Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostateczna wersja zmian w OFE przyjęta

0
Podziel się:

Minister w kancelarii premiera poinformował właśnie na Twitterze, że projekt został zaakceptowany.

Ostateczna wersja zmian w OFE przyjęta
(PAP/Radek Pietruszka)

Na posiedzeniu komitetu stałego Rady Ministrów zostanie podjęta decyzja w sprawie limitu inwestycji OFE w akcje - zapowiadał wczoraj premier Donald Tusk. Zaznaczył, że prawdopodobne jest określenie limitu w wysokości 75 proc., który stopniowo będzie zmniejszany. Adam Jasser, minister w kancelarii premiera, poinformował właśnie na Twitterze, że projekt zmian został już przyjęty. Nie podał jednak, jakie rozwiązania się w nim znalazły.

Aktualizacja: 15:26

Wczoraj Donald Tusk zapowiedział, że komitet prawdopodobnie określi minimalny limit inwestycji OFE w akcje w wysokości 75 proc., który stopniowo będzie zmniejszany. Premier zaznaczył, że on optuje za przyjęciem takiego rozwiązania. Zadeklarował też, że jest zwolennikiem zakazu reklamy OFE w czasie, kiedy obywatele będą podejmowali decyzje o tym, czy pozostać w OFE, czy nie.

Posiedzenie stałego komitetu Rady Ministrów zwołano na prośbę resortu pracy _ w trybie nagłym _. W projekcie, który wysłano na piątkowe posiedzenie przewidziano, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące na decyzję, czy chcą, by 2,92 proc. pensji w postaci składki emerytalnej trafiało do OFE. Składki osób, które nie wybiorą OFE, będą ewidencjonowane na specjalnym subkoncie w ZUS. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/3/157955.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/premier;ujawnia;ktora;wersja;zmian;w;ofe;wygra,54,0,1421110.html) *Premier ujawnia, która wersja zmian w OFE wygra * Rozwiązanie będzie dobre dla giełdy i podatników - twierdzi Donald Tusk.

Premier zapewnił, że rząd jest gotowy do wprowadzania korekt w projekcie, by zbudować model optymalny. _ Po komitecie stałym będzie można powiedzieć, że na rząd trafia wariant ostateczny; on na pewno będzie w jakimś sensie kompromisowy i pewnie nikt nie będzie szczęśliwy w 100 procentach _ - podkreślił. Zaznaczył, że obecnej wersji projektu nie należy traktować jako ostatecznej, bowiem ostateczną przyjmie rząd.

Premier nie ma wątpliwości, że reklama OFE powinna być zakazana w czasie, kiedy obywatele będą podejmowali decyzje o tym, czy pozostać w OFE, czy nie. _ Chcemy, żeby obywatel podejmował decyzje na podstawie informacji, a nie propagandy. Ale trwa jeszcze dyskusja. Wczoraj też o tym długo dyskutowaliśmy, na ile pozwolić funduszom w przyszłości na rzetelną reklamę - chociażby po to, żeby mogły konkurować między sobą _ - powiedział. Tusk jest przekonany, że rząd znajdzie rozwiązanie, które będzie złotym środkiem.

Część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach.

W myśl proponowanych rozwiązań od 3 lutego 2014 r. fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w skarbowe papiery dłużne oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. W aktualnym projekcie zrezygnowano z narzuconego OFE minimalnego 75-proc. limitu inwestowania w akcje, który miał obowiązywać przez dwa lata, licząc od 4 lutego 2014 r. Przewidziano ponadto zachęty podatkowe do oszczędzania na emeryturę na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Obniżone mają zostać opłaty pobierane przez fundusze i ZUS.

Wypłatą emerytur, także ze składek które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc). Zgodnie z projektem reklama OFE będzie zakazana do 31 lipca 2014 r., a nie całkowicie, jak proponowano pierwotnie. Za złamanie obowiązującego w tym czasie zakazu będzie grozić kara w wysokości do 3 mln zł. Potem reklama będzie możliwa, z tym że informacje o OFE powinny obiektywnie przedstawiać sytuację finansową funduszu oraz ryzyko związane z przystąpieniem do niego. Zakazana będzie reklama funduszy niespełniająca tych warunków oraz reklama wprowadzająca w błąd.

Będą zmiany na rynku obligacji

Ministerstwo Finansów, w związku ze zmianami w OFE, planuje zmiany legislacyjne, które mają doprowadzić do zwiększenia płynności rynku obligacji korporacyjnych oraz listów zastawnych - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Tematem tym zajmowała się reaktywowana wczoraj Rada Rozwoju Rynku Finansowego. _ OFE, po planowanych przez rząd zmianach, nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa, stąd chcemy upłynnić sektor obligacji korporacyjnych i listów zastawnych _ - powiedział Kowalczyk.

_ - Reaktywowaliśmy dzisiaj Radę Rozwoju Rynku Finansowego. To jest ciało, które pozwala nam rozmawiać z rynkiem. Impulsem do wznowienia jego obrad są zmiany w OFE, które będą miały wpływ na rynek, szczególnie instrumentów dłużnych. Chcemy, aby takie spotkania były raz na kwartał, następne odbędzie się w drugiej połowie stycznia 2014 roku _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/zmiany;w;ofe;bublem;prawnym;wszystko;na;to;wskazuje,91,0,1421403.html) *Zmiany w OFE bublem prawnym? Wszystko na to wskazuje * Nie ważne, czy to dobre zmiany, czy złe - pisze Bartosz Chochołowski.

W czwartkowym spotkaniu Rady brali udział przedstawiciele MF, KNF, NBP, MSP oraz samorządów rynkowych, banków. _ Na posiedzeniu zgłaszane były postulaty, poprosiliśmy o propozycje zmian na piśmie i do nich będziemy się odnosili. Sami też projektujemy założenia do projektu ustawy, która pozwoli na upłynnienie rynku korporacyjnych papierów dłużnych _ - poinformował wiceminister.

_ - Przewodniczący KNF obiecał do końca miesiąca przedstawić pomysł, w jaki sposób bez zmian legislacyjnych upłynnić rynek papierów korporacyjnych. To jest kwestia licencji bankowych, aby banki mogły na własny rachunek handlować długiem korporacyjnym, bez pośrednictwa biur maklerskich. Była także propozycja, aby upłynnić operacje repo na papierach skarbowych _ - dodał.

Kowalczyk poinformował również, że planowane są zmiany mają zwiększyć płynność rynku listów zastawnych. _ Podjęliśmy już działania, wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości, mające na celu upłynnienie rynku listów zastawnych. W bardzo niedługim czasie przekażemy wszystkie te propozycje w projekcie założeń do ustawy, który pozwoli upłynnić ten rynek _ - powiedział. _ Będą zmiany zarówno w prawie upadłościowym, jak i po stronie podatkowej _ - dodał. Wiceminister zapowiedział również, że założenia do projektów ustaw powinny być gotowe do końca tego roku.

Prezydent podpisze zmiany w OFE?

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził wczoraj satysfakcję ze zmian dokonanych w rządowym projekcie dotyczącym reformy systemu emerytalnego. _ Mam nadzieję, że wątpliwości natury konstytucyjnej dot. zmian w OFE zostaną wyeliminowane _ - podkreślił.

_ - Zgłoszono cały szereg sugestii. Cieszę się, że niektóre z nich zostały uznane, znalazły odbicie w ostatniej rządowej wersji. Tam jest to, co jest, według mnie, istotne, czyli możliwość łatwiejszego przekonywania do OFE, albo ZUS-u, czyli stosowanie reklamy, informacji jako narzędzia walki o to, kto, gdzie będzie oszczędzał. To mnie też dotyczy. Będę słuchał, co ma do zaoferowania ZUS, a co OFE. Wtedy będę mógł łatwiej podjąć decyzję. Obecnie jej nie mam _ - powiedział Komorowski w TVN24.

Prezydent był pytany także o wątpliwości ws. zgodności proponowanych zmian z konstytucją zgłaszane przez niektóre instytucje państwowe. _ Jeżeli będą wątpliwości natury konstytucyjnej, po pierwsze proszę o ich zbadanie, zanim zostaną uruchomione prace w parlamencie, będę o to samo prosił komisje sejmowe, aby nad aspektem konstytucyjności w sposób szczególny się pochyliły. Będę też sam badał te kwestie i na końcu podejmę decyzję _ - powiedział._ _

_ - Dzisiaj mam nadzieję, że istotne wątpliwości natury konstytucyjnej zostaną na etapie wspólnej pracy i wrażliwości wyeliminowane. Usłyszałem z kręgów decydentów co do kształtu proponowanych zmian wypowiedź, że i tak sprawa będzie w Trybunale Konstytucyjnym. Tak nie można. Trzeba robić prawo, które wchodząc w życie będzie w maksymalnym stopniu doskonałe z punktu widzenia konstytucyjności _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister finansów straci 20 mld złotych? Zbliża się decydująca batalia o nasze pieniądze z OFE, tymczasem nie wiadomo, czy koalicji uda się przeforsować zmiany. Oto lista zarzutów.
Tuskometr Money.pl. Premier zapomniał o expose Zamiast realizacji obietnic z początku kadencji, była bitwa o Warszawę, nowelizacja budżetu i demontaż OFE.
ZUS kosztuje nas ponad 4 mld zł. Ile poszło na Ojca Mateusza i Lato z Radiem? Utrzymanie w przyszłym roku będzie droższe o 80 mln zł. Jeśli wejdzie reforma OFE, to ta kwota jeszcze się podwoi.
Tuż przed emeryturą w OFE będzie zero złotych. Projekt pełen błędów? Jacka Rostowskiego może czekać jeszcze sporo pracy nad zmianami w systemie emerytalnym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)