Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Paraliż rządu w USA. Stawką jest amerykańska demokracja

0
Podziel się:

- Stawką w paraliżu rządu, wymuszonym przez radykalną mniejszość z Tea Party, jest nic innego jak zasada, na której oparta jest nasza demokracja: władza większości -uważa publicysta New York Timesa.

Paraliż rządu w USA. Stawką jest amerykańska demokracja
(PAP/EPA/PETE SOUZA / THE WHITE HOUSE)

W sytuacji paraliżu większości instytucji federalnych w USA, spowodowanej nieprzyjęciem w terminie nowej ustawy budżetowej przez Kongres, stawką jest amerykańska demokracja - pisze dziś publicysta New York Timesa Thomas L. Friedman.

Według niego _ stawką w tym paraliżu rządu, wymuszonym przez radykalną mniejszość z Tea Party, jest nic innego jak zasada, na której oparta jest nasza demokracja: władza większości _.

Friedman uważa, że prezydent USA Barack Obama _ nie powinien ulegać temu szantażowi nie tylko dlatego, iż stawką jest Obamacare (reforma systemu ochrony zdrowia), ale to, w jaki sposób w przyszłości będą wyglądać rządy w USA _.

Publicysta twierdzi, że ostatnio w amerykańskiej polityce doszło do poważnych zmian, gdyż _ powstał świat, w którym niewielka mniejszość w Kongresie nie tylko może powstrzymywać swoją własną partię, lecz cały rząd. A najbardziej przerażające jest to, że zachowujący się w ten sposób kongresmani są przeświadczeni, iż osobiście nie poniosą konsekwencji politycznych, a nawet, że mogą zostać za to wynagrodzeni _.

_ Kiedy ekstremiści czują, że są zwolnieni z działania wedle tradycyjnych reguł naszego systemu, jeśli my nie bronimy tych reguł (...), nasza demokracja narażona jest na niebezpieczeństwo _ - podkreśla autor komentarza. I zaznacza, że nie można przekonywać do swoich poglądów, _ przykładając broń fiskalną do skroni państwa _.

Friedman przypomina, że reguły, których należy bronić, to _ rządy większości i to, że jeśli się komuś nie podoba polityka przyjęta przez Kongres, prezydenta i Sąd Najwyższy, to może wygrać wybory i ją zmienić _.

Dana Milbank, komentator innego amerykańskiego dziennika, _ Washington Post _, odnosząc się do braku porozumienia w sprawie ustawy budżetowej między zdominowaną przez Republikanów Izbą Reprezentantów a kontrolowanym przez Demokratów Senatem, napisał w środę, że _ kompromis to brudne słowo _ w Waszyngtonie.

Milbank podkreśla, że gdyby taki brak kompromisu _ był standardem w przeszłości, Demokraci mogliby sparaliżować rząd w celu zmuszenia George'a W. Busha do zakończenia wojny w Iraku lub zmusić Ronalda Reagana do zakończenia wyścigu zbrojeń z Sowietami _.

Czytaj więcej w Money.pl
Stanom Zjednoczonym grozi gospodarcza katastrofa Opór Republikanów przed _ Obamcare _ oznacza blokadę wydatków. _ Może nastąpić koniec świata _ - ostrzega noblista Paul Krugman.
Ameryce grozi niewypłacalność! Część Republikanów uzależnia zgodę na budżet i zwiększenie limitu długu publicznego od osłabienia reformy ochrony zdrowia Obamacare.
Zostało zaledwie 10 dni. Cięcia pogrążą gospodarkę USA? W grę wchodzą automatyczne cięcia o wartości 85 miliardów dolarów i utrata nawet miliona miejsc pracy.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)