Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak: W expose o VAT, służbie zdrowia i wsparciu dla matek

0
Podziel się:

- Premier ma dużą intuicję do gorących tematów, więc nie sposób, by nie zauważył tych trudnych tematów - zauważa wicepremier.

Pawlak: W expose o VAT, służbie zdrowia i wsparciu dla matek
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Możliwości rozliczania VAT metodą kasową, wsparcie dla matek na urlopach wychowawczych i zmiany w ochronie zdrowia - to sprawy, które zdaniem wicepremiera i szefa PSL Waldemara Pawlaka powinny znaleźć się w tzw. drugim expose premiera Donald Tusk

_ - Będziemy zachęcali do tego, by usprawniać to, co słabo funkcjonuje i nie mieszać tam, gdzie wszystko działa dobrze _ - mówił dziennikarzom w sobotę w Krakowie Pawlak.

Jak podkreślił, jego ugrupowanie ma cały pakiet propozycji dotyczących gospodarki np. ograniczenia obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców. _ - Jest też ciekawa inicjatywa kolegów z PO. Adam Szejnfeld zgłosił projekt, który dotyczy rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych _ - mówił Pawlak. Chodzi o to, że jeśli przedsiębiorca nie zapłaci faktury, to nie będzie mógł jej wliczyć jako kosztu uzyskania przychodu.

Według wicepremiera w wymiarze społecznym najbardziej istotną sprawą będzie dokończenie tego, co koalicjanci uzgodnili podczas dyskusji o wieku emerytalnym, czyli wsparcie dla matek, które prowadzą działalność gospodarczą, działalność rolniczą i tych, które nie były jeszcze zatrudnione.

PSL chce, żeby w czasie urlopu wychowawczego miały one sfinansowaną z budżetu państwa składkę emerytalną. _ To rozwiązanie było uzgodnione _ - podkreślił Pawlak. Jak dodał, są opory ze strony ministerstwa finansów. _ - Myślę, że to będzie moment, kiedy ta sprawa zostanie przełamana _ - powiedział Pawlak.

Wicepremier podkreślił, że uporządkowania wymaga obszar ochrony zdrowia, a w tym sprawy gospodarki lekami i protestów pielęgniarek. _ Widać po latach, że pójście w samą ekonomię, tylko na rozliczenia finansowe, nie załatwia wszystkiego. Musi być jeszcze porządek w strukturach organizacyjnych, w procedurach i sposobie działania _ - mówił Pawlak.

W jego ocenie Tusk ma _ dużą intuicję do gorących tematów _, więc nie sposób, by nie zauważył trudnego tematu zdrowia i funkcjonowania szpitali.

Pytany, czy należy spodziewać się przy okazji expose rekonstrukcji rządu Pawlak powiedział, że decyzję będzie podejmował premier. _ - Z tego, co mogę powiedzieć na dzisiaj, raczej nie spodziewałabym się rewelacji czy zmian _ - mówił wicepremier.

Pawlak pytany o sondaż przeprowadzony dla TVP Info przez TNS Polska, według którego PiS ma 39 proc. poparcia, a PO 33 proc., powiedział: _ najważniejsze są głosowania i decyzje wyborców, a nie opinie pracowni _.

Jego zdaniem w ostatnich kilku miesiącach _ część polityków z koalicji odpuściła pole _. _ - Mogliśmy pewne inicjatywy już dawno zrealizować np. sprawę uproszczenia rozliczeń VAT-u można było zrobić jeszcze przed wakacjami. To się mieliło w biurokratycznych maszynach, przez co opozycja z większą swadą i energią zajmowała tą opuszczoną przestrzeń _ - uważa wicepremier.

_ - W obliczu kryzysu potrzeba szerokiej współpracy i debaty, także z udziałem opozycji. Tak jak przy porozumieniu w 2009 r. z pracodawcami i związkami zawodowymi dało to dobry efekt w postaci pakietu antykryzysowego, to dzisiaj też ta rozmowa jest potrzebna, bo rysuje się duże zagrożenie kolejną falą kryzysu _ - powiedział Pawlak.

Jak mówił w gospodarce widoczny jest niebezpieczny trend: zatrzymanie konsumpcji krajowej, która nakręca koniunkturę w Polsce. _ - Wygląda to mniej optymistycznie niż na początku roku. Wydawało się, że mamy dobry impet i że nie będzie takiego wyhamowania. Nikt się chyba nie spodziewał, że ceny ropy utrzymają się na takim wysokim poziomie _ - powiedział Pawlak. Dodał, że PKB na koniec roku wyniesie tak jak zaplanowano w budżecie - ok. 2,5 procent

Szef PSL powiedział dziennikarzom, że rozmawia z liderami ugrupowań parlamentarnych o spotkaniach w przyszłym tygodniu. _ - Rozmawiałem też z panem Leszkiem Millerem. Wczoraj chyba klub SLD spotkał się z ministrem Rostkowskim. Być może minister zaspokoił ich oczekiwania. Z mojej strony ta oferta wciąż jest aktualna i otwarta _ - zapewnił Pawlak.

Nie chciał powiedzieć, z kim już jest umówiony. _ - Zależy mi na spotkaniach, a nie na rozgłosie _ - zaznaczył. _ Nie zdziwiłbym się, gdyby było takie podejście, że jak za dużo się opowiada, to po tamtej stronie jest odsunięcie. Jak kiedyś dwa przyjazne ugrupowania spotkały się w świetle kamer, było to bodaj siedem lat temu, to jak się w tamtym czasie pokłócili, do dzisiaj nie mogą się pozbierać i nie rozmawiają nawet jak ludzie _- przypomniał Pawlak.

W najbliższych dniach Waldemar Pawlak ma się spotkać z Januszem Palikotem, Jarosławem Kaczyńskim i politykami Solidarnej Polski. Termin rozmowy z SLD nie jest ustalony.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski: Rozmowy ws. VAT zakończyły... - _ Państwo wszystkiego się dowiecie w expose premiera _ - powiedział minister.
Expose i tarcia w koalicji. Graś ujawnia Rzecznik rządu: _ Nie ma kryzysu w koalicji, a premier wygłosi swoje drugie expose w przyszły czwartek lub piątek _.
Pawlak będzie negocjował z Rostowskim Wicepremier wystosował zaproszenia do wszystkich partii, by omówić możliwość współpracy w sprawach gospodarczych. Na pierwszy ogień idzie koalicjant.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)