Notowania

energetyka
16.10.2018 14:55

PGNiG idzie do sądu. Poszło o ugodę Brukseli z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo mówi "dość". Spółka złożyła skargę przeciwko decyzji Komisji Europejskiej; chodzi o ugodę tej instytucji z Gazpromem w sprawie praktyk monopolistycznych - podała nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNiG)
Zdaniem PGNiG Komisja Europejska zbyt pobłażliwie traktuje Gazprom

Bruksela jest zbyt pobłażliwa wobec Gazpromu. Tak zapewne uważają przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Nieoficjalnie mówi się, że polska spółka zaskarżyła decyzję Komisji Europejskiej w sprawie ugody z rosyjskim koncernem. Sprawie przyjrzy się unijny sąd.

To się liczy: PGNiG kontra Gazprom. Czy gaz może być tańszy?

Sprawa zaczęła się w 2015 roku. Komisja Europejska wzięła pod lupę działania Gazpromu w Europie Środkowo Wschodniej. Wniosek był taki, że koncern nadużywa swojej pozycji.

Według Brukseli Gazprom naruszył unijne zasady ochrony konkurencji, dzieląc sobie rynki wzdłuż granic ośmiu państw członkowskich. Chodziło o Bułgarię, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Spór zakończył się w maju tego roku. Komisja Europejska zapowiedziała, że Gazprom ma skończyć ze swoimi praktykami a w zamian nie zostanie ukarany grzywną. Zasady, które ma wdrożyć koncern, to m.in. usunięcie wszelkich ograniczeń nałożonych na klientów, dotyczących transgranicznej odsprzedaży gazu.

Polsce oraz innym krajom, które odczuły praktyki gazowego giganta, nie spodobało się to, że uniknie on kar. Bruksela odbierała takie uwagi już wcześniej. Jednak dopiero teraz któryś z podmiotów postanowił rozstrzygnąć to na drodze sądowej.

Przypomnijmy, że gdyby Komisja Europejska postanowiła ukarać Gazprom grzywną to mogłaby ona sięgnąć 10 proc. globalnego obrotu firmy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, komisja europejska, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2018

zu Verglasstargowica pisowska

16-10-2018

wasz towarzysz jarosławnieudaczniki pisowskie nic nie potraficie załatwić, gdzie jest wrak ? wizy do US zniesione ? kto odpowiada za 'zamach' smoleński ? ale wam nakładę na … Czytaj całość

16-10-2018

FilemonZmowa Niemców i lewaków z Brukseli z gaspromem

Rozwiń komentarze (6)