na Norica Holding - spółkę powiązaną z rosyjskim koncernem Acron. Spółka nie informowała, ile akcji Grupy Azoty posiada.

Próba przejęcia Grupy Azoty? Potężna kara dla spółki, która skupowała akcje
(Azoty Tarnów)

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła 800 tys. zł kary na Norica Holding - spółkę powiązaną z rosyjskim koncernem Acron. Norica miała informować, że ma nieco ponad 12 proc. udziałów w Grupie Azoty, podczas gdy rzeczywiście miała ich ponad 18 proc. W opinii KNF spółka celowo zatajała, ile akcji chemicznego giganta posiada.

Naruszenia ze strony Norica Holding są związane z niepodawaniem do publicznej wiadomości zmian w liczbie posiadanych akcji Grupy Azoty. Według Komisji, spółka naruszyła przepisy aż sześciokrotnie.

Kto w końcu kupował akcje Azotów?

Norica Holding wprawdzie przekazywała spółce i KNF zawiadomienia o zmianach stanu posiadania akcji Grupy Azoty. Jednak akcje Grupy na jej rzecz nabywały także zarejestrowane na Cyprze Vertco Ventures Limited i Omana Holdings Limited, o czym uczestnicy rynku kapitałowego już nie wiedzieli. "Największa różnica pomiędzy faktycznym stanem posiadania Norica Holding a informacjami ujawnionymi w tym zakresie wynosiła około 6,6 proc. ogólnej liczby głosów w spółce - według stanu na dzień 15 stycznia 2013 r. rzeczywisty udział Norica Holding wynosił 18,67 proc., podczas gdy rynek był poinformowany o posiadaniu 12,03 proc. ogólnej liczby głosów w spółce" - poinformowała Komisja.

Zdaniem KNF, Norica Holding konsekwentnie nie doliczał do swego stanu posiadania akcji spółki będących w posiadaniu Vertco Ventures Limited i Omana Holdings Limited,chcąc odłożyć w czasie obowiązek zawiadomienia KNF i spółki o zwiększaniu stanu zaangażowania. O zmianach stanu posiadania Norica Holding informowała dopiero w momencie nabycia akcji od Vertco Ventures Limited i Omana Holdings Limited poza rynkiem regulowanym.

Sprawdź, jak zmieniał się kurs Azotów przez ostatnie trzy miesiące:

Strach przed Rosjanami

Podchody rosyjskiego koncernu do Grupy Azoty trwają od kilku lat. W 2012 r. Acron podjął nieudaną próbę zakupu większościowego pakietu Azotów Tarnów. Wówczas jednak ministerstwo skarbu i fundusze inwestycyjne zablokowały ten krok, a resort podjął decyzje o konsolidacji Zakładów Azotowych Tarnów z zakładami z Puław, tworząc Grupę Azoty. Obecnie właściciel Acronu, Wiaczesław Kantor, wraz z podmiotami zależnymi ma 20 proc. akcji Grupy. Największym akcjonariuszem pozostaje Skarb Państwa z 33 proc. akcji.

O tym, czy istnieje realne zagrożenie wrogiego przejęcia Grupy Azoty pisaliśmy więcej tutaj.

Grupa Azoty jest jednym z gigantów europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2008 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)