Notowania

Rosyjskie oprogramowanie wykluczone z przetargu w Polsce. Zaczęliśmy dbać o bezpieczeństwo?

Firma Kaspersky Lab nie wygrała przetargu na dostarczenie oprogramowania antywirusowego dla Centralnego Ośrodka Informatyki. Oferta rosyjskiej firmy została odrzucona, choć była najkorzystniejsza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri Samoilov / Flickr (CC BY 2.0))
Urzędnicy nawet nie rozpoznali oferty Kaspersky Lab

- Oferta złożona przez firmę Kaspersky Services nie podlegała ocenie, ponieważ nie spełniała warunków formalno-prawnych - przyznał w rozmowie z TVN24 BiS Igor Ryciak, rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki. Dodał, że nie był to jedyny powód.

Zobacz też materiał o najgroźniejszych atakach hakerów:

Bezpieczeństwo państwa

Za decyzją o wykluczeniu z grona rozpatrywanych ofert, tej złożonej przez Kaspersky'ego stały także względy bezpieczeństwa państwa. W mediach od kilku miesięcy pojawiają się informacje, iż wysoko postawienie pracownicy przedsiębiorstwa współpracują z rosyjskimi służbami.

Z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki wydano zakaz korzystania z rosyjskiego antywirusa przez organy administracji rządu federalnego. Także niektóre sieci handlowe postanowiły wycofać produkty Kaspersky'ego ze sprzedaży.

Świat swoje, Polacy swoje

Mimo że wątpliwości dotyczące produktów tej firmy były podnoszone publicznie, a jeden z ministrów regularnie powtarza o ryzyku rosyjskiej agresji, polskie instytucje publicznie bezrefleksyjnie kupowały licencje na Kaspersky'ego. Wystarczyło, że był najtańszy na rynku.

Ot, chociażby Telewizja Polska w połowie października zakończyła postępowanie na 5120 licencji programu wartych łącznie 181 tys. zł.

Jaskółka zmian?

Wstrzymanie się od rozpoznawania oferty Kaspersky'ego przez COI, mimo że oferta była tańsza o 16,5 tys. od zwycięskiej i miała obowiązywać przez 4 lata a, nie 1,5 roku, to uznano, iż przyjęcie oferty "naruszałoby bezpieczeństwo publiczne lub istotny interes bezpieczeństwa państwa".

Tagi: kaspersky lab, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2017

krkKasperski Lab po oskarżeniach Zachodu opublikował otwarty kod oprogramowania antywirusowego wykazując, że nie ma nic do ukrycia. jest to ewenement w … Czytaj całość

10-12-2017

NiktA w ogóle kto kupuje Radzieckie oprogramowanie?! Nawet za złotówkę bym nie kupił żadnego oprogramowania z tego państwa.

10-12-2017

AntoniCo na to Antoni?

Rozwiń komentarze (12)

Wybrane dla Ciebie