Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Papież wstrząśnięty. Niszczą i grzebią żywcem

0
Podziel się

Doniesienia o prześladowaniu mniejszości religijnych na północy
Iraku napawają przerażeniem i niedowierzaniem - powiedział Franciszek.

Papież wstrząśnięty. Niszczą i grzebią żywcem
(PAP/EPA)
bDAUdWFx

Doniesienia o prześladowaniu mniejszości religijnych na północy Iraku napawają _ przerażeniem i niedowierzaniem _ - powiedział papież Franciszek w niedzielę w czasie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Znaczne obszary północnego Iraku opanowali sunniccy radykałowie z organizacji Państwo Islamskie, którzy na szeroką skalę represjonują ludność innych wspólnot religijnych, w tym chrześcijan.

Zaapelował o _ skuteczne rozwiązanie polityczne na poziomie międzynarodowym i lokalnym _, aby powstrzymać przemoc.

Franciszek zaznaczył, że doniesienia napływające z Iraku _ napawają przerażeniem i niedowierzaniem _. Mówił o _ tysiącach osób, w tym wielu chrześcijanach, brutalnie wypędzonych z domów, dzieciach zmarłych z głodu i pragnienia podczas ucieczki oraz o więzionych kobietach i wszelkich aktach przemocy _.

bDAUdWFz

Jak zaznaczył papież, akty przemocy, a także niszczenie dziedzictwa religijnego i zabytków historycznych w regionie stanowią _ ciężką obrazę Boga i ludzkości _. _ Nie można szerzyć nienawiści w imię Boga, nie można prowadzić wojny w imię Boga _ - mówił papież do wiernych zebranych na Placu Świętego Piotra. Wezwał do modlitwy w milczeniu w intencji ludzi w Iraku.

W poniedziałek do Iraku ma udać się, jako specjalny wysłannik papieża, kardynał Fernando Filoni, by spotkać się z przebywającymi tam chrześcijanami, którzy uciekają przed dżihadystami z Państwa Islamskiego. Kard. Filoni to były nuncjusz w Iraku i Jordanii.

W ciągu ostatnich miesięcy znaczne obszary północnego Iraku opanowali sunniccy radykałowie z organizacji Państwo Islamskie, którzy na szeroką skalę represjonują ludność innych wspólnot religijnych, w tym chrześcijan.

Jak mówi ksiądz Tomasz Grzyb z Papieskiego Stowarzyszenia _ Pomoc Kościołowi w Potrzebie _ - sytuacja była niebezpieczna już od czasu rozpoczęcia przez USA operacji militarnej w 2003 roku, ale teraz pogorszyła się. Trudno ją nazwać inaczej niż dramatyczną. _ Chrześcijanie są dosłownie wyganiani ze swoich domów i swoich miejscowości _ - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej duchowny. Ich domy były oznaczane literą N, od której w języku arabskim zaczyna się słowo chrześcijanie, aby ułatwić później ich wypędzenie.

bDAUdWFF

Chronili się w Karakosz, ale - jak wynika z najnowszych informacji - to miejsce nie jest już dla chrześcijan bezpieczne. Podobna sytuacja panuje w Syrii, gdzie nie tylko prześladowane są mniejszości, ale także potwierdzono przypadki kamienowania zasądzonego na mocy islamskiego prawa szariatu.

Dżihadyści cieszą się ze zdobycia kolejnych pozycji:

Jak mówi ksiądz Tomasz Grzyb - brutalne rozwiązania ze strony dżihadystów nie są wcale wyjątkiem. _ Z wielu stron padają bardzo mocne oskarżenia o ludobójstwo, i to ludobójstwo faktycznie jest tam dokonywane. Dżihadyści nie boją się podnosić reki na tych których nie szanują, na przykład wyznawców tamtejszych plemiennych religii, są również ofiary wśród chrześcijan _ - mówi duchowny.

Niszczone są kościoły, klasztory i biblioteki z najstarszymi księgami, co ksiądz Tomasz Grzyb interpretuje jako chęć wymazania historii chrześcijaństwa z ziemi Iraku. Tymczasem - jak mówi duchowny - w tym kraju nie brakuje miejsc, do których chrześcijanie dotarli jeszcze przed wyznawcami islamu i plemionami arabskimi.

bDAUdWFG

Państwo Islamskie to proklamowany pod koniec czerwca kalifat znajdujący się na terytorium Syrii i Iraku. Celem bojowników jest utworzenie państwa wyznaniowego, opartego na prawie koranicznym.

Franciszek mówił także o sytuacji w Strefie Gazy i wyraził ubolewanie, że po rozejmie wznowiona została wojna, _ przynosząc niewinne ofiary, w tym dzieci, co tylko pogłębia konflikt między Izraelczykami i Palestyńczykami _.

Wezwał także do modlitwy za ofiary wirusa Ebola w Afryce Zachodniej i za ludzi, którzy starają się powstrzymać epidemię.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak Amerykanów na dżihadystów w Iraku Przyszli z pomocą Kurdom i chrześcijanom mordowanym przez islamistów. Początek kolejnej inwazji?
Oni zmusili do ucieczki 100 tysięcy chrześcijan Państwo Islamskie kontroluje obecnie znaczne obszary w północnym i zachodnim Iraku oraz w Syrii. Dżihadyści palą manuskrypty i niszczą krzyże.
Dżihadyści przed ofensywą. USA bombardują Przed terrorem islamistów uciekło już 200 tysięcy chrześcijan.
bDAUdWFH
bDAUdWGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)