Notowania

Przejdź na
waldemar pawlak
29.05.2008 13:42

Pawlak wie, jaka energia jest najtańsza

Do końca roku ma być gotowy projekt polityki energetycznej do 2030 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Najtańsza energia, to ta, która nie została zużyta _ - mówi wicepremierWaldemar Pawlak.

Pawlak uważa, że w bilansie energetycznym Polska ma duże możliwości zaoszczędzenia energii, ograniczenia jej strat i lepszej efektywności energetycznej. - _ 40 proc. zużycia energii, to domy. Można tu zastosować nowoczesne technologie termoizolacji i odzyskiwania energii. Oznacza to, że możemy osiągnąć rozwój, bez istotnego wzrostu zużycia energii _ - podkreśla minister gospodarki.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prezydent rozmawia o ropie w Kijowie ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;rozmawia;o;ropie;w;kijowie,25,0,344089.html )
* [ Litwa nie rezygnuje z elektrowni atomowej ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;nie;rezygnuje;z;elektrowni;atomowej,143,0,337551.html )
* [ Dostaniemy od UE 1,2 mld euro na energetykę ]( http://www.money.pl/gospodarka/fundusze_unijne/artykul/dostaniemy;od;ue;1;2;mld;euro;na;energetyke,67,0,322627.html )

Wicepremier podał, że dyskusja nad nową polityką energetyczną Polski do 2030 r. rozpocznie się w czerwcu. W jego ocenie do końca roku zostanie ona przyjęta przy wcześniejszej _ szerokiej dyskusji społecznej, politycznej i biznesowej _.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że energia ze źródeł odnawialnych jest poważną alternatywą dla obecnych źródeł, m.in. dlatego, że powoduje ona zmniejszenie obciążeń dla środowiska. Zadeklarował, że rząd przywiązuje dużą wagę do energetyki odnawialnej i jej dynamicznego rozwoju, by Polska jak najlepiej wpisała się w politykę UE.

Podał, że moc wiatrowych elektrowni wiatrowych w kraju stale rośnie - w 2004 r. było to 65 MW, w 2007 288 MW, a obecnie wynosi 340 MW.

- _ Z programu Innowacyjna Gospodarka będzie wspierane powstawanie lokalnych biogazowni, w których można zagospodarować biomasę i w pełnym zakresie wykorzystać zasoby środowiska naturalnego _- powiedział Pawlak. Z tych źródeł można uzyskać nawet 3 tys. MW energii - ocenia resort.

*"Każdy chce elektrowni atomowej w innym województwie" *

- _ Dla budowy energetyki jądrowej podejmowane działania będą zgodne z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej _- mówi wicepremier. Bardzo istotne dla takiej inwestycji będą otwarte konsultacje społeczne, bo _ każdy zgadza się na elektrownię jądrową, byle by była w sąsiednim województwie _ .

Przyznał, że inwestycja w elektrownię jądrową to działanie długoterminowe - dziesięcio- czy kilkunastoletnie - i dopiero po tym okresie będzie odgrywać znacznie poważniejszą rolę w naszym bilansie energetycznym. - _ Dlatego niewątpliwie energetyka oparta o źródła rozproszone i lokalne źródła energii to może być rozwiązanie, które dużo szybciej i bezpieczniej poprowadzi nas do budowania bezpieczeństwa energetycznego _ - powiedział.

Odpowiadając na jedno z pytań poselskich podkreślił, że Polska nie będzie wchodzić w kosztowną inwestycję, która będzie dostarczać drogi gaz do Europy - w projekt Gazociągu Północnego. Przypomniał, że otwarty jest korytarz dla budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego, biegnącej z Rosji przez Polskę na zachód Europy. (PAP)

Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz