Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wi-fi wreszcie w Pendolino. PKP podpisało umowę z Alstomem

15
Podziel się

Do końca 2018 roku wyjedzie pierwsze Pendolino z dostępem do WiFi. Po 7 latach negocjacji PKP IC podpisało umowę z Alstomem. Dotąd podróżni nie mieli dostępu do internetu, bo przez montaż routerów PKP straciłoby gwarancję na pociągi.

WiFi w Pendolino jeszcze w tym roku
WiFi w Pendolino jeszcze w tym roku (Tomasz Kawka / EastNews)
bDAkcuWJ

Do końca 2018 roku wyjedzie pierwsze Pendolino z dostępem do wi-fi. Po 7 latach negocjacji PKP IC podpisało umowę z Alstomem. Dotąd podróżni nie mieli dostępu do internetu, bo przez montaż routerów PKP straciłoby gwarancję na pociągi.

PKP Intecity podpisało wyczekiwaną umowę z firmą Alstom, producentem Pendolino. Wyczekiwaną, bo umożliwia montaż routerów wi-fi. Dotąd nie było to możliwe, bo przez montaż na własną rękę PKP straciłoby gwarancję na pociągi. Batalia o internet dla podróżnych trwała aż 7 lat.

Kontrakt opiewa na 31,7 mln zł. Za tę kwotę Alstom zamontuje routery z dostępem do bezprzewodowego internetu we wszystkich 20 składach. Firma będzie też odpowiedzialna za serwisowanie urządzeń przez 5 lat. Licencja zostanie jednak przeniesiona na PKP IC. Dla podróżnych internet będzie darmowy.

bDAkcuWL

- Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Dążymy do tego celu dzięki kompleksowym inwestycjom realizowanym zarówno w zakresie infrastruktury kolejowej, jak i taboru. Wszystko po to, aby w perspektywie 2023 roku posiadać w Polsce w pełni zmodernizowaną i nowoczesną kolej. Stąd podpisana właśnie umowa na montaż urządzeń wi-fi w 20 składach Pendolino - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Montaż pierwszych routerów wi-fi zacznie się już we wrześniu. W sierpniu przeprowadzono testy urządzeń. Do końca roku internet ma być dostępny we wszystkich wagonach Pendolino.

Intercity w 2011 roku kupiło 20 składów Pendolino. Kosztowały 1,7 mld zł, kolejne 800 mln zł wydano na budowę centrum serwisowego i pełne utrzymanie pociągów przez 17 lat. Za to też odpowiada Alstom. Do użytku pociągi oddano w grudniu 2014 roku. Dokładnie 14 grudnia na tory wyjechał pierwszy skład.

bDAkcuWR
Zobacz także: Zobacz też: Polska kolej przyspiesza. Miliardy złotych do wydania

Temat wi-fi w Pendolino to niekończąca się - tak się przynajmniej do niedawna wydawało - historia. Wielokrotnie pisaliśmy o niej na łamach money.pl. Swój początek ma jeszcze zanim PKP Intercity kupiło pociągi. Kolejarze nie wpisali wymagań dotyczących wi-fi w składach do warunków przetargowych. W efekcie najdroższe pociągi na polskich torach dotąd nie miały odpowiedniej instalacji.

Każdy z Pendolino składa się z siedmiu wagonów. Pociągi mają prawie 190 metrów długości i ważą ponad 395 ton. W Pendolino są dwie klasy: pierwsza i druga. Na pokładzie pociągu są łącznie 402 miejsca - 57 w klasie pierwszej i 345 w drugiej. Aerodynamiczny nos pociągu został zaprojektowany przez włoskiego projektanta samochodów Giorgetto Giugiaro, który pracował przy modelach m.in. Ferrari, Maserati, Audi czy Fiata.

bDAkcuWS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAkcuXm
KOMENTARZE
(15)
Asa
2 lata temu
31 milony, niezły wałek.
mick
2 lata temu
Czyli ok 1,6 mln zł za wi fi w jednym pociągu. hmmmm ciekawe...... internet w opcji na kartę to jakieś 25 zł za 15 gb /m-c. Lepiej było dawać startery do każdego biletu.
Goral
2 lata temu
Jak na 2018 rok to naprawdę info niczym wynalezienie koła...... Dobrze że okna też są zamontowane w pendolino..... I nawet siusiu można zrobić!!!! Wifi to mega rarytas
bDAkcuXn
Somone
2 lata temu
31,7 mln? :O chyba plan jest na router nad każdym siedzeniem, z opcją zabrania do domu...sick
Polak
2 lata temu
brawoooooooooooo 18 lat 21 wieku i mamy wreszcie wi fi w pociągu pomalu doganiamy zimbabwe hahahaha