Notowania

pgnig
22.12.2009 13:45

PGNiG uspokaja: Magazyny gazu pełne w 80 procentach

Na rozmowy w sprawie większych dostaw poczekamy do stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

_ - Magazyny gazu ziemnego są wypełnione w 80 proc _. - informuje rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Joanna Zakrzewska. Ze względu na przerwę świąteczną spotkania PGNiG z Gazpromemw sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski należy się spodziewać po 10 stycznia.

PGNiG ma sześć magazynów gazu o łącznej pojemności 1,6 mld m sześc., z których w czasie doby można pobrać maksymalnie - przy 100-procentowym napełnieniu - ok. 34,5 mln m sześc. gazu. Zapotrzebowanie na gaz zimą wynosi średnio ok. 55 mln metrów sześciennych gazu na dobę.

W piątek wicepremier, minister gospodarkiWaldemar Pawlakzapowiedział, że wynegocjowane przez rząd 10 grudnia porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu z Rosji do Polski nie trafi na posiedzenie rządu, zanim nie będzie wiążących uzgodnień między firmami - PGNiG i Gazpromem. Zapewnił jednocześnie, że 1 stycznia 2010 r. gazu w Polsce nie zabraknie.

Polska potrzebuje dodatkowych dostaw gazu w związku z niedostarczaniem od początku roku gazu przez RosUkrEnergo. RUE dostarczało do Polski 2,3 mld m sześc. rosyjskiego gazu rocznie. Na początku roku spółka, której współwłaścicielem jest Gazprom, została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ PiS: Umowa z Rosją godzi w polską rację stanu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;umowa;z;rosja;godzi;w;polska;racje;stanu,5,0,569605.html )
* [ Pawlak: Za gaz Rosjanom płacimy więcej niż Niemcy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;za;gaz;rosjanom;placimy;wiecej;niz;niemcy,211,0,569299.html )

| NEGOCJACJE Z ROSJANAMI |
| --- |
| Polska od kilku miesięcy rozmawia o uzupełnieniu tych dostaw przez Gazprom poprzez aneksowanie kontraktu jamalskiego. Chodzi o zwiększenie dostaw do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie (z obecnych ok. 8 mld m sześc. gazu rocznie) oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 r. |

Tagi: pgnig, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz