Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostre słowa ekonomisty: Politycy są...

0
Podziel się:

Profesor Marian Noga komentuje dla Money.pl pomysł likwidacji podatku Belki.

Ostre słowa ekonomisty: Politycy są...

Money.pl: Wicepremier Waldemar Pawlak proponuje, żeby odsetki i inne przychody z lokat długoterminowych były zwolnione z podatku Belki. Propozycja ministra gospodarki to tylko koncert życzeń na czas kampanii wyborczej?

*Prof. Marian Noga, ekonomista: *Dochody z lokat to są takie same dochody jak każde inne. Na całym świecie są opodatkowane, taka jest natura podatku dochodowego.

Oczywiście, w Polsce do końca PRL-u nie było żadnego podatku od oprocentowania w banku czy w PKO, dopiero wprowadzenie słynnego podatku Belki przyrównało naszą rzeczywistość bankową do światowego standardu. Propozycja, żeby ten naturalny podatek zlikwidować pojawiła się tylko w związku z tym, że trwa kampania wyborcza.

Pomysł powraca przy każdej kampanii. Platforma już w 2007 obiecywała likwidację podatku Belki.

I będą następne pomysły w tym stylu. My w Polsce mamy inną kulturę ekonomiczną, jeszcze nie jesteśmy do końca nauczeni, że wszystkie nasze dochody są opodatkowane i co to jest gospodarka rynkowa. Pojawianie się takich propozycji to problem edukacji ekonomicznej. Politycy to wykorzystują.

W tej kampanii gospodarka jest bardzo ważna, politycy prześcigają się w pomysłach ekonomicznych, ale czy idą one w dobrym kierunku?

*PRZECZYTAJ FELIETON NA PODOBNY TEMAT: *
[

Nie każdy pomysł polityków jest głupi ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/nie;kazdy;przedwyborczy;pomysl;jest;glupi;ale;to;i;tak;bez;znaczenia,199,0,899271.html )

Kierunek nie jest dobry, bo jest populistyczny. Natomiast są w tym złym kierunku i dobre rzeczy. Choćby to, że polskie społeczeństwo musi się uczyć ekonomii - to mocno podkreślam. Musi się uczyć czym jest gospodarka, jakie są mechanizmy, co to są kategorie ekonomiczne. Polacy muszą wiedzieć, że praw popytu i podaży nie przezwycięży się niczym.

To są żelazne prawa rynkowe. To, co się dzieje na przykład z frankiem szwajcarskim. Ponieważ popyt na franka jest większy od podaży, to jego kurs rośnie i złoty się wobec niego osłabia. Niby prosta zasada, a wielu nie jest w stanie tego pojąć.

Polacy nie wiedzą, a politycy to wykorzystują? Czy też nie wiedzą?

Są takie modele w ekonomii, gdzie jest pokazane, że polityk powinien wiedzieć, że na przykład wypuszczanie na rynek większej ilości pieniądza powoduje w krótkim okresie wzrost produkcji i zatrudnienia. Ale w dłuższej perspektywie, kiedy ceny idą w górę, to rosną też koszty produkcji i przedsiębiorcom już nie opłaca się produkować i produkcję zmniejszają.

Chwilowo jest wzrost, a później jest spadek. Czyli politycy sami, swoimi populistycznymi decyzjami, wywołują mikrocykle w gospodarce. Gdyby zdawali sobie z tego sprawę, gdyby zrobić im z tego wykład, może by do nich dotarło, że propozycje, choćby taka jak z tym podatkiem Belki, są dobre na krótką metę.

Podatek Belki przynosił jeszcze rok temu około 4 miliardów złotych zysku dla budżetu państwa. Teraz jest pewnie dużo więcej. Więc pan wicepremier Pawlak, proponując jego zniesienie, tym samym uszczupli dochody budżetowe. A jak je uszczupli, zwiększy dług publiczny, który w tej chwili jest papierkiem lakmusowym na rynkach finansowych i wręcz spowodować może to spadek ratingu Polski. Może uderzyłem _ z grubej rury _, ale taki jest ciąg logiczny.

Czyli politycy doskonale wiedzą, że propozycje są nierealne i wyborców oszukują, czy oni proponują, bo są niedouczeni i szkodzą polskiej gospodarce?

Niestety, są niedouczeni. Populizm to przyciąganie wyborcy, ale przyciągać trzeba w sposób świadomy i taki, żeby służyło to ładowi społecznemu, a nie w sposób destrukcyjny. Wszystkie takie propozycje, jak ta Pawlaka czy PiS-u, wynikają z braku wiedzy ekonomicznej.


Powinniśmy apelować, by politycy studiowali nawet proste książki ekonomiczne. Zauważyliby, że taka propozycja, jak ta wicepremiera, spowoduje że Polska będzie się bardziej zadłużała. A w związku z tym nasza pozycja finansowa na świecie może być gorsza.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97439.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/lokaty;dlugoterminowe;bez;podatku;belki,68,0,898884.html) Więcej lokat bez podatku Belki? Minister gospodarki przedstawił swoją propozycję ministrowi finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzki;rzad;dalej;szuka;pieniedzy;teraz;siegnie;po;nasze;lokaty,1,0,771329.html) Zawadzki: Rząd dalej szuka pieniędzy. Teraz sięgnie po nasze lokaty Coraz trudniej uciec przed podatkiem Belki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t34130.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/projekt;w;sprawie;lokat;antybelkowych;nie;zostanie;skierowany;do;rzadu,142,0,880526.html) Jest decyzja w sprawie lokat antybelkowych Ministerstwo Finansów nie skieruje ponownie na posiedzenie Rady Ministrów projektu zmian w Ordynacji podatkowej, który zmierzał do likwidacji jednodniowych lokat tzw. _ antybelkowych _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/lokaty;dla;firm;tylko;nieliczne;bez;podatku,99,0,863587.html) Lokaty dla firm. Tylko nieliczne bez podatku Jedynie trzy banki proponują przedsiębiorcom lokaty pozwalające uniknąć podatku.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)