Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

Rosyjskie oprogramowanie wykluczone z przetargu w Polsce. Zaczęliśmy dbać o bezpieczeństwo?

Rosyjskie oprogramowanie wykluczone z przetargu w Polsce. Zaczęliśmy dbać o bezpieczeństwo?

Urzędnicy nawet nie rozpoznali oferty Kaspersky Lab Fot. Yuri Samoilov / Flickr (CC BY 2.0)
Urzędnicy nawet nie rozpoznali oferty Kaspersky Lab

Firma Kaspersky Lab nie wygrała przetargu na dostarczenie oprogramowania antywirusowego dla Centralnego Ośrodka Informatyki. Oferta rosyjskiej firmy została odrzucona, choć była najkorzystniejsza.

- Oferta złożona przez firmę Kaspersky Services nie podlegała ocenie, ponieważ nie spełniała warunków formalno-prawnych - przyznał w rozmowie z TVN24 BiS Igor Ryciak, rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki. Dodał, że nie był to jedyny powód.

Zobacz też materiał o najgroźniejszych atakach hakerów:

 

 

Bezpieczeństwo państwa

Za decyzją o wykluczeniu z grona rozpatrywanych ofert, tej złożonej przez Kaspersky'ego stały także względy bezpieczeństwa państwa. W mediach od kilku miesięcy pojawiają się informacje, iż wysoko postawienie pracownicy przedsiębiorstwa współpracują z rosyjskimi służbami.

Z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki wydano zakaz korzystania z rosyjskiego antywirusa przez organy administracji rządu federalnego. Także niektóre sieci handlowe postanowiły wycofać produkty Kaspersky'ego ze sprzedaży.

Świat swoje, Polacy swoje

Mimo że wątpliwości dotyczące produktów tej firmy były podnoszone publicznie, a jeden z ministrów regularnie powtarza o ryzyku rosyjskiej agresji, polskie instytucje publicznie bezrefleksyjnie kupowały licencje na Kaspersky'ego. Wystarczyło, że był najtańszy na rynku.

Ot, chociażby Telewizja Polska w połowie października zakończyła postępowanie na 5120 licencji programu wartych łącznie 181 tys. zł.

Jaskółka zmian?

Wstrzymanie się od rozpoznawania oferty Kaspersky'ego przez COI, mimo że oferta była tańsza o 16,5 tys. od zwycięskiej i miała obowiązywać przez 4 lata a, nie 1,5 roku, to uznano, iż przyjęcie oferty "naruszałoby bezpieczeństwo publiczne lub istotny interes bezpieczeństwa państwa".

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
stefan
2018-08-30 15:37
Czasami trzeba podjąć odważne decyzje .... jak dyr. COI Brawo !
server.
2017-12-11 22:00
Rosjanie od siania wirusów są dobrze znani.Lepiej na zimno dmuchać.
WAT
2017-12-11 15:02
Nie tylko TVP, uczelnie Wojskowe w Polsce tak samo z niego korzystają...
Pokaż wszystkie komentarze (12)