Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Opozycja przeciw Pracowniczym Planom Kapitałowym. "Pomysł na pieniądze inwestycyjne PiS"

Opozycja przeciw Pracowniczym Planom Kapitałowym. "Pomysł na pieniądze inwestycyjne PiS"

Klub Kukiz'15 chciał odrzucenia projektu o PPK z w pierwszym czytaniu Fot. STANISLAW KOWALCZUK
Klub Kukiz'15 chciał odrzucenia projektu o PPK z w pierwszym czytaniu

Ustawa, która zdaniem posłów partii rządzącej ma sprzyjać "budowie długoterminowych oszczędności", spotkała się z falą krytyki opozycji podczas środowej debaty w Sejmie. Posłowie Kukiz'15 chcą jej odrzucenia w pierwszym czytaniu. "To droga do katastrofy finansowej" - mówili.

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych przedstawił w Sejmie wiceminister finansów Piotr Nowak. - Jednym z priorytetów programu budowy kapitału jest budowa stabilnego w długim terminie i powszechnego, dobrowolnego systemu emerytalnego opartego o trzeciofilarowe programy oszczędnościowe - tłumaczył.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają objąć 11,5 mln osób zatrudnionych. Pracownicy największych firm będą mogli oszczędzać od 1 lipca 2019 roku.

"Pracownicze Plany Kapitałowe nie powtórzą losu OFE"


 

- Projekt przesądza wprost, że środki gromadzone w ramach PPK będą stanowić prywatną własność uczestników. Wprowadzony mechanizm oszczędzania w ramach PPK będzie istotnym instrumentem gromadzenia własnych oszczędności poszczególnych uczestników programu w celu wykorzystania ich po zakończeniu aktywności zawodowej - mówił wiceminister Nowak.

Projekt ustawy nie spodobał się politykom opozycji. Posłowie Kukiz'15 domagali się jego odrzucenia w pierwszym czytaniu.

- Tak naprawdę to nowy podatek - mówił poseł Grzegorz Długi - A przynajmniej parapodatek, koszty pracy będą się zwiększały, a nie zmniejszały. To droga do katastrofy finansowej.

Projekt krytykowała też Paulina Hennig-Kloska z .Nowoczesnej. Jej zdaniem Pracownicze Plany Kapitałowe to "pomysł na pieniądze inwestycyjne PiS", które zamiast w rentowne projekty prywatne będą inwestowane w nierentowne, państwowe.

- Program zawiera tak dużo wad, że ostatecznie najprawdopodobniej podzieli losy innych programów emerytalnych i ani nie stanie się powszechny, ani nie zabezpieczy przyszłości emerytalnej Polaków - mówiła w czasie posiedzenia Sejmu.

Według projektu ustawy, obowiązek tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych rozłożony jest w czasie. Od 1 lipca 2019 roku PPK będą musiały tworzyć podmioty, które zatrudniają przynajmniej 250 osób. Co ważne - stan zatrudnienia będzie brany z ostatniego dnia grudnia 2018 roku. Wbrew pozorom wcale nie będzie to mała grupa. W dużych firmach pracuje w tej chwili blisko 3,3 mln Polaków. Do PPK najpewniej wejdzie z tej grupy 2,4 mln.

Pół roku później Pracownicze Plany Kapitałowe zaczną obowiązywać w mniejszych podmiotach. Od stycznia 2020 roku firmy, które mają przynajmniej 50 pracowników będą miały obowiązek stworzenia PPK i odprowadzania składek za pracowników. Od 1 lipca 2020 roku PPK pojawi się w jeszcze mniejszych podmiotach - trafi do firm, które mają powyżej 20 pracowników. Cała reszta firm do PPK trafi po 1 stycznia 2021 roku. Wystarczy, że będą zatrudniały 1 pracownika. To oznacza, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie dotyczą w tej chwili samozatrudnionych.

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe coraz bliżej. To rewolucja również dla firm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
dder
2018-09-13 22:00
OFE ma historię od 1999 r. Przypomnę że ZA głosował takze Kaczyński.
Głosował takze ZA wszystkimi późniejszymi ustawami psujacymi tę reformę: od wyłączenie z ZUS "mundurówki" przez niesprawiedliwe ulgi dla kopaczy węgla po korupcyjne rewaloryzacje składek i... śmieszne składki rolnicze na tzw KRUS.
MIEJCIE ŚWIADOMOŚĆ że nie będą mieli ŻADNYCH skrupułów żeby okraść kolejnych frajerów finansujacych ich fanaberie.
chłop ze wsi
2018-09-13 13:06
to niech mi mądrzy wytłumaczą jak krowie na rowie ja plus pracodawca 1200 zł rocznie plus zniechęcenie państwa 300 suma 1500 zł prosze pokazac gdzie w programie PPK jest NAPISANE ze nikt mi nie zabierze tych pieniedzy i napisze mi w co inwestuje ze niby jakies dodatkowe pieniadze będą ?? i kto odpowiada za to ze tak bedzie KONKRET ???
dde
2018-09-13 10:49
PPK to kolejny podatek który PODNOSI już i tak WYSOKIE koszty pracy, tylko głupcy pozostaną w PPK po za tym skoro jest "dobrowolny" to dlaczego NA SIŁĘ WSZYSCY pracujący zostaną zapisani do PPK??????? i dlaczego będa KARAĆ pracodawców, którzy nie utworzą PPK???????? Za co się PIS nie weźmie to wszystko niszczy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (24)