Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oszukane paragony w obiegu. Właściciele kantują na podatkach

506
Podziel się

Paragony niefiskalne to plaga w gastronomii, ale jak się okazuje, nie tylko tej branży. Kolejny przykład oszustwa pokazał nam jeden z czytelników. Co ważne, na wysoką karę za takie praktyki narażony jest nie tylko właściciel biznesu, ale też jego pracownicy.

Paragony niefiskalne praktyką małych przedsiębiorców
Paragony niefiskalne praktyką małych przedsiębiorców (PAP/Tytus Żmijewski)
bDBfkWad

Oszukiwanie na podatkach trwa w najlepsze. Mimo zaostrzonych kar i wzmożonych kontroli, drobni przedsiębiorcy nic sobie nie robią z obowiązku płacenia danin od sprzedanego towaru. VAT dla nich nie istnieje.

Na dziejesie.wp.pl zgłosił się do nas jeden z czytelników. Ostatnio wybrał się do tzw. "chińskiego sklepu" w Mrzeżynie. Za zakupy zapłacił 44 złote. Dostał paragon, ale niefiskalny. A to jawne oszustwo podatkowe. Trudno uwierzyć, by sprzedawca odprowadził później od tego podatek. Z wpisu do KRS wynika, że firma to jednoosobowa własność prywatna. Zajmuje się sprzedażą detaliczną wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia, prowadzoną na straganach i targowiskach.

bDBfkWaf

Oszustwa na VAT-cie to niestety częsta praktyka takich jednoosobowych działalności. Ich właściciele ryzykują wysokie kary, w zamian za cięcie kosztów prowadzenia firmy. To nieuczciwe nie tylko wobec Skarbu Państwa, ale również wobec firm, które VAT odprowadzają. Oszukiwani są też konsumenci. Cena za dane produkty zazwyczaj nie jest niższa, niż u konkurencji opłacającej podatek. Z tą różnicą, że kwota w całości trafia do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.

Dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową. Grozi za to grzywna od 200 zł do 4 tys. zł. Co ważne, kary finansowe grożą nie tylko nieuczciwym właścicielom. Skarbówka mandatem może ukarać także osobę wystawiającą niefiskalny kwitek. Bowiem to osoba stojąca za kasą jest zobowiązana do wystawienia paragonu fiskalnego.

**Gastro bez VAT-u**

Problem dotyczy w dużej mierze branży gastronomicznej. Tzw. rachunek kelnerski to wciąż zdecydowana norma w wielu miejscach. Właścicielom lokali nie są straszne ostrzeżenia Ministerstwa Finansów i akcje skarbówki. Dla niektórych oszukiwanie na VAT-cie to być albo nie być.

Na łamach money.pl opisywaliśmy niedawno przykład takiego lokalu. Jednego z modnych miejsc w Warszawie. Opis wizyty również dostaliśmy na dziejesie.wp.pl.

bDBfkWal

„Pora lunchu, spory ruch. Udaje nam się jednak znaleźć wolny stolik i zamówić żeberka, serek z grilla oraz trzy piwa. Nie ma czasu na długą nasiadówę, więc szybko prosimy o rachunek. Kelnerka przynosi nam małą karteczką. Zamówienie było wprawdzie rozliczone jak należy, nawet wyróżnione zostały różne stawki podatku VAT. Jednak kwitek nie był paragonem fiskalnym. Na górze widniał jedynie napis rachunek wstępny. I już wszystko było jasne.”

Wielu klientów nie widzi w tym niczego nadzwyczajnego. Przyjmują, że to normalne działanie lokali gastronomicznych. Nic bardziej mylnego. Paragon kelnerski czy rachunek wstępny może służyć do rozliczania pracowników przez właściciela lokalu. Klient zawsze powinien dostać paragon fiskalny.

Zobacz także: Zobacz też: Skarbówka nie ma litości, kontroluje nawet targi żywności

**„Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”**

Z nieuczciwymi praktykami oszukiwania na VAT-cie próbuje walczyć Ministerstwo Finansów. Dlatego resort powołał dwie akcje. „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon” oraz „Weź paragon”.

bDBfkWam

Akcja skierowana jest przede wszystkim do konsumentów, bo to oni otrzymują paragony i mają możliwość ich sprawdzenia.

„Chcemy zwrócić uwagę, że zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta. To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do „kieszeni" nieuczciwego sprzedawcy” – głosi ministerialny komunikat.

Poza akcjami uświadamiania klientów, prowadzone są też kontrole bezpośrednio u przedsiębiorców. Ponadto rok temu resort finansów opublikował specjalny komunikat. To ostrzeżenie dla nieuczciwych przedsiębiorców, w którym jasno sformułowano, jakie są konsekwencje wydawania niefiskalnych paragonów.

bDBfkWan

Mimo skarbowego bata, paragony niefiskalne to nadal praktyka wielu firm. Łukasz Czucharski, ekspert prawa podatkowego Pracodawców RP, mówi money.pl, że dla części przedsiębiorców może to być chęć zwiększenia zysków. Jednak wielu posuwa się do tego typu rozwiązań przez zbyt niską rentowność ich biznesu.

- Nie ulega wątpliwości, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są wysokie i przedsiębiorcy poszukują różnych rozwiązań, aby zaoszczędzić - mówi nam Czucharski. - Trzeba jednak pamiętać, że nieewidencjonowanie transakcji na kasach fiskalnych stanowi uchylanie się od opodatkowania, co jest zakazane i w żaden sposób nie zasługuje na akceptację - zaznacza.

bDBfkWao

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDBfkWaG
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(506)
mmm
2 lata temu
bez paragonu fiskalnego lepiej smakuje )))))))))))))))))))))))
Bez Vad ukryt...
2 lata temu
Vat jest potrzebny bo sejmie jest 400 darmozjadow ktorzy czekaja na ryczalty na biura poselskie po 13 tysi co miesiac.
jaja
2 lata temu
jakie jeszcze ciekawostki napiszecie ???? a czy ten co pisze pomyślał że sprzedawca nie jest płatnikiem vat ???? ma ryczałt i może sobie wystawiać paragony jakie chce
bDBfkWaH
F1
2 lata temu
FIRMY JEDNOOSOBOWE I RODZINNE ŁATWO "SKOPAĆ" - ALE ŻEBY UKRÓCIĆ TRANSFER ZYSKÓW ZA GRANICĘ PRZEZ ZAGRANICZNE SIECI , MARKETY I DYSKONTY - TO NASI URZĘDNICY SKARBOWI SĄ JUŻ ZBYT GŁUPI !!!!!!
Hala
2 lata temu
Jeżeli podatnik ma kasę fiskalną, ale nie jest tak zwanym vatowcem / zwolnienie do 200.000 tys. obrotu w danym roku to tak właśnie wygląda paragon. Sprzedaż zwolniona na podstawie art.113 ust 1 i 9. Najpierw trzeba znać stan faktyczny, a dopiero później kogoś oskarżać.
...
Następna strona