Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak kontra banki. Walka o spready

0
Podziel się:

Wicepremier zapowiedział, że jeśli sytuacja się nie zmieni, resort gospodarki będzie publikował nazwy banków, które utrzymują najwyższe spready.

Pawlak kontra banki. Walka o spready
(kprm.gov.pl)

Niektóre banki przesadzają z wysokością spreadów. Jeśli sytuacja się nie poprawi, zaczniemy publikować nazwy tych, które utrzymują najwyższe spready - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- _ Chcemy wywrzeć taką miękką presję na instytucje finansowe, aby opamiętały się w ustalaniu spreadów. Pokazujemy, że na rynku są banki, które zarabiają dobrze przy spreadach 5-6 proc., ale są niestety takie przypadki, gdy przekracza to 12-13 proc. i to już jest duża przesada _ - mówił Pawlak. - _ Widać wyraźnie, że tutaj próbuje się zarabiać nie tyle na normalnych - w przypadku kredytu elementach - prowizjach, oprocentowaniu, marży - ale dodatkowo skubać klientów w sposób przesadny _ - dodał.

Pawlak nie wykluczył też, że Ministerstwo Gospodarki, które na swoich stronach internetowych publikuje aktualne spready w bankach, zacznie tam wymieniać z nazwy te, które stosują najwyższe. Dotychczas na stronach resortu pojawiają się tylko nazwy banków, stosujących najniższe spready oraz przykłady najwyższych, ale bez nazw konkretnych instytucji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t47393.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/uokik;walczy;ze;spreadem;kredyty;walutowe;potanieja,209,0,537297.html) UOKiK walczy ze spreadem. Kredyty walutowe potanieją?
Minister gospodarki powiedział też, że w jego przekonaniu warto pytać zarządzających tymi instytucjami, czy to jest uczciwe prowadzenie biznesu. - _ Nie znalazłem żadnej umowy dotyczącej kredytu, gdzie spread byłby wpisany. To nie jest przedmiot umowy, to jest bieżąca polityka i zarządzanie bankiem i w tym przypadku zależy to od bardzo subiektywnej decyzji banku _ - dodał Pawlak.

Spread to różnica między kursem kupna a sprzedaży waluty. Udzielając kredytu w obcej walucie bank przelicza kredyt po kursie kupna - niższym - waluty kredytu, natomiast przy spłacie bierze pod uwagę dzienny kurs sprzedaży - wyższy - tej waluty. Spready banki ustalają samodzielnie.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmiany prawa bankowego, w którym postuluje, by do przeliczania rat kredytów w walutach stosowano średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień spłaty, a kredytobiorca ma też mieć możliwość spłaty rat w walucie, a nie w złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/nie;dogadali;sie;w;sprawie;spreadow,66,0,786754.html) Nie dogadali się w sprawie spreadów Rząd chce aby przy spłacaniu kredytów stosowane były średnie kursy NBP. Banki się nie godzą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t125485.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/poncyljusz;banki;nie;powinny;zarabiac;na;spreadach,155,0,751515.html) Poncyljusz: Banki nie powinny zarabiać na spreadach Wszyscy powinni spłacać kredyty walutowe po takim samym kursie, np. średnim NBP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bankowa;zyla;zlota;pawlak;chce;ulzyc;posiadaczom;kredytow,152,0,705176.html) Bankowa żyła złota. Pawlak chce ulżyć posiadaczom kredytów Wicepremier chce, by spready wyliczał NBP.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)