Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pensje rosną pomimo kryzysu

Wynagrodzenia w styczniu wzrosły o 8,1 procent. To lepiej od przewidywań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marco Scisetti/Dreamstime.com)

Styczeń okazał się łaskawy dla pracowników. Wynagrodzenia wzrosły o 8,1 proc. w skali roku, podczas gdy spodziewano się wzrostu o 5 procent.

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w styczniu wyniosło 3215 złotych. To więcej niż przewidywano( 3118 zł). W porównaniu do stycznia ubiegłego roku, średnia pensja wzrosła więc o 8,1 procent.

Lepiej od oczekiwań wypadły też dane na temat zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Pomimo, że dynamika nie jest imponująca (0,7 proc.), to jednak wyższa od przewidywanej (0,5 proc.).

Jak wynika z ankiety *Money.pl *w tym roku płace w firmach mogą wzrosnąć o zaledwie 4,34 procent. Pytani przez nas kilka dni temu analitycy spodziewają się, że dynamika wzrostu płac w 2009 roku będzie mieścić się w przedziale od 3,7 do 5,5 proc.

Ale w niektórych branżach spadek dynamiki wzrostu wynagrodzeń będzie znacznie silniejszy ze względu na drastyczną obniżkę zapotrzebowania na produkty i usługi np. związane z motoryzacją czy budownictwem.

Raport Money.pl
*Pensje Polaków będą rosły o połowę wolniej * Tak wynika z prognoz analityków zebranych przez Money.pl. zobacz raport Money.pl

Dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 9 osób.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Dzisiejsze dane są kolejnym, po prawie rekordowo słabym złotym oraz nie spadającej tak szybko inflacji, argumentem, aby stóp obniżać stóp procentowych o więcej niż 25 punktów. Na wyższy od oczekiwań odczyt mógł mieć wpływ fakt, że część przedsiębiorców przeniosła wyższe (np.z bonusami) pensje grudniowe na styczeń, aby uniknąć wpadnięcia w wyższy próg podatkowy. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wynagrodzenia, zatrudnienie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz